Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (17)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Natalia, eu tare as vrea sa o vad pe "prajiturica" Vanda in vreo poza, ca doar e cea mai recenta creatie a ta si inca una de top.

Eu va tot spionez din umbra ca timp nu am aproape deloc sa pot participa efectiv cu modele, idei, poze; imi notez idei pt ziua d-rei mele cand sper sa apuc sa fac eu cu manutele mele niste tortuletze (deja mi-am comandat ornamente pt tort din Romania - mi le aduce sora-mea direct de la cofetariile din Cluj pt ca la capitolul ornamente sigur nu o sa am timp mai ales ca eu o vreau pe Alba ca zapada si cei 7 pitici + niste balerine sa le pot deghiza in formatia preferata de muzica a mademoisellei).M-a dat si pe mine gata tortul lui Adi cu cele 3 tipuri de ciocolata si cu siguranta asta va deveni unul din tortulete (cred ca ala cu Alba ca Zapada) si un Tiramisu original (cu cafea si amaretto din plin (ala cu balerinele deghizate pe el) si inca un tort Tiramisu, dar adaptat cu sirop si lichior de visine, cu glazura de ciocolata alba, probabil in forma de inimioara (inca nu stiu ce ornamente). De ce-mi trebuie atatea? Pt ca o sa am 2 petreceri, una dupa - alta. Acum sunt in negocieri la servici sa-mi dea o zi libera sa apuc sa le fac macar pe astea. Eu snacksuri mai cumpar pt zile de nastere, dar torturile sunt sfinte la mine (ii ziceam in treacat unei matusi a sotului ca poate acum nu apuc sa fac tort si mi-a spus ca nu se poate asa ceva, ca lumea va fi dezamagita daca tortul "marca Daniela" va absenta).
Pandispanul cu portocale l-am executat si eu de cateva ori si garantez ca e minunat si usor de facut. Daca o sa am timp, cred ca fac de 2 x blatul asta pt a-l folosi in loc de piscoturi la "Tiramisurile" mele.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Mai devreme decit mi-am imaginat, am revenit cu o noua reteta. E vorba de niste biscuiti din care mincam eu la greu in perioada cind il alaptam pe Vlad. Si asa cum sint in "alaptare reloaded", mi-am amintit de aceasta reteta si am scos-o de la naftalina. Sint niste biscuiti buni la gust si f. hranitori, deci atentie, calorici. Plac si copiilor.

Biscuiti "Mazurka"

2 oua
0.5 pahar zahar (in reteta originala e 1 pahar)
2 pahare faina
0.5 lingurita praf de copt (se poate si fara)
1 pahar stafide
1 pahar miez de nuca sfarimat

Se bat ouale cu zaharul, se adauga faina cu praful de copt, se omogenizeaza, apoi se adauga stafidele si miezul de nuca. Iese un aluat f. dens, dificil de amestecat. Dificil, dar nu imposibil. Se toarna intr-o tava tapetata cu hirtie de copt si se intinde cu miinile umezite, in strat subtire. Se coace la foc mediu (180 C) vreo 10-15 minute, pina se rumeneste. Atentie, se arde f. usor. Dupa ce se raceste un pic, se portioneaza in patrate sau romburi.
Eu fac portie dubla, intr-o tava de 28x38 cm. Imi ies biscuiti de 1 cm grosime.
POZA www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2231" target="_blank">sursa

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Daniela, ce planuri grandioase ai! Cu siguranta o sa-ti reuseasca cu brio, ca de fiecare data. Astept cu interes pozele.

Din "prajiturica" Vanda pot sa-ti arat un coltisor, dulce rau de tot .

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

pup talpitza ...e cea mai dulce prajiturica si te ingrasa doar in prima faza...apoi slabesti imediat
si biscuiteii arata tare bine(multam de reteta)...dar talpitza le-a dat ceatza

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Subscriu, subscriu la cele zise de Monica intru totul!!!
Ah, te uiti si nu te saturi!!

Gratiela, Maria si Stefan

www.versuripenet.ro/versuri/voltaj/crede/" target="_blank">crede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

fetelor, stiti cumva unde este reteta de tiramisu? Ca la link-ul din lista mi se deschide o pagina care n-are nici o legatura cu tiramisu.
Natalia, sa-ti traiasca bebita!

Editez: a gasit-o, e cu 2-3 pagini mai departe de locul unde se deschide linkul. Natalia, poate modifici in lista.

Corina, mama lui Aris(12.08.2005)
Vrem si noi bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Natalia,ce coltisor yammi ne arati tu acolo.imi dau seama cat de scumpa este,chiar si dupa talpita aia dragalasa.talpa e locul meu preferat de pupacit copiii.

biscuitii arata chiar bine,o sa incerc si eu reteta zilele astea.am vazut si un Medovik pe acolo,nush' ce e,dar arata bine.e reteta pe prima pagina ,ca n-am vazut-o?



I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Natalie, felicitari! Noroc si multa sanatate si tie si micutzei printese Vanda Sofia.








www.reteteculinare.ro/index.php?mpage=dictionar" target="_blank">Dictionar Culinar Multilingv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Corina, am scris si mai devreme, din cauza update-ului recent de forum, s-au stricat linkurile directe catre mesajele cu retete. Eu una nu am timp sa le refac, dar Gratiela (strumfi2004) este o draguta si s-a oferit sa refaca linkurile. Lista refacuta o gasesti pe pag. 6, adica aici. Numai ca linkurile sint pentru pagina pe care se afla reteta, nu direct spre mesaj.
Multumesc de urari.

Crista, iti multumesc si tie.

Gratiela, cu ocazia aceasta vroiam sa-ti multumesc din suflet pentru munca depusa. La urmatorul capitol pe care il voi deschide voi folosi lista redactata de tine. Va fi fara surse, asta e, cine doreste sursele, se va uita in subiectele vechi.



------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Nati, cu multa placere. M-am gandit si la surse, si in masura in care am sa pot in urmatoarele zile, am sa incerc sa adaug si linkurile respective, ca sa fie totul asa ca la carte.

Gratiela, Maria si Stefan

Mergi la inceput