Sangerare maronie inainte de ciclu

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alecsxa0208 spune:

Multumesc Rami73 pt incurajari!Am fost azi la dr,am facut eco transvaginala.Dna dr care mi-a facut eco este endocrinolog,laudata pe forum,insa pe mine m-a cam dezamagit putin pt ca a incercat sa ma expedieze(noroc ca nu m-am lasat eu,si,ca niciodata,am pus intrebari si nu am plecat nelamurita).Nu am nici un uter fibromatos(cum imi spusese alt medic care ma consultase superficial),am doar "mucoasa endometriala polipoasa",mi-a spus ca nu e o problema deosebita.De asemenea am si ovare polichistice,si pt asta mi s-au recomandat anticonceptionale microgynon.Nu prea sunt eu adepta anticonceptionalelor,am luat si in trecut fara efect de durata,dar in fine,o sa mai iau 2 luni sa vad ce se intampla,si apoi trec pe naturiste.E o problema pe care o sa o am toata viata si tb sa ma impac cu ea.
Am postat in ideea ca poate ii e de folos cuiva experienta mea.Bafta in descoperirea cauzelor "inamicului',si mai ales,in gasirea tratamentului adecvat.
Sa auzim de bine!


"Doamne,da-mi seninatatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba,curajul sa schimb lucrurile pe care le pot schimba si intelepciunea de a discerne intre ele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu123 spune:

alecsxa0208 la ce dr ai facut tu ecografia si cum ti s-a parut? Ai recomanda-o?
Eu nu am fost f multumita de dr la care am fost si nu stiu daca sa ma duc tot la ea pentru urmatoarea eco sau sa incerc alt dr!
Nu stiu de ce este asa greu sa gasesti un dr care sa fie intai om si apoi dr!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecsxa0208 spune:

Ralu123,as prefera sa vorbim pe PM.Mi-am activat si eu optiunea,am incercat sa-ti trimit,dar imi spune ca nu accepti PM-desi vad ca si tu il ai activat.Mai incerc!

"Doamne,da-mi seninatatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba,curajul sa schimb lucrurile pe care le pot schimba si intelepciunea de a discerne intre ele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha spune:

Nu am mai scris de ceva timp...
Alecsxa,eu cred ca mucoasa endometriala polipoasa se datoreaza tot unei dezordini hormanale,de aceea ti-a si recomandat anticonceptionale.La mine sangerarile apareau si la contactul sexual si nu-ti spun ce neplacut era,nu ma durea dar cand vedeam petele rozalii ...
Ralu 123 ce ai mai facut?
Chantal,asteptam vesti,ce ai facut marti la dr?.
Eu am vesti mai bune,luna aceata nu am mai sangerat deloc intre menstruatii,acum sunt in ziua a 27-a .Doamne ajuta!S-ar putea sa fi fost de la rana pe col care acum s-a vindecat in urma cauterizarii.
Contact sexual nu am mai avut de la inceputul lui septembrie.
Revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avdoral spune:

buna fetelor eu sunt noua pe forum si as dori sa va impartasesc din experienta mea.referitor la mucoasa endometriala polipoasa cred ca nu trebuie sa o lasi asa ,sa o tratezi pt. ca asta inseamna ca ai polipi in uter.si eu am avut un asemenea polip in colul uterin si dr.l-a chiuretat.In alta ordine de idei de ce spui ca toata viata o sa ai probleme cu chisturile,tratate se pot resorbi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avdoral spune:

micha am vazut mesajul tau unde ai scris ca apar pete dupa contact sexual,vezi ca poate ai ceva in vagin(rana sau altceva)consulta medicul.Nu vreau sa te sperii dar am cunoscut pe cineva care era gravida si sangera,dr. i-a gasit niste polipi in vagin care erau raspunzatori de sangerare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avdoral spune:

micha scuza-ma am citit eronat mesajul tau de asta am scris .scuza ma insa o data,ignora-l

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu123 spune:

Nu am mai facut nimic. Astept sa vina ciclul si in ultima zi sa ma duc sa fac o noua ecografie. Sper sa fie totul bine si sa nu se mai vada nimic la ecografie!!!
O sa va tin la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecsxa0208 spune:

Ralu123,nu reusesc sa-ti trimit PM.Eu am fost la DrCorina Neamtu de la Sanador.Dansa nu mi-a facut decat ecografia,nu prea pot sa-mi fac o parere daca sa ti-o recomand sau nu.Eu am profitat ca este medic endocrinolog,si am pus intrebari despre hormoni.Nu a fost prea generoasa cu explicatiile,dar la intrebari mi-a raspuns.Oricum,din experienta mea,e bine sa consulti mai multi medici pt o ecografie,pt ca la mine fiecare a vazut altceva.
Micha,eu stiu de mult timp ca am probleme hormonale,din adolescenta am sindromul ovarului polichistic si insuficienta de progesteron(am facut si dozari hormonale)-cu toate simptomele:acnee chistica,pilozitate,etc,nu foarte vizibile,dar deranjante.Anticonceptionale am mai luat(1 an Marvelon)-cu AC pe perioada tratmentului e ok,dar dupa revin problemele.Acum o sa mai iau 2 luni,desi mare branza nu cred ca fac.
Avdoral,am intrebat-o pe dr care mi-am facut ecografia despre polipi,a spus ca nu sunt ,e doar mucoasa polipoasa,nu trebuie intervenit chirurgical,lucru confirmat si de dr ginecolog ulterior.Ambele dr mi-au recomandat AC si control dupa 2 luni.Acuma nu stiu ce sa zic,e prima data cand mi se pune diagnosticul asta,pana acum aveam uter fibromatos,conform altui medic.
Ce ma dispera pe mine sunt aceste sangerari maronii dupa contact(uneori)si inainte de menstruatie,pe care le am de ceva ani.La asta se adauga si ciclu neregulat,tot de atata timp.La toate fetele cu problema asta ,sangerarile sunt rozalii dupa contact,asta e clar rana pe col,dar la mine s-a exclus acest diagnostic,plus ca sangerarile sunt maronii,nu rozalii.Nu stiu ce sa mai zic,o sa mai iau AC doua luni,o sa-mi notez de fiecare data cand sangerez in aceste doua luni,dupa cum mi-a recomandat dr,si daca dupa 2 luni tot nu sunt ok,imi fac si o histeroscopie,desi nu mi-a recomandat nimeni si am inteles ca nu e prea placut,dar o fac si pe asta sa ma lamuresc
Multumesc,fetelor,de pareri!

"Doamne,da-mi seninatatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba,curajul sa schimb lucrurile pe care le pot schimba si intelepciunea de a discerne intre ele"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns avdoral spune:

de mucoasa polipoasa nu am auzit nici eu dar daca ai ov.polichistice poate ai intoleranta la glucoza si probl. cu glicemia.asta se poate tine in frau.ac.rezolva temporar problema ta

Mergi la inceput