Bagajul in avion

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelito spune:

Buna ziua tuturor!

Profit de acest subiect ca sa pun o alta intrebare, un pic off-topic, dar tot despre calatoria cu avionul: saptamana viitoare plec la Amsterdam (daca are vreo relevanta, cu Lufthansa, escala in Munchen), insa tocmai am descoperit ca nu mai am pasaportul, nu-l mai gasesc :(, e o problema?!

Din cate stiu, fiind cetatean european, teoretic nu mai am nevoie de pasaport, ci pot calatori numai cu cartea de identitate (am intrebat si la Lufthansa, si ei mi-au spus acelasi lucru). A mai mers cineva doar cu cartea de identitate, in UE?!

Multumesc si o zi cat mai racoroasa tuturor :)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

quote:
Initial creeata de alexa

In curamd vom pleca in vacanta cu avionul, am auzit ca ar exista unele restrictii la cantitatea de lichide, obiecte contondente. Ma adresez persoanelor care au calatorit in ultima vreme cu avionul, va rog sa imi spuneti ce putem lua si ce nu, ca sa evitam problemele. Multumesc.

"Am construit propria scara de valori,cei care nu vor sa o urce cu respect, n-au decat sa ramana jos"
Lidia





Lidia, nu exista Restrictie la cantitatea de lichid si obiecte contondente, exista Prohibitie!!! Nu ai voie nici macar o forfecuta sau pila de unghii. Nu ai voie brichete, sampoane, apa, ceai, etc., decat daca bauturile le cumperi din aeroport, DUPA ce ai trecut de punctul de control.


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

quote:
Originally posted by b_irina_c

Limita de 20kg pentru bagajul de cala e relativa (eu mereu am in jur de 23kg), dar am vazut bagaje de 38 kg si persoanele respectiva au trecut fara probleme (la zborurilele europene ma refer).




Irina, treci fara probleme, dar platesti per kg., depinde de companie cat...


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

quote:
Originally posted by Guestus

yo nu inteleg nimic...deci cu ce ai voie si cu ce nu? unii zic ca merge cu apa ...altii ca nu...




Guestus, merge cu apa, cu conditia sa o cumperi din aeroport, DUPA ce treci de punctul de control.


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu circul des si in majoritatea cazurilor numai cu bagaj de mana.

- Nu iau nicidata forfecuta sau unghiera la mine.
- Bricheta mereu am avut in geanta - niciodata nu am avut probleme
- Imi iau cosmeticele necesare la mine (demachiant, pasta de dinti, lotiune tonica, crema de fata, etc) , ambalate conform reglementarilor: ambalaje de max 100ml - imi e si mai comod asa, sa nu car tuburi/sticle mari - oricum nu folosesc tot. - toate puse intr-o punguta transparenta
- lichide de baut: am vazut si eu cazuri in care le arunca la controlul de securitate - deci cel mai bime le cumparati din aeroport.
- limita de kg la bagaj - poate fi 20kg, poate fi 25kg la economy class (depinde de operator). La Business class limita e de regula 30kg, la fel difera cred la bagajele pentru zboruri transatlantice. Daca ai card de fidelitate la o anumita companie aeriana poti obtine drept la bagaj suplimentar, netaxabil.
- dupa controlul de securitate, poti cumpara din aeroport orice fel de lichide (bauturi alcoolice, cosmetice, orice) - ele vor fi ambalate in pungi transparente si sigilate ulterior cand le platesti, la casa.



Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

sa va spun si eu experienta mea cu avionu:
- gentile trebuie sa fie tot timpul la limita de greutate daca e mai mult sau mai putin m-au pus sa le deschid si sa le echiliber, sau sa arunc din ele sau sa platesc extra, am echilibrat gentile pt ca una era cu mult mai usoara decat restul.
- in geanta de mana nu ai voie cu nimic ce e ascutit, nimic ce poate fi folosit sa dai foc, nimic lichid. Daca ai medicamente lichide de luat in avion, trebuie sa fie in cutia lor originala, trebuie sa fie pe cutie eticheta cu numele doctorului, numele tau, si doza care trebuie sa o iei, mai trebuie sa fie insotite de reteta.
- daca ai lapte la copil trebuie sa gusti din el, trebuie sa ii dai si la bb sa guste din el.
- daca schimbi avioane si ai o sticla de apa cu tine, chiar daca e din acelea ce se da din avion sau o cumperi de pe aerport, cand ajungi la al doilea avion o sa iti confiste apa... mi-e mi-a confiscat-o, si sticla era dinn avion luata.
- daca ai aparate electronice cu tine in bagajul de mana, fi sigura ca sunt incarcate ca te va pune sa le deschizi sa le verifice.

PS: am zburat cu Lufthansa


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

Astazi am sunat la Tarom pentru ca maine pleaca fiul meu cel mare inspre noi si am vrut sa intreb cam cu cat trebuie sa fie inainte avand in vedere aglomeratia de pe Otopeni si am intrebat de limitele de bagaje (nu stiu de ce am facut-o ca nu are decat un rucsac ) si de bagajul de mana ...
Exact ce spune Gabriella mi s-a explicat si mie cu doua exceptii
medicamentele de orice fel sa fie in cutia originala sigilate si apoi mi s-a specificat expres ca la lasarea copilului in zona de checking sa avem grija sa fie hidratat pentru ca nu e permisa intrarea cu lichide din afara dupa a doua poarta de control ..si sa aiba ceva banutzi la el sa isi ia ceva din zona duty free, dar sa il instruim sa pastreze chitanta sau sa o de-a insotitorului de bord caruia ii este incredintat .Aaaa si mp3 ..trebuie sa fie la indemana si sa stie ca va fi desfacut ( banuiesc ca o sa i se scoata bateria ca altceva nu imi imaginez ce poate sa ii faca )
Deci concluzia ...cu cat mai putine cu atat mai bine .

----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

O parte din mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

- daca deja ai incceput tartamentul medicamentele nu mai pot fi sigilate,... si pe acea eticheta cu numele medicului dozajul, numele a cui e medicamentul e si data in care ai inceput tratamentul. Cel putin asa e la noi.

- mp3 player ,ii va scoate bateriile, dupaia le pune la loc si te pune sa ii dai drumu sa vada ca merge normal.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alessia105 spune:

pai asa ar trebui sa fie ,Gabi ,dar in Romania nu prea exista etichete personale pe medicamente( sa nu zic nu exista ) ..dozajul daca esti norocs il scrie tanti de la farmacie cu pixul pe ambalaj ,iar de medic numai sa ai reteta in buzunar) ..asta e diferenta ...si atunci prefera sa spuna ca sigilate ..acum stim toti cum sunt cutiile de medicamente sigilate in Romania ...deci banuiesc ca sa fie in tipla sau habar nu am ... asa mi s-a spus ..SIGILATE ..dar stii cum e ...100 de bordeie ..100 de obicee..fac pariu ca daca sun din nou mi se da alt raspuns

----------------------------------------------------
Alessia,Dezbracatu' si Spiderman

Si ei au dreptul la viata...semneaza si tu

O parte din mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

ai dreptate cu ro nici o data nu sti ce surpriza o sa ai... drum bum

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput