Cezariana.E corect sa decizi destinul copilului?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

gandurile, ca regretele poate ar prea mult spus, cred ca apar din faptul ca a stabilit altcineva data nasterii copiilor tai.

eu am depasit data probabila a nasterii, stateam si nu nasteam, drul intra in concediu, asa ca m-a chemat sa-mi declanseze nasterea in ultima zi de lucru a lui, cand era de garda. au nascut pe banda rulanta 18 mamici (eu fiind ultima). si eu am ramas cu impresia ca poate as mai fi putut astepta. sau, oricum, e ciudat cand se stabileste ceva atat de important ca nasterea copilului in functie de garda sau concediul drului.

ca sa nu mai zic ca mi-as fi dorit sa nasc vreo 2 ore mai tarziu (adica dupa miezul noptii), sa fie ziua de nastere a copilului 10.10.2005. ar fi avut un cnp f usor de retinut. dar asta deja e o prostioara . desi, daca ma intreaba cineva repede cand e nascut radu, tind sa spun 10 oct .

cristina, mama de radu (09.10.2005)
www.flickr.com/photos/cristina_balanean/sets/" target="_blank">poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Nici eu nu inteleg cum sta treaba cu taietura de 30 cm. A mea are maxim 10 cm, este jos de tot, chiar si cel mai mic chilotel o poate acoperi si la 4 luni a inceput sa nu se mai vada.

Pe mine nu ma doare deloc, am putut sa merg de a doua zi chiar mai bine decat unele fete cu nastere naturala, nu am avut nici o problema cu operatia.

In ceea ce priveste sportul, dupa 2 luni de la nastere mergeam pe bicicleta si nu am avut nici o problema. Doctorul a zis ca este ok doar sa nu ridic greutati prea mari.

Deci nu se poate generaliza. Sunt persoane care se simt foarte bine dupa cezariana si sunt persoane care se simt rau dupa nastere naturala sau invers.

Eu ma bucr foarte tare ca exista aceasta modalitate de a naste. Altfel, din motive medicale, ar fi fost imposibil pentru mine sa am un copil.

Cred ca trebuie sa iti ocupi timpul cu ceva sau sa mergi la terapeut, in cazul ca suferi de depresie post partum, pentru ca sincer eu cred ca sunt lucruri muuult mai grave care ti se pot intampla (tie sau altcuiva).
Uite, spre exemplu, cazul micutei Sonia. Gandeste-te la asta si poate o sa intelegi ca aceasta chestie care te framanta este o falsa problema.



Valentina cu bebe Mariuca (25.04.2007)

"Am invatat ca un om are dreptul sa-l priveasca pe altul de sus doar cind trebuie sa-l ajute sa se ridice" - Johnny Welch - ''Marioneta''

Mariuca in prima luna


www.sonia.as.ro" target="_blank">Pentru inima Soniei
Sa il ajutam pe Marian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

Mi-am dorit enorm de mult sa imi nasc fetita natural dar fiindca nu s-a intors a trebuit sa intru la cezariana.

Aceeasi problema am avut si eu.Nu mi se parea corect ca sa decid eu data nasterii,ma macina asta atat de mult.M-am rugat la Dumnezeu sa ma apuce durerile inainte sau sa faca cum crede El mai bine numai sa stiu ca nu vine cand vreau eu.

Am decis cu doctora mea data dar printr-o minune data nu a vrut sa fie aia si a venit mai repede pt ca doctora mea pleca in Weekend din capitala de urgenta si nu vroia sa ma lase pe din-afara si mi-a spus sa vin pe 26.Cand am ajuns la ea eu deja eram in prima faza de contractii.Deci nu venea la data cand o programasem eu.Si asta ma facut sa ma simt cel mai bine.

In lecatura CM nu prea cred ca este adevarat.Mie mi-a venit la fix 6 saptamani,deci am terminat cu lohiile si mi-a venit CM.Parerea mea este ca nu trebuie sa te mai gandesti la faptul ca ai facut cezariana ca a venit copilul la data fixa,Nimic nu este la intamplare pe pamant,chiar daca decidem data venirii puiului nostru pe pamant asta nu inseamna ca cineva de sus nu ne coordoneaza.

Numai bine sa auzim...



"Oamenii nu pot fi judecati dupa ceea ce spun altii despre ei, dar iti poti face o parere destul de corecta despre ei daca ii asculti ce spun ei despre altii."


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

iete ici exemplu clar ..si eu si fratele meu nascuti amandoi prin cezariana ( mama are malformatie renala , 4 rinichi si nu a putut sa nasca normal ) ..nu cred ca am fost intr-un fel "marcata" de nasterea prin cezariana ...doar acolo un ..dar asta mi se trage de la curtremu..ca io venii pe unda curtemurului din '77...
Toata viata nu am auzit decat ca nu is berbec adevarat ca sunt nascuta prin cezariana bla bla bla ... bulshit sunt cel mai autentic berbec ,numai mama ( alt berbec adevarat ) nu vrea sa recunoasca pentru ca si-ar recunoste "infrangerea" in ale berbecismelor ...

Acum serios ... nimic pe lumea asta nu e intamplator ...cand iti este dat sa te nasti te nasti ( am avut eu o colega a zis ca ea naste la cerere prin cezariana pe 22,programare , tot , bagaje ..22 era batut in cuie si pe 19 a nascut normal in ambulanta care o ducea la spital ptr ca i se rupsese apa ).., apoi cand iti este sa te duci la Tatal Nostru ..te duci ..orice ai face ..atata iti e scris ....
Copiii nu sunt traumatizati din cauza unei cezariene ...sunt copii normali , au o viata normala si prea putin din ei chiar stiu daca s-au nascut natural sau cu cezariana ...important e ca exista ,cresc , se dezvolta si ne mangaie sufletele cu prezenta lor .
Apoi cu CM ..la ambii copii mi-a venit dupa 1.5 luni( nasteri normale ) ..asta in conditiile in care in ambele cazuri alaptam exclusiv ..asa ca nu e o regula ..alaptezi, nu ai Cm si nu ramai gravidutza( alt bulshit)...depinde ffff mult de organismul fiecareia dintre noi ...


----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

O parte din mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Al meu s-a nascut prin cezariana ca nu vroia sa iasa si era 2 saptamini peste termen.Culmea a fost ca eram programata in 24 Mai,dar a fost dupa un week end lung,au avut multe urgente si mi-au zis ca mie imi vine rindul abia pe la 11 noaptea asa ca eu le-am zis sa-si bage mintile in cap ca pe mine nu ma taie nimeni noaptea.M-au reprogramat pentru ziua urmatoare si asa s-a nascut in 25 Mai,intr-o miercuri.Culmea a fost ca dupa niste luni am citit in zodiac ca la gemeni ziua norocoasa e miercuri.
Asa ca eu cred ca s-a nascut cind a fost dat sa se nasca,iar faptul ca a fost cezariana eu zic ca s-a nascut ca un domn...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Fara suparare dar exagerezi.
Nu vad nici o legatura intre moralitate, corectitudine si nastere prin cezariana.
Nu am nici cea mai mica remuscare ca am nascut prin cezariana. Asa a fost sa fie, asa a vrut Dumnezeu, si nu natura, cum zici tu.
Nu natura te ajuta, ci totul se intampla cum a fost menit sa se intample.
Degeaba aveam toate argumentele posibile pentru a naste natural daca nu a mers, cu 2 declansari.
Atunci mi-am amintit vorbele unuei preot, pe care nu il crezusem atunci cand mi-a spus ca nu voi cunoaste durerile facerii.
Nu regret catusi de putin ca nu am trecut prin experienta nasterii naturale, ci ma bucur pentru minunea mea.
Cine poate naste natural fara sa riste viata copilului si a mamei, ok, sa o faca, dar cand sunt situatii in care se impune clar cezariana, nici nu avem ce discuta.
In nici intr-un caz nu este mai prejos o mama care naste prin cezariana decat o mama care naste natural.
In consecinta, bucura-te ca ai copii sanatosi si nu mai trai cu regrete. Sunt lucruri minore fata de adevaratele probleme ale vietii.


Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Poate sunt in afara subiectului dar ma adresez acum lui Zadi.

Buna, daca ma mai tii minte si eu am fost in grupa SAFL :)) si eu ca si tine cu sindrom si 2 copii cu heparina nascuti prin cezariana. Eu ma bucur ca fetele sunt sanatoase si nu ma deranjeaza deloc operatiile.
Intrebare - cum mai stai cu sindromul? la mine din pacate desi am nascut de aproape 8 luni s-a pozitivat sindromul. deci , dupa mintea mea, a devenit activ si imi afecteaza coagularea. tu cum te simti acum?

, mami de printese
Alexia Ioana
si
Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mini_me spune:

Cred ca iti faci prea multe probleme fara sa te doara. Care e problema daca ai nascut prin cezariana si ai doi copii frumosi si sanatosi?! Si daca nasteai natural atunci cand iti era sorocul,dar Doamne fereste aparea vreo probema? Poate ca ne-ai fi intrebat daca nu ar fi fost mai bine sa nasti prin cezariana. Eu cred ca destinul unei persoane e scris de sus, chiar si modul in care se naste e dinainte hotarat.
Iar cezariana depinde de fiecare. Eu am nascut acum 11 luni prin cezariana. La 11 am am intrat in operatie (anestezie generala) iar pe la 6 seara mi-au scos sonda si m-am dat jos din pat si am mers. Am avut nevoie de putin ajutor pentru ca eram putin ametita, dar durerea a fost suportabila. Iar cicatricea cred ca are acum maxim 10 cm si e foarte putin vizibila. Am facut acum 2 saptamani o obturatie de canal si pot spune cu mana pe inima ca pentru mine cezariana a fost floare la ureche comparativ cu ce am trait la dentist (bineinteles ca mi-a facut anestezie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

Buna din nou tuturor.
Sa ma inteleaga toata lumea: nu am regrete!!! Imi pare rau ca nu am putut sa nasc natural pentru ca imi doream foarte mult asta.La nasterea lui Ingrid chiar daca am avut un travaliu dureros de 16 ore am avut feelingul ca nasc, emotiile erau atat de mari si de puternice incat as fi vrut sa retraiesc din nou starile alea. Poate credeti ca sunt dusa, insa eu am o foarte mare rezistenta la durere, iar durerea din timpul travaliului nu mi s-a parut de nesuportat, emotiile erau mai importante.Mai de nesuportat mi s-au parut durerile de oase de dupa nastere (coccis,coloana, etc). La nasterea lui Ian ma simteam foarte bine cu el in burtica (Doamne ce l-as mai fi tinut acolo...)si ....gata m-a taiat si mi l-a scos.Intelegati acum? Probabil ca agonia aceea din timpul travaliului te face sa traiesti, emotional vorbind, la intensitate maxima nasterea copilului mult dorit.

Pentru monu:
La controlul de dupa nastere, cam la 8 saptamani, sindromul s-a reactivat si la mine.Acum iau tanakan, mi se sparg vase de sange in diverse locuri: pe maini, picioare.In rest o.k, ma duc la control din nou dupa 2-3 menstre.

Va pup pe toate.

P.S. lui Ian iau dat 2 dintisori (la 5 luni si o saptamana, cam repede!) iar saptamana asta m-a trezit noaptea de 5-6 ori si e foarte agitat.Cred ca ii dau alti dinti si e foarte marait.

Zadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

ZADI eu cred ca exagerezi!!! operatia de cezariana nu eeste asa de speriat; eu am nascut pe Paul prin cezariana, doc ne-a programat intr-o duminica, nu mi se rupsese apa, nimik si am acceptat bucurioasa, eram la termen si nu mi-a trecut o data prin cap macar ca II FORTEZ DESTINUL..aici chiar mi se pare exagerare..bine ca sunt sanatosi!!!!!!
Iar taietura, cel putin in cazul meu n, NU SE MAI VEDE!!!! si intr-o saptamana imi revenisem foarte bine, la 3 luni faceam abdomene, hai mei nu speria mammicile care vor fi poate nevoite sa apeleze la cezariana...eu mi-am spus parerea, daca vreti sa daca cu rosii, n-aveti de cat!!!!
BTW, sunt si eu pentru amandoua : si naturala si cezariana!!!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput