urgent

urgent | Autor: madyun

Link direct la acest mesaj

Buna mamici.
Sunt in saptamana 38 de sarcina si dr. mi-a zis ca bebe are dubla circulara de cordon. Eu vroiam sa nasc natural, dar acum nu mai stiu daca nu e riscant pt bebe. Dr nu a zis nici da nici nu la nasterea naturala. A nascut cineva natural, daca bebe avea cordonul in jurul gatului? Cine poate va rog raspunde-ti repede.
Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Parerea mea este sa nu risti, mai bine cezariana. Prietena mea a nascut normal, bebe avea o singura data infasurat cordonul, dar a fost totul ok pana la urma. La tine e dubla circulara, e mai complicat, pentru ca la nasterea normala si bebe se chinuie la fel de mult ca si tine sa iasa si exista posibilitatea sa se stranguleze. Fa cezariana, e mai bine pentru bebe. Iti doresc un copilas sanatos si sa auzim de bine!

Povestea nasterii
www.smi.ro/fulguleti" target="_blank">fulguleti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_b spune:

Buna

Eu am nascut acum trei ani si jumatate un baietel care avea dubla circulara de cordon. Am nascut prin cezariana deoarece aveam bazinul ingust si abia dupa operatie am aflat ca bebele a avut cordonul in jurul gatului si nu a respirat la nastere. A fost ventilat mecanic de doua ori (doua pufuri) si pe urma a intrat in normal. Probabil ca l-au mai tinut la incubator ca l-am vazut cam tarziu. Doctora neonatolog si-a exprimat parerea ca am facut foarte bine ca am ales cezariana ca altfel ...

Nu mi-a spus direct ce se putea intampla, dar se putea deduce.
Vezi si ce greutate are copilul, deoarece al meu a fost subponderal si daca cordonul este lung si permite nasterea naturala sau este scurt.
Eu personal nu as risca viata copilului, dar mai ia in seama si parerea pertinenta a doctorului.

Iti urez succes si un copil sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Ar fi bine sa faci cezariana si s-o programezi deja. , bebe sanatos si refacere rapida.DianaD & Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

dupa mine e cam mare riscul. mai bine operatie decat doamne fereste cine stie ce probleme!

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Mai bine fa cezariana pt ca e prea mare riscul de strangulare cand se va naste. Precis asta o sa-ti recomande si medicul daca intre timp nu se remediaza problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nici nu m-as gandi sa nu fac cezariana ! Asa este scos bb rapid !



Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Imi amintesc ca si la mine plana ipoteza asta si dr mea mi-a explicat ca daca e "infasurat" in jurul gatului (si mai ales de 2 ori) nu e atat de periculos la strangulare decat daca ar fi "esarfa" (la mine aparea a fi esarfa).

Eu tot cezariana am facut, din mai multe motive, nu numai asta, da in fine.
Daca poti sa faci cezariana...fa cezariana.

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

in general votez pt nasterea naturala dar in cazul tau sfatul meu e sa faci cezariana. e mai lipsit de riscuri pt copil.

mult succes . tine ne la curent cu starea micutei

diana si david 03.12.06


Pentru Diana. www.copaculdehartie.ro/ajuta%20.html" target="_blank">Copacul de hartie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyun spune:

Va multumesc la toate pentru sfaturi. Si eu ma gandeam ca n-ar fi bine sa risc viata copilului. Joi ma duc la eco, sa vedem ce va fi atunci.
Merci inca o data

Mergi la inceput