Cum ii ferim de paduchi la gradinita?

Cum ii ferim de paduchi la gradinita? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Anul aceasta fetita va merge la gradinita si presimt ca-mi va veni cu niscai "miscatori" acasa.
Cum pot preveni asa ceva? Par scurt si mai ce? Otet in apa la clatit?
Hai, va rog, veniti si voi cu sfaturi!

"Acolo unde canta cucu' si urla lupu'" (poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

DIn pacate nu poti preveni nicicum suta la suta.
Par scurt,sau de e lung,in coditze sau coc.
Si.....cautata in fiecare zi,pieptanare cu piaptan special.
Sampon special sa ai acasa in dotare pregatit :)))

Pentru linistea ta cautare zilnica,numai asta cred ca da roade.

Succes si sa nu vina cu miscatori akasa fetitza ta.


Samurai-lady 25 weeks si bb Ken 4 ani

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Samurai-lady" target="_blank">Pagina personala DC

Web-poze Kenutz

www.desprecopii.com/info.asp?id=486" target="_blank">Cum a venit pe lume Samurash bebe

Lucruri bebe




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

uauuuu copilul meu merge la gradi si nici nu ma gandeam ca ar putea lua si paduchi. Virusi si giardia - da, dar la astia nu ma gandisem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madairina spune:

Chiar nu ma gandisem la asa ceva. Ma asteptam sa ia altceva dar paduchi in nici-un caz. Pentru mine e mai usor este baiat (logic are parul scurt) si pe langa asta facem dus in fiecare seara si cred ca as vedea (este si blondut).
Asta este o problema care nici nu imi trecea prin cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

ML , Julian merge la gradi de un an si ceva si nu a venit cu paduchi acasa inca... raceli a mai adus dar paduchi nu... paduchii apar in colectivitatile in care nu este o igiena corespunzatoare... nu cred ca vei ajunge intr-o asemenea scoala.

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anto spune:

Este shampon preventiv ,trebuie sa fie si la voi.Aici se gaseste la farmacie.In caz ca ai vre-o baniala poti cumpara acest shampon .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natysinigur spune:

in asa colective cum sunt gradinitele nimeni nu este asigurat ca copilul lui nu va aduce acarieni(paduchi...),deoarece nu putem sa controlam personalul care lucreaza zi de zi cu copiii nostri.Nu tot timpul copiii sunt cei care devin sursa de contact.Copilul tau poate avea cea mai impecabila ingrijire insa nici acest fapt nu ne asigura in totalitate. Este necesar de a face control periodic,de a stringe parul la fetite ,de a cere de la asistenta medicala din institutie sa efectuieze control permanent-este datoria d-lor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

ml, aici e foarte la moda atit tratarea cit si prevenirea infestarii cu paduchi cu "tea tree oil", cu siguranta se gaseste si la voi in farmacii. pentru prevenire cred ca se adauga putin in samponul obisnuit,dar nu sunt sigura,intreaba la farmacie.din cite am auzit/citit acest "tea tree" e un produs natural,nu pe baza de "pesticide".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

asa cum ti-a zis si speed,tee tree oil se gaseste la drogherie, si noi ne-am luat masuri, fiindca din cand in cand apare si la noi la gradi cate o hartie cu " atentie paduchi". si da, ii pui in samponul obisnuit, asa stiu si eu. noi pana acum nu am avut "miscatori", insa in alta grupa parca a fost un caz. uf, si mie mi-e tare groaza sa nu-mi aduca acasa.
claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

D-ne iarta-ma nu pot sa cred!! Inca mai exista in vremurile astea copii cu paduchi???? Eu n-am mai auzit de asa ceva de pe vremea comunismului de cand mergeam eu la camin .


E oribil ca inca mai exista asa ceva in gradinitele de astazi...

Luisa, mai de Dorothy (24 nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speed spune:

exista peste tot in lume in colectivitatile de copii

Mergi la inceput