Divort de la a la z

Divort de la a la z | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.
As vrea lamuriri despre ceea ce inseamna azi un divort.
Ma intereseaza cum va fi cu apartamentul care e pe numele meu (il am print contract de vanzare cumparare facut cu parintii mei cam acu 10 ani), cum se calculeaza pensia alimentara pt copil si neaparat cum pot obtine ca fie`mea sa-l vada pe tatal ei doar in prezenta mea si foarte rar; cat ma costa divortul daca eu il intentez. Cat dureaza toata treaba.
Astept raspunsurile voastre, chiar daca acum ma intereseaza doar teoretic, vreau sa fiu foarte pregatita pt tot.
Nu stiu daca are importanta, suntem casatoriti de 5 ani impliniti in mai.

Multumesc pt atentie.

________________________________________
Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

quote:
Initial creeata de mamagiuliei

Buna ziua.
As vrea lamuriri despre ceea ce inseamna azi un divort.
Ma intereseaza cum va fi cu apartamentul care e pe numele meu (il am print contract de vanzare cumparare facut cu parintii mei cam acu 10 ani), cum se calculeaza pensia alimentara pt copil si neaparat cum pot obtine ca fie`mea sa-l vada pe tatal ei doar in prezenta mea si foarte rar; cat ma costa divortul daca eu il intentez. Cat dureaza toata treaba.
Astept raspunsurile voastre, chiar daca acum ma intereseaza doar teoretic, vreau sa fiu foarte pregatita pt tot.
Nu stiu daca are importanta, suntem casatoriti de 5 ani impliniti in mai.

Multumesc pt atentie.


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)




hai ca iti spune espritu ca e proaspat in treaba.bunurile dobandite inainte de casatorie nu intra la partaj.restul ori la intelegere ori la proces.
pensia alimentara inseamna un procent di salariul trecut pe cartea de munca.din pacate nu mai stiu cat.
timpul pe care doresti sa il petreaca celalalt parinte cu copilul il poti stipula in cererea de divort.
de costat pe mine m-a costat 800 ron.divort+custodie.nu stiu daca vor mai fi costuri aditionale.
de durat dureaza in functie de cat de aprig este razboiul si cate dovezi sunt prezentate.daca el accepta sa nu aiba pretentii asupra copilului merge mai repede.
atentie insa : trebuie sa ai un salariu bun pe cartea de munca altfel trage in jos la custodie.
gaseste martori cat mai apropiati care sa stie situatia.
daca mai imi aduc aminte iti mai zic sau daca mai ai intrebari nu ezita.
bafta multa.

espiritu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Apartamentul e dobandit inainte de casatorie deci ramane al tau

Pensia alimentara e maxim 25% din salariul sotului tau (adeverinta de la locul de munca - ii va cere in proces)

Copilul tau vad ca are 3 ani? Cam greu sa mai ceri sa fii prezenta la vizitele tatalui, dar nu imposibil. Iti trebuie un avocat - poate sa te lamureasca ce se poate face. Totul depinde de relatia actuala intre tata si copil (daca ei au o relatie e cam greu sa ceri sa fii prezenta la vizite) - cat de rar depinde si de ce va cere tatal (de regula daca pe el nu-l intereseaza se stabileste cam o data la doua saptamani).
El vrea drept de vizita? Poti sa divortezi si sa nu ceri expres asta (dar poate cere el) - tu stii.

Imi pare rau ca ati ajuns aici.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

Raspunsurile sunt bune, cu cateva completari; in privinta dr la vizita poti atunci cand deschizi actiunea sa stipulezi asta, depinde dc el va accepta si dc judecatorul iti va da castig de cauza, exista totusi posibilitatea ca sa nu se accepte.
In plus, este f important ca ancheta ce se va efectua (Doamne fereste, poate se va evita asta!) de catre DPC sa fie obiectiva si
sa-ti dea castig de cauza.
Nu este neaparat nevoie ptr custodie sa ai carte de munca, este suficient dc dovedesti ca tu - sa spunem impreuna cu parintii tai ii puteti creea si asigura copilului toate mijloacele necesare/indispensabile dezvoltarii intr-un mediu sanatos si normal de viata.
Depinde cat de "implicat" este el intr-o astfel de "competitie" si care ii sunt pretentiile.
Cred ca e f important sa cunosti amanuntele astea ca sa stii ce strategie sa aplici.

Eu iti doresc sa treci cu bine peste greutati si sa dea Dumnezeu ce e mai bine ptr voi, poate se va evita asta.


"Citeste...in numele Domnului tau care a creat!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Multumesc pt raspunsuri !!!



Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Fiind un divort cu copii ai nevoie de un martor. Fara martor nu se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ce inseamna martor ? Martor la ce ?
Nu ne batem, nu facem scandal, nu inteleg.
Tatal meu locuieste cu noi, asta ajunge ?


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

In cazul meu nu ne-a divortat pana nu am avut un martor care a spus ca e compromisa casnicia. Martorul a fost intrebat si despre copil.
Stiu ca asa e legea: daca e vorba de copii, iti trebuie martor. Mai intreba, poate s-au schimbat lucrurile de cand am divortat eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns espiritu spune:

asta ziceam si eu : martor/i.martorul va spune cine si ce a facut pentru copil.in caz ca nu este un divort din culpa comuna cineva trebuie sa declare daca nu merge si ce a vazut ca nu merge.
precizez ca dupa spusele avocatului meu este important si ce venituri ai.el spunea ca(pe buna dreptate) ca nu te poti prezenta cu un salariu minim pe economie(desi poate tu castigi extraordinar).adeverinta de salariu dovedeste ca ai resursele necesare cresterii unui copil.si de aceea cantareste la dosar.
dar cel mai bine este sa consulti un avocat care iti va face o lista de prioritati si te va indruma cum este firesc spre castig.

acum poate ne spune cineva cum este si cu ancheta sociala.eu nu am ajuns acolo.

espiritu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Tot din divortul meu:
- am divortat din culpa comuna si tot a fost nevoie de un martor.
- nu m-a intrebat nimeni de salariu, nu mi-a cerut adeverinta cu ce salariu am (castigam pe vremea aceea mult mai putin decat fostul sot, dar nu a avut importanta).
- ancheta sociala nu s-a facut (cred ca nu a cerut nimeni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am inteles. Voi consulta zilele astea si un avocat. Deocamdata nu stiu in ce directie o vom lua. Dar e si asta o posibilitate.
In ceea ce priveste copilul, toata lumea va putea declara adevarul: doar eu m-am si ma ocup de ea, in juma de an a fost de vreo 2 ori cu noi in parc, in rest doar eu !
Venitul meu din cartea de munca este mai mare decat are sotul, chiar daca realitatea e inversa, dar conteaza ce este scris.
Pe mine ma intereseaza sa nu ne ia apartamentul si sa imi pot creste copilul in continuare linistita. Atat in cazul in care divortam.


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput