epiziotomia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Eu chiar nu am avut nici cea mai mica problema cu epiziotomia. Trebuia mama sa ma bata la cap si sa-mi aminteasca sa stau mai pe o parte, ca sa nu fortez cusatura. Pe mine nu ma deranja si uitam. La vremea aceea citeam cu oarecare invidie despre cusaturile cu fir rezorbabil, la mine folosise medicul fire "normale", ceea ce m-a costat o vizita in plus la spital. Dar, pe langa maiestria doctorului, se pare ca si alegerea firelor a fost inspirata.
Precizez ca ranile mele nu se vindeca foarte usor, deci nu este vorba de "materialul clientului".


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=98766" target="_blank"> Bazar pentru Alex, un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Eu am nascut de doua ori si daca nu faceam epiziotomie...nu ieseau copiii. Am avut fire care se resorb, m-a durut mai tare primele 2-3 zile si apoi a fost ok. Sa va mai spun ca a patra zi dupa ce am nascut al doilea copil eram la cumparaturi in Carefour?!

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In Romania epiziotomia nu e o alegere a mamei. Se face la toate nasterile. In timpul nasterii habar nu ai cand o face (daca ai peridurala - nu simti iar daca nu ai peridurala, te doare atat de tare "restul" incat nu mai stii care e una si care alta.

Eu am nascut 2 copii si am avut 2 epiziotomii. Ori am avut o doctorita maiastra la broderii (la primul copil am avut si colul rupt nitelus) ori sunt soi bun, dar a doua zi dupa nastere stateam pe "dansa" fara nici-o jena (mai simteam cand ma ridicam in picioare).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Daca as fi fost mai bine informata as fi optat sa NU mi se faca episiotomie. Degeaba se tot spune ca e mai bine asa, ca e ruptura controlata. Aiurea! Rupturile pe cale naturala sunt de mai mica gravitate. Ce folos ca am nascut de doua ori, cu episiotomie si tot am ramas cu ruptura??? pt ca medicii mei nu si-au dat interesul sa rzolve ce au taiat?
Nu imi pare rau ca am nascut natural, imi pare rau ca medicii din ro nu ne respecta nici cele mai elementare drepturi, nu ne informeaza corect si fac ce vor pe pielea noastra, fara sa ne ceara parerea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sisubeatrice spune:

Si eu am nascut natural cu episiotomie si in prima saptamana nu ma puteam misca de durere, nici nu ma puteam ocupa de copil cum trebuie dar pe urma a fost ok. Un sfat bun de urmat sa nu va spalati jos cu ceai de galbenele sau de pelin, cel mai bine este sa va tamponati cu apa oxigenata si cu betadina solutie si in nici doua saptamani merg stau pe scaun fara sa ma mai doara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

danimaxfield, cred ca subiectul asta nu face altceva decat sa sperie viitoarele mamici!!! nu e o chestie generala, eu am nascut acuma 8 saptamani si a fost foarteee ok!! am nascut natural, cu epidurala si mi-a facut epiziotomie. dupa doar 3 zile puteam sa stau pe fund, nu am avut dureri decat un mic discomfort. chiar ma certat dr ca nu am voie sa stau pe fund asa de repede ca fortez cusatura. in timpul nasterii nu am simtit nimik, nici cand m-a taiat nici cand m-a cusut!! la doar 5 saptamani mi-am reluat si relatiile conjugale!! sa nu ami zic ca acuma la 8 saptamani nu mai am nici macar cel mai mic discomfort.
si mie mi-au provocat contractiile, dar spre fericirea mea au stiut cand sa imi faca epidurala astfel incat sa nu incetineasca dilatatia!!
si eu voiam cezariana dar acuma sunt fericita ca am avut incredere in doctorul meu si am nascut natural, cu epidurala. eu as fi cerut sa mi se faca epiziotomie, daca nu considera dr ca e necesara, decat sa ma rup aiurea mai bine taiata frumos....
probabil conteaza si varsta mamicii, eu am 24 de ani, poate de asta a fost nasterea mai usoara si refacerea asa rapida!!!
eu sunt PRO nasterii naturale!!

-------------------------------------------------------------------------
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

mami si bubulina IASMINA ALYSSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Cred ca fiecare e cu bafta ei si fiecare organism reactioneasa diferit. Moda acum in orasele mai alternative din America este ca, daca se poate, sa previna epiziotomia, pe principiul ca o ruptura naturala mica se vindeca mai repede decit o taietura artificiala.
Eu am facut exercitii Kegel cam toata sarcina. Iar doctorita a efectuat masaj perianal cu ulei cald de masline in timpul nasterii. Cu toate astea, tot m-am rupt un pic de tot. M-a jenat o perioada cusatura dar nu atit de tare incit sa-mi interurpa activitatile fizice sau sa devina o povara. Cred ca la schimbari de vreme inca mai am o oarecare sensibilitate.




Smaranda Ioana, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

FETELOR, ASCULTATI-MA! Se poate naste natural fara epiziotomie!

Eu am nascut prima oara cu epiziotomie, pentru ca medicii atata stiu, sa taie, nu mai sunt moasele de alta data care puneau prosoape cu apa fierbinte si cu colacei din carpe reuseau sa ghideze copilul astfel incat sa nu te rupi si nici nu taiau asa de amorul artei. Vreau sa zic ca ma durea d plangeam singura in pat si dupa 1 luna si cand m-am dus la dr. Anghel Georgiana de la Cantacuzino si mi-a zis ca ma autosugestionez! Am fost la alt dr, m-a cusut din nou, alte dureri, etc. etc.
La a doua nastere am nascut in apa, desi mai multi dr. mi-au zis ca trebuie neaparat sa fac cezariana ca am 30 de ani, copilul e mare, nu am lichid amniotic etc. Vreau sa zic ca nu ma dilatam deloc, dar m-am bagat in apa si am nascut... ca pestele in apa! Dr. mi-a zis ca s-ar putea sa ma rup, pentru ca aveam acolo cusatura proaspata de la prima nastere, trecusera 2 ani de la prima nastere. Dar am nascut perfect, dupa doua ore de la nastere, mi-am facut dus si ma uitam la televizor si vorbeam la tel, iar in a 3-a zi, eram la restaurant si sarbatoream evenimentul cu sotul meu.
Le recomand din suflet celor care nasc prima oara, sa faca acest pas, sa nasca in apa, sa nu se chinuiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Lamuriti-ma si pe mine intr-o problema , rogu-va : aceasta epiziotomie se face ca o procedura standart - vad ca e cam regula - sau depinde strict de fiecare medic , de pacient ? Pot sa o refuz daca vreau? E optiunea medicului sau este optiunea mea ?
Multumesc.

Mirtha 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

In ultima vreme este mai degraba o procedura standard. Eu personal nu te-as sfatui sa o refuzi. Stiu ca parerile sunt impartite, dar eu cred ca decat sa ma fi rupt (la bb 2 de aproape 5 kg sigur s-ar fi intamplat) mai bine o taietura controlata. Insa depinde de organismul fiecareia cat de repede se reface si cat sufera de la epiziotomie. Eu nu am avut probleme, nu m-am menajat, m-am asezat fara probleme. In ambele cazuri la maxim 1o zile dupa nastere nu mai stiam ca am avut-o.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Sa dam si noi o mana de ajutor! http://www.updown.ro/

Mergi la inceput