Divort de la a la z

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

1. pai martor poate fi tatal tau care locuieste in casa cu voi - avucatul o sa-l indrume ce sa spuna.
2. ancheta sociala: la mine s-a facut. Se face in ambele locuri (adica pentru ambele variante: daca copilul ramane la mama - la domiciliul mamei, daca ramane la tata - la domiciliul tatalui sau acolo unde doreste tatal sa creasca copilul)
- se uita sa vada ce conditii sunt, iti pune cateva intrebari despre voi si gata.
Mie mi-a facut un raport super.
Tatal fetitei a declarat domiciliul la bunica paterna - s-a facut si acolo ancheta, au iesit si acolo conditii bune de ingrijit un copil. Diferenta majora a fost ca s-a precizat in raport ca fetita este ingrijita de mama, ce relatii are, cu cine etc, si tatal copilului nu a cerut el custodia.

Insa nu ne spui nimic daca tatal ar vrea el sa ceara copilul/drept de vizita/etc. - asta e foarte important ca divortul sa decurga linistit. Desi daca zici ca a iesit doar de 2 ori in parc cu ea...e clar.
Cu apartamentul linisteste-te - sigur e al tau, ramane al tau.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Adina, sigur va cere, nu custodia, ca mai are atata creier. Probabil va avea mai mult timp de vizite ... dar eu zic ca ne putem pune de acord ca oamenii pt vizite, adik sper. De ancheta sociala nu mi-e frica deloc, el eventual ar putea pomeni vreo chirie in acest moment, ai lui stau in sat, deci pica varianta. Copilul ramane clar cu mine, orice ar fi, asta e sigur, mai degraba il strang de gat pe tatic.


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Da, nici eu nu cred ca va cere custodia.
Ramane atunci sa va intelegeti la amanunte: ce ia din casa bunuri comune, mai stiu eu ce. Si la zilele de vizita.
fii atenta ca si conturile personale se considera bun de partajat - aveti grija daca aveti bani si pe unde - impartiti-i si pe aia cumva.

Oricum acum degeaba introduci cererea de divort, ca e vacanta judecatoreasca. Cel mult, poti consulta un avocat. Insa nu se judeca nimic pana in septembrie. Asa ca mai ai 2 luni sa te mai gandesti.



Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ma bucur ca avem de asteptam 2 luni, cine stie, poate reusim sa ne punem de acord dtpdv.
Conturi comune nu avem, fiecare cu partea lui. Si-a cumparat doar anul trecut masina. Atat.
Vom vedea ce facem, va multumesc foarte, foarte mult pt ajutor !!!



Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:



Am nevoie de un raspuns urgent, avocata nu-mi raspunde.
Deci: am depus dosarul in vederea divortului pe data de 28.08.07, insa urmeaza sa-mi cumpar o masina saptamana asta.

Se considera bun comun ???


Daria & GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Uite ca nu stiu 100% insa pana primesti un raspuns avizat, intreb si eu: de ce n-o iei pe numele tatalui tau si scapi de probleme?

Daca o cumperi cash, ma gandesc ca se presupune ca sunt banii castigati in timpul casatoriei, care ar trebui partajati.

Daca o iei doar pe credit, atunci n-ar trebui sa fie probleme (decat la ce achiti pana se pronunta divortul).

Oricum, pana se pronunta divortul, voi tot casatoriti se cheama ca sunteti...

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Da, banii sunt juma ai mei juma ai lui taica`mio, eu am facut un credit la banca mai demult.
Deci mai bine ar fi sa cumpar pe numele lui sa nu fie absolut nici o problema, cine stie cum degenereaza lucrurile.

Merci,Adina, pentru raspuns !


Daria & GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Daria, eu zic mai bine sa fii prudenta.

Mie la partaj exul mi-a enumerat toate investitiile facute in ultimii ani din casa mea proprietate personala dinaite de casatorie, de la masina de spalat pana la frigider, le-a evaluat, vroia sa ceara jumatate. Asta pana l-a mai temperat avocata spunandu-i ca o sa depunem adeverinte de venituri si o sa arate cum am castigat eu de shpe ori mai mult ca el si ca investitiile respective mi le puteam face din salariul meu nestingherita, fara sa compromit partea normala de aport la bunastarea familiei, echivalenta cu salariul lui.

Dar deh, veniturile se presupune ca sunt comune...si ca amandoi au dreptul in mod egal la venitul total.

Da' e un tata bun.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Adina
asa voi face. Merci de sfat
Partea buna e ca daca el cere ceva, io ii iau juma` de masina, asa ca ...
La partea cu "tatic bun" mai am de lucrat, dar perseverz


Daria & GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amar spune:

Nu cumpara nici o masina pe numele tau e bun comun...

carmen 39s Oana Isabella
AMR 13 zile

Mergi la inceput