Legume congelate

Legume congelate | Autor: Iubika

Link direct la acest mesaj

Buna,

Vreau sa stiu ce parere aveti despre legumele congelate - acelea care se gasesc la alimentara simple sau in diverse combinatii, amestec mexican etc.

Ieri mi`a fost pofta de conopida si, cum nu am gasit in piata, am cumparat o punga de conopida congelata. Am fiert`o in apa cu Delikat, apoi am mancat`o cu branza razuita deasupra... un deliciu!

As fi vrut ca de maine sa incep un fel de regim bazat exclusiv pe legume fierte. (Zic DE MAINE pt ca azi e ziua fratelui meu si sigur o sa fie multe bunatati la care nu o sa pot rezista ) Ma gandesc ca poate asa mai scap un pic si de burtica...

Voi ati incercat? Folositi legume congelate? Am auzit si citit pareri pro si contra lor.... voi ce credeti???

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu am o parere foarte buna. Am citit ca, daca sunt congelate de proasapete, isi pastreaza toate calitatile sau , oricum, o mare parte din ele.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Pentru slabit legumele congelate sint foarte bune si nu numai.Adica sint mult mai bune decit cele conservate la borcan de exemplu,deoarece calitatile naturale sint mai putin afectate prin congelare decit prin fierbere si sterilizare.
Succes la slabit!
Despre retete si mod de preparare a legumelor congelate s-a mai discutat pe undeva,insa in principiu se pot folosi ca garnitura la o fripturica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

quote:
Originally posted by dulcetica

Despre retete si mod de preparare a legumelor congelate s-a mai discutat pe undeva,insa in principiu se pot folosi ca garnitura la o fripturica.

dulcetica



Esti o draguta! Mersi de pont, dar friptura a iesit din obiceiurile mele culinare cam acum vreo 8 ani.... (vezi ce scrie sub nick`ul meu )

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

Eu am o parere foarte buna. Am citit ca, daca sunt congelate de proasapete, isi pastreaza toate calitatile sau , oricum, o mare parte din ele.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...



Mersi frumos de opinie!

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviatruta spune:

da,sunt bune legumele congelate...dar ar fi ideal daca le-ai avea facute de tine acasa.cele din comert nu sti de cate ori au fost congelate o singura data.daca sunt congelate de mai multe ori ele isi pierd din proprietati...succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

quote:
Originally posted by Iubika

quote:
Originally posted by

Despre retete si mod de preparare a legumelor congelate s-a mai discutat pe undeva,insa in principiu se pot folosi ca garnitura la o fripturica.





Esti o draguta! Mersi de pont, dar friptura a iesit din obiceiurile mele culinare cam acum vreo 8 ani.... (vezi ce scrie sub nick`ul meu )

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!


Eu am vazut ce scrie, dar nu pot decit sa banuiesc ca ailleurs ar insemna vegetariana?
Si pina acum cum de n-ai descoperit legumele congelate daca la fripturi congelate ai renuntat?
Iubika deci si mincarea vegetariana ingrasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita9 spune:

Mie una nu-mi plac. Nu au nici un gust, in nici un caz nu se compara cu legulele proaspete. Este ciudata si culoarea lor deosebit de "intensa"; eu daca congelez legume nu isi pastreaza o culoare chiar atat de vie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

eu sunt fan legume congelate. si io-s cam certata cu fripturile. nu-s vegetariana dar tre' sa-mi fie cu adevarat pofta sa pap carne...
consum en-gros conopida si baby carrots. am auzit latv o doctorita care dadea aceasta explicatie pro legume congelate: ca-s proaspete atunci cand sunt congelate si isi pastreaza calitatile f bine prin congelare. cele din piata n-avem de unde sa stim cat sunt de proaspete, mai ales acum iarna. unde mai pui ca-s si f comod de pregatit. nu mai stai sa cureti, sa speli sa toci....si-s si ieftine!

acum, am o intrebare: pot sa-i dau la bb piure din morcovi tineri congelati, de ex? a mai dat cineva? din cele din piata nu-i fac oricum. imi inspita mult prea putina incredere mai ales la vremea asta si mai ales ca bb e mica (4 luni si jumatate). deocamdata papam borcanele ca-s din legume ecologice. dar as vrea sa-i fac si eu in casa...si pana la vara cand vor creste cele din gradina proprie de la curte n-avem alternativa...

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

quote:
Originally posted by dulcetica

Eu am vazut ce scrie, dar nu pot decit sa banuiesc ca ailleurs ar insemna vegetariana?
Si pina acum cum de n-ai descoperit legumele congelate daca la fripturi congelate ai renuntat?
Iubika deci si mincarea vegetariana ingrasa?

dulcetica



Sub nick`ul meu scrie "Animals are not to eat".
La locatie scrie "Ma vie est ailleurs" = viata mea este in alta parte...

In alta ordine de idei, nu m`am declarat vegetariana, doar ca nu mananc animale (moarte). In rest, traiasca lactatele!! Si NU, mancarea vegetariana nu ingrasa. Dar ciocolata, chipsurile, snacks`urile si alte bunatati fara carne... DA, INGRASA!

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Eu sunt fan legume congelate. Mai ales pentru ca nu sunt alterate prin fierbere sau conservanti ca cele puse la borcan. Chiar ieri am facut o tava de cartofi cu broccoli la cuptor, a iesit un deliciu. folosesc toate felurile de legume congelate si nu m-au dezamagit niciodata!

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput