Reteta prajitura cu visine

Reteta prajitura cu visine | Autor: inapopescu

Link direct la acest mesaj

Vreau si eu reteta de prajitura cu visine...cea mai buna
merci

http://community.webshots.com/user/inapopescu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

A mea e super simpla, nu sunt vreo maestra a prajiturilor asa ca asta mi s-a parut usor de facut.
Iti trebuie: 3 oua, 2 pahare de zahar, 1 pahar de ulei, 1 pahar de lapte, 3 pahare de faina, 2 pliculete de praf de copt, coaja de lamaie, zahar vanilat.
Bati albusele spuma, apoi adaugi zaharul si mai bati un pic cat sa se topeasca putin zaharul. Apoi adaugi galbenusurile, laptele, uleiul, praful de copt stins intr-o lingura de otet si la final paharele de faina, coaja de lamaie si zaharul vanilat. Eu bat totul cu mixerul. Dupa ce ai incorporat toata faina ungi o tava cu ulei si o tapetezi cu faina si torni continutul. Apoi aranjezi visinele unele langa altele fara sa se suprapuna si dai la cuptor pana se rumeneste putin deasupra, incerci cu o scobitoare in mijloc sa vezi daca e gata. E gata cand scobitoarea iese curata din aluat. Apoi o scoti o lasi putin in tava sa se raceasca dupa care o tai, asezi prajiturile pe farfutii intinse si le pudrezi cu zahar pudra.
GATA! Pofta buna

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

si reteta mea e la fel ca cea a Androixei,doar ca eu mai adug un iaurt mic daca nu am lapte si doat un praf de copt.
Visinile le presar cu zahar,mai ales dca sunt mai acrisoare si inainte de a le pune in compozitie le dau prin faina .

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Poate gasesti aici ceva:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=86525&whichpage=1&SearchTerms=Prajituri,si,torturi,cu

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 7 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Uitati www.dropshots.com/day.php?userid=294040&cdate=20070623&cimg=2" target="_blank">bunatate de prajitura

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

quote:
Originally posted by Androix

Uitati www.dropshots.com/day.php?userid=294040&cdate=20070623&cimg=2" target="_blank">bunatate de prajitura

Andreea, mama de Filip si Georgia


vad ca te tine Georgia treaza si te ti de prajituri.
Da acum nu stiu cine m-a pus pe mine sa intru aici in miez de noapte ca pana maine dim numai prajituri am sa visez.Noroc ca am niste visine in compot

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Buna,

Eu chiar ieri am facut tarta cu visine si a iesit super.

E foarte simplu de facut, fara batut albusuri si alte complicatii.
Deci, pentru o forma de tarta (rotunda) reteta este urmatoarea:
- 2 oua
- 1 praf de sare
- 4 pliculete de zahar vanilat
- 5 linguri de lapte
- 5 linguri de ulei
- 5 linguri de zahar
- 6 linguri de faina
- 1/2 pliculet praf de copt Dr. Oetker

Se amesteca toate pur si simplu si se toarna in forma de tarta. Deasupra se aseaza cam 500 gr de visine tinute in prealabil la rece in zahar. Creste fara probleme.
Se lasa la copt timp de 20-30 min.
Dupa ce se raceste se aseaza deasupra o crema speciala pt tarta cu fructe de la Dr. Oetker. Se orneaza cu frisca daca vrei. Dupa ce se raceste eu o insiropez putin cu siropul ramas de la visinele tinute in zahar.
E grozava si simplu de facut. Sigur o vei mai face. Garantat!!!

Luisa, mamide Dorothy (24 nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Cel mai simpu este sa faci un pandispan cu visine. Cate oua, atatea lg de zahar , si tot atatea lg de faina. Adica 5 oua, 5 lg zahar, 5 lg faina. Depinde si in ce tava vrei sa o faci. Daca vrei ceva mai simandicos poti sa o faci in cratita si ii faci si o crema deasupra.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 3-4 luni 4-5 luni 5-6 luni 6-7 luni 7-8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapopescu spune:

Multumesc fetelor, am facut si a iesit ff buna

http://community.webshots.com/user/inapopescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

am incercat azi reteta Luisei si a iesit foarte bine. chiar ca e simpla

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by adita

am incercat azi reteta Luisei si a iesit foarte bine. chiar ca e simplamamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

imi lasa gura apa,dar pe caldurile astea nu-mi vine sa aprind cuptorulAditule,ti-a mai ramas vreo bucatica?acusi ma reped sa-ti fac o vizita Irina si bb Ilinca(26 aprilie '04)
si bb din burtica blogul meu

Mergi la inceput