Sangerare maronie inainte de ciclu

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micha spune:

ie mi-a venit ciclul,z28.Pare in regula.
Acum ma ingrijoreaza altceva....parca nu ma mai linistesc odata.Am observat de citeva zile ca una din labiile mari,cea stanga ,este putin mai marita si putin mai "incordata" si parca simt o usoara jena .Nu am observat altceva cum ar fi un cos sau o iritatie, sau leziune ,nu e nimic ,parca ar fi ceva inauntru .Abia dupa ciclu merg din nou la control,dar l-am innebunit pe dr . cu mii de intrebari,va dati seama cind voi veni acum cu aceasta problema.Voi aveti idee ce ar putea fi? Scuze ca m-am abatut de la subiect!
Referitor la sangerarile intermenstruale ,am rascolit forumul si am constatat ca multe fete se confrunta cu ele si inca pe perioade mari de timp-in general datorate dereglarilor hormonale.
Citisem despre o fata ca a reusit sa scape de nesuferitele de sangerari in urma unui tratament cu astodynon.Chantal,parca tu ziceai ca ai incercat astodynonul-a avut ceva efecte pe durata tratamentului?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Micha, imi cer scuze ca am lipsit atat.
Mastodynonul a avut efect in prima luna in privinta sangerarilor maronii, apoi, la urmatorul ciclu au aparut din nou, cu tot cu Mastodynon. L-am intrerupt dupa 2 luni jumate ca nu am mai putut de dureri de piept din cauza lui (inainte nu am avut niciodata asa dureri, nici in sarcina!).
Medicul la care am fost mi-a zis ca la eco se vede totul normal, fara fibrom sau chist ovarian. Mi-a zis si el ca-i lipsa de progesteron, i-am aratat analiza din ziua 21 si a zis ca e facuta prea tarziu, trebuia in ziua 14 (ginecologul dinaintea lui mi-a zis sa o fac in ziua 21, endocrinologul in ziua 19 iar el in ziua 14 - ce sa mai cred???!) Mi-a zis ca ar trebui cu o zi inainte sa apara chestia maronie sa-mi pun un Utrogestan, ceea ce am si facut. M-a ajutat si am ajuns in ziua 26 (sau 24, nici nu stiu exact ca nu pot distinge intre ciclu si sangerari) iar azi a inceput o sangerare rozalie. Am citit aici ca sangerarea rozalie e rana pe col. Eu nu am rana pe col, mi-a zis si medicul asta ca e bine colul, la fel si doctorita la care am fost luna trecuta si toti ceilalti la care am mai fost. Cred ca pana la urma ajung sa vizitez toti ginecologii si tot in zadar.
Medicul asta mi-a spus sa ma rog si poate Dumnezeu ma va ajuta sa raman gravida. Daca nu, peste 6 luni sa fac investigatii mai complexe probabil histero, laparo, cine stie. Mie mi se pare un termen cam lung pentru ca eu stiu ca asa nu pot ramane gravida. Probabil el nu vrea sa se grabeasca cu interventiile invazive dar daca era sa raman, ramaneam pana acum, eu asa zic pentru ca in trecut ramaneam extrem de usor. Eu stiu ca Dumnezeu ajuta si face minuni dar mi-e teama ca eu nu merit si pe mine nu ma va ajuta asa usor. Si mai e ceva: se zice sa te ajuti singur ca atunci si Dumnezeu te ajuta.
Tot pe calea credintei, mi-a zis in primavara un preot sa merg in Grecia la manastirile de la Meteora si sigur o sa raman repede gravida daca ma rog acolo. Am fost la inceput de iunie, m-am rugat si... nimic. Repede a trecut timpul dar sarcina nici pomeneala. Acuma zice sa mai am rabdare. Am 30 de ani, sunt deja batrana pentru a mai avea vreme sa astept, nu vreau s afac copii ca si Adriana Iliescu la 60 si de ani!
Sunt tare deprimata, nu stiu ce sa mai fac. Cred ca revin la medicul la care mergeam in primavara vara si-i cer sa-mi faca acum histero, ca sigur ii ceva bai acolo inauntru, ceva ce nu se vede la eco.
Imi cer scuze ca am scris atat, cred ca mi-am varsat oful...
Ma bucur ca tu nu ai mai sangerat luna asta. Ce ai facut in acest sens? E ceva anume sau noroc pur si simplu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Stiu ca sint off topic.....

Chantal iti inteleg durerea si te imbratisez cit pot eu de tare!!!! Stiu ca nu-ti pot alina durerea cu nimic insa vreau sa-ti spun ca sint aici,pentru tine,daca vrei sprijinul meu!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha spune:

chantal,capul sus!
Daca esti in ziua 26 poate sangerarea rozalie este inceputul ciclului!Deci progesteronul(utrogestan) are efect,poate asa te reglezi,de ce nu vezi partea buna a lucrurilor-nu ai mai sangerat toata luna!!!!!
Lasa disperarea acum,propune-ti sa plingi alta data,mai tirziu!Nu mai spune ca esti batrana,30 de ani nu e o varsta inaintata pentru facut copii!
ergem mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Idaira multumesc pentru tot. Esti o scumpa.
Micha ieri, ziua 27 am sangerat maro, din nou, totul e ca mai inainte... Astazi de dimineata iarasi maro... Multumesc pentru suport. As vrea eu sa fiu optimista dar... Nu pot pt ca nu mai scap odata de sangerarile astea aiurea, orice as face. Ce sa mai vorbim de ramas gravida! Nici pomeneala! Nu inteleg ce se intampla cu mine! E bine ca macar tu ai scapat de ele. Ma bucur pt tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu123 spune:

fetelor am fost la ecografie :(((( si dr a vazut in continuare acea formatiune..fibrom sau polip....sunt neagra de suparare...am plans 10 min incontinuu dupa ce am iesit din cabinet...nici sa conduc nu am mai fost in stare!!!
sper ca sapt asta sa ma pot programa la dr ginecolog sa vad ce zice si ea!!!
nici nu stiu ce sa fac..care ar trebui sa fie urmatorii pasi!
e adevarat ca in cazul unui fibrom sau polip este mai dificil sa ramai insarcinata?
offf...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Ralu, din cate stiu eu polipii nu se vad de obicei la eco, numai la histeroscopie, asa am citit si eu... Bine ar fi sa se fi inselat medicul. Esti sigura ca e un medic bun? Si mie mi-a zis unul ca am fibrom si am mai fost la 4, mult mai buni ca ei sa-mi dezminta lucrul asta. Dar ce am plans si eu cand mi-a spus ca am fibrom si ca nu voi putea ramane insarcinata decat daca ma operez. Si ca si daca ma operez, exista sanse sa se faca un alt fibrom... Din fericire doctorul era slabut si a confundat operatia de cezariana cu un fibrom!
Din cate am citit, exista sanse sa ramai gravida chiar si cu fibrom sau polip dar reduse pt ca acestea actioneaza ca un sterilet si nu lasa sarcina sa se implanteze. Daca exista asa ceva cu adevarat la tine, sa nu crezi ca nu sunt sanse sa faci copii si asa, doar ca mult mai mici, din pacate. Eu zic sa mai ceri o parere, de la un medic cu adevarat bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuinea spune:

Dragele mele,
Am vazut si eu subiectul vostru si am zis ca daca am avut candva problema asta si am rezolvat-o sa va spun si eu ce am facut.
Eu tot asa nu ramaneam insarcinata si ma tot duceam sa fac teste, analize, ajunsesem sa vad boli peste tot si in toate. Aveam si chestia cu sangeratul inainte de cm care ma sacaia si nu ma lasa sa stau linistita. Pana la urma dupa toate daturile cu parerea am facut si eu, cu de la mine putere un Papanicolau si un test al secretiei vaginale si din col. Tot asa am uitat sa va spun ca inainte de asta mi s-a spus ca am o rana pe col si ca trebuie sa o cauterizez dar cum eu nu aveam copii si vroiam unul am zis ca nu vreau cauterizare nici in ruptul capului asa ca am luat-o pe leacuri babesti chiar daca sunt om de stiinta. Am facut spalaturi cu irigatorul cu ceai de musetel slab (la 250 ml apa 3 floricele)si strecurat prin multe tifoane, ziua urmatoare coada soricelului, next pelin, next marul lupului (dar facut la rece - lasi de seara pana dimineata sau invers o lingurita de decoct in 500 ml apa si il incalzesti doar cat sa nu-ti inghete partile esentiale), next flori de salcam. Si asa am alternat vreo luna dupa care m-am dus iar la medic si minune ca rana mea se inchises si intradevar se vedea unde fusese dar era cicatrizata. Aceasta cura este foarte buna si rau nu are ce sa va faca daca o faci DOAR O DATA PE ZI. Dupa asta eu din exces de zel m-am spalat pana m-au uitat sfintii si am rezolvat rana dar la analizele de secretii mi-a iesit ca am distrus flora care protejaza vaginul si colul din prea mult spalat. Ca sangerarea aceea a inceput dupa ce m-am spalat ca nebuna de 3 ori pe zi. Norocul mare este ca asta se reface de la sine cu spalari mai putine.
Mai stiu ca astfel de sangerari mai apar in cazul in care ai un stafilococ auriu care de multe ori este responsabil de sangerari periodice si la intervale bine determinate. Am avut o prietena care tot asa nu-i dadea de cap si ca sa descopere ca are dracia asta. Se trateaza cu antibiotice.
Cat despre ramasul insarcinata am renuntat la a mai merge la medic si de am fi cobaiul tuturor, m-am calmat si am zis ca daca este bine ok daca nu iar bine. Am plecat pentru 3 luni in Franta si m-am relaxat, si gandul mi-l luasem de la copil si cum am venit inapoi, relaxata si voiasa am si ramas gravida. Acum fiica mea are 3 ani.
Sper ca am reusit sa va fiu un pic de folos!
Va pup si sanatate maxima.
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu123 spune:

Chantal nu stiu cat este de priceputa dr la care am fost. Catre ea m-a trimis ginecologul meu.
O sa merg vineri cu cele 2 ecografii la un alt ginecolog sa vedem ce parere are ea! Poate ma trimite la alt ecografist!!
Nu stiu daca dr ecografista ar fi putut confunda acel fibrom/polip cu altceva pentru ca in afara de o operatie de apendicita nu am avut nicio alta interventie chirurgicala. Sa de Domnul sa fie asa cum zici tu si sa se fi inselat!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Tuinea, multumim ca ne-ai impartasit experienta ta. Bine ca ai scapat asa usor. Eu nu am rana pe col, din fericire, dar Micha a avut. Poate cazul ei se rezolva fericit ca si in cazul tau.
Sa-ti traiasca fetita si sa va bucurati de ea!

Mergi la inceput