Bagajul in avion

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Fetelor, ar fi bine sa specificati si cu ce companii ati calatorit si unde se aplica regulile acestea, pentru ca noi am calatorit cu ElAl si nu ni s-a impus sa nu avem apa, ba aveam 2 sticle, ca eram cu copiii, nu ni s-a deschis bagajul, nu mi s-a impus sa echilibrez bagajele, ci s-au socotit impreuna, ba chiar eram cu cumnata mea si noi aveam mai mult bagaj si avand acelasi nume de familie, a trecut cateva kg la ea.
La control, am fost inrebati cine a facut bagajele, daca avem obiecte ascutite, au trecut bagajele prin aparatele alea de verificare si eu cumparasem o prostie de curatat toaleta de la Domestos, praf...si tantia de la aparat, mi-a deschis bagajul, s-a dus direct la locul unde aveam "prafurile" , a vazut ce e ..si ne-a dat liber.

Si din cate stiu eu, compania ElAl e foarte stricta si verifica la sange tot ce "misca", iar eu am f. mare incredere sa zbor cu ei. Eu ma sochez cand citesc ce scrieti voi.

Saphir, Amos si Ailish

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Restrictiile pe ruta SUA- Germania sunt ffff mari. Defapt cred ca pe toate rutele SUA- .... La cererea statului american. In Munchen chiar scrie mare in aeroport ca s cerinte impuse de SUA. Si pasagerii ce se imbarca ptr SUA sunt controlati separat! de toti ceilalati...

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

eu am specificat ca am zburat cu lufthansa din los angeles in germania si inapoie.. in los angeles nu au fost asa severi ca nemtzi

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

eu in iunie am venit din germania si nu am fost separat controlata de restul pasagerilor.

quote:
Originally posted by corinadana

Restrictiile pe ruta SUA- Germania sunt ffff mari. Defapt cred ca pe toate rutele SUA- .... La cererea statului american. In Munchen chiar scrie mare in aeroport ca s cerinte impuse de SUA. Si pasagerii ce se imbarca ptr SUA sunt controlati separat! de toti ceilalati...

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca




Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian


www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by saphir

Fetelor, ar fi bine sa specificati si cu ce companii ati calatorit si unde se aplica regulile acestea, pentru ca noi am calatorit cu ElAl si nu ni s-a impus sa nu avem apa, ba aveam 2 sticle, ca eram cu copiii, nu ni s-a deschis bagajul, nu mi s-a impus sa echilibrez bagajele, ci s-au socotit impreuna, ba chiar eram cu cumnata mea si noi aveam mai mult bagaj si avand acelasi nume de familie, a trecut cateva kg la ea.
La control, am fost inrebati cine a facut bagajele, daca avem obiecte ascutite, au trecut bagajele prin aparatele alea de verificare si eu cumparasem o prostie de curatat toaleta de la Domestos, praf...si tantia de la aparat, mi-a deschis bagajul, s-a dus direct la locul unde aveam "prafurile" , a vazut ce e ..si ne-a dat liber.

Si din cate stiu eu, compania ElAl e foarte stricta si verifica la sange tot ce "misca", iar eu am f. mare incredere sa zbor cu ei. Eu ma sochez cand citesc ce scrieti voi.

Saphir, Amos si Ailish

pozele noastre



Saphir, mie la primul zbor cu ElAl - controlul de securitate a fost cumplit, mi-au verificat fiecare pereche de chiloti, una cate una, din bagaj.
Probabil ca la tine a fost mult mai usor, pentru ca esti cetatean israelian - am observat ca se face controlul diferit, in functie de asta (cel putin la plecare la Otopeni, dar si in Tel Aviv).
Ulterior nu mi s-a mai intamplat la fel, dar pentru ca am avut security pass de fiecare data si am trecut usor.

Doi la mana - regulile astea de care se vorbeste aici sunt aplicate in EU (zboruri ce pleaca dintr-o tara membra EU, indiferent de destinatie).

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

quote:
Originally posted by Mirela72
Si noi plecam peste 3 saptamani in concediu, ma intreb daca o sa am voie cu medicamentele luate preventiv cu noi, mai ales pt. copil, ca sunt siropuri. Daca le pun in bagajul mare, o sa inghete la -40 C.Mire-mama de fetita frumoasahttp://community.webshots.com/user/Papucica
-40°C in cala avionului? Imposibil! Doar nu zboara cu usa deschisa, o avea si cala avionului sistem de incalzire ceva. Tre sa vina in 3 sapt ciinele meu, si-l baga la cala. -40°C s-a zis cu el, ca e si batrinel saracu'Vikinga cu cei mai frumosi vikingi, Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Adina, posibil sa ai dreptate...si totusi, cand noi am plecat din Otopeni spre Tel Aviv, am vazut cum se impachetau valizele in folie de plastic si am vrut si noi. Mi-au spus ca numai pentru cursele pentru EU si operatiunea asta se facea inainte de controlul fizic al valizelor.

Pe mine ma apuca groaza cand ma gandesc la ce spuneti voi, pt ca mama mea vine la mine in septembrie si am pentru ea o liiiiiiiistaaaa. Daca e asa drastic controlul, nu e bine deloc.

Cat despre -40grade la cala...imposibil. Cand am venit in Israel, mi-am adus pisica din Romania si a mers la cala si a ajuns bine. Numai ca ai nevoie de anumite acte.

Saphir, Amos si Ailish

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Saphir - pai sa puna la cala tot ce are de adus. Nu-ti da voie sa infoliezi bagajele de cala, pentru ca isi rezerva dreptul de a le deschide in cazul in care li se pare ceva suspect, dar nu le deschid obligatoriu.
In schimb bagajul de mana da (ca eu la ala m-am referit ca l-au controlat bucata cu bucata, tot ce am avut acolo, ma simteam si penibil).
Pe cursele de Tev Aviv te descalta obligatoriu (si la dus, si la intors) - si pantofii ii scaneaza separat.
La intoarcere sper sa se descurce in Ben Gurion- stii ca iti pun acolo o gramada de intrebari, ma intreb cum procedeaza cu cei care nu stiu limbi straine - dar probabil o sa fiti si voi pe-acolo.

Da, -40 grade e o prostie, nici nu-mi imaginez cum poate crede cineva asa ceva. Ar insemna sa-ti primesti bagajul refrigerat complet la destinatie.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

Multumesc tuturor pentru sfaturi, m-am lamurit cum stau lucrurile.
Nana Motoc, multumesc pentru idee, asa voi proceda.
Vom face escala la Amsterdam o ora si jumatate, plecam cu compania KLM. Am vazut de dimineata la stiri ca in Oslo sunt 16 grade, cred ca ne vom imbolnavi din cauza diferentei de temperatura, nici nu stiu ce haine sa luam la noi.

"Am construit propria scara de valori,cei care nu vor sa o urce cu respect, n-au decat sa ramana jos"
Lidia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

alexa, ia-ti medicamente de gat. daca nu iei de acasa, cauta Orofar la ei. asa e sigur c anu o sa suferiti inutil din cauza diferentei de temperatura. o prietena de-a mea e in suedia si are aceeasi problema. eu sunt in belgia, si e tot frig, si tocmai ne-am intors din mallorca, asa ca, am halit deja niste Orofar, asa, ca sa stiu eu ca nu ma apuca zgarieturile in gat.

in ceea ce priveste continutul bagajelor de mana, pentru europa sunt restrictii la lichide: ai voie intr-o punga d eplastic transparenta cosmetice, geluri si lichide de 1litru, dar nu in flacoane mai mari de 100 de ml. daca ai copii - asta n-am urmarit foarte atent, ai voie sa pui medicamente, lichide si hrana pentru copii necesare pe durata zborului. dar tot asa, trebuie prezentate intr-o punga de plastic inainte de controlul personal.

poate e tardiva completarea mea, dar poate va folosi altora. am zburat anul asta cu wizz, cu skyeurope, cu iberoworld, tarom si ryanair. zbor placut sa aveti si fara peripetii.

miri_mik si pestisorul auriu (28.02.2006)
http://b2.lilypie.com/DjTMp1.png
http://bd.lilypie.com/jngQp2.png

Mergi la inceput