Legume congelate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Si noi folosim mult legumele congelate, la supe, garnituri, la capac, la cuptor, diferite retete.

quote:
Voi ati incercat? Folositi legume congelate?


Nu cred ca din legume proaspete poti face o cantitate asa bine portionata, si oricum nu se gasec din toate. Si din cele care se gasesc in marcketuri nu sunt chiar atat de naturale.

Daca ai nevoie de idei, sunt aici.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Stiu eu explicatia de ce sunt asa verzi. e si la noi o firma ce se ocupa de asa ceva,una micuta,locala si lucra cumnatu-miu acolo. sunt congelate rapid,aproape instantaneu la temperaturi scazute. mult mai eficient decat orice congelator am avea noi pe-acasa.

uite si reteta prefrata de fi-mea: mix de legume,eventual amestec din ala de orez cu legume,plus cateva lingurite unt,plus doua bucati file peste ,bagate la folie de aluminiu la cuptor(le impachetezi in folie) .iese ceva buuuuun!

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Da, eu mancand vegetarian m-am ingrasat ... pentru ca mancam multa paine, cartofi, macaroane, fasole, orez ... tot felul de chestii cu indice glucimic f mare dupa regula lui montignac ... si mai ales iarna cand legumele erau f scumpe.
Da imi plac f mult legumele congelate, la pun in oala si in 10 min masa e gata ... sunt super , si cred ca sunt sanatoase , sau cel putin cele mai de calitate ca si iglo, bonduelle, greens ... sunt foarte bune.

ANDANII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hopes spune:

si eu mananc la greu. De fapt nu-mi lipsesc din frigider. Mai ales cand ai musafiri si nu ai cu ce sa garnisezi friptura...te salveaza.
Arata bine, sunt bune cu putin ulei putin piper si un pic de sare...
Nu mai spun ca sunt sanatoase.

Hopes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariciu spune:

Si eu mananc legume congelate, si datorita lor am reusit sa ma tin si de slabit...renuntand la cartofi.Intrebarea mea este : voi dupa ce le fierbeti ce mai puneti peste ele sa fie bune? Eu in afara de sare si putin piper nu prea stiu....dar le-as vrea mai gustoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Initial creeata de Iubika

Buna,

Vreau sa stiu ce parere aveti despre legumele congelate

Voi ati incercat? Folositi legume congelate? Am auzit si citit pareri pro si contra lor.... voi ce credeti???




io am o parere buna

numai ca eu prefer sa-mi pun singura legume cumparate din piata, vara: sunt (mult, mult) mai ieftine decit amestecurile ambalate din supermarketuri, plus ca in piata ai de unde alege, sunt o gramada de "ofertanti" si, in plus, poti sa-ti faci ce combinatii vrei (daca-ti plac combinate), in ce cantitati vrei (1/2 kg; 1 kg etc.)

rarisim am cumparat in ultimii ani din comert si, sincer, nu se compara cu cele de la tarani puse de mine.

singurul dezavantaj este ca muncesti (un pic) sa le pui in congelator; dar eu zic ccc ca merita !

PS eu mai pun si fructe pt prajituri


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

quote:
Originally posted by ariciu

Si eu mananc legume congelate, si datorita lor am reusit sa ma tin si de slabit...renuntand la cartofi.Intrebarea mea este : voi dupa ce le fierbeti ce mai puneti peste ele sa fie bune? Eu in afara de sare si putin piper nu prea stiu....dar le-as vrea mai gustoase.



Branza razuita, marar, patrunjel...

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

quote:
Originally posted by ariciu

Si eu mananc legume congelate, si datorita lor am reusit sa ma tin si de slabit...renuntand la cartofi.Intrebarea mea este : voi dupa ce le fierbeti ce mai puneti peste ele sa fie bune? Eu in afara de sare si putin piper nu prea stiu....dar le-as vrea mai gustoase.



am gasit de curand o punga de legume cu niste cubulete din care se face sos - parca borduelle e firma. ca tot ma intrebam in ultimul timp ce fel de sos sa le fac, in afara de uleiul in care le calesc. a fost bun sosul; vezi poate gasesti ceva asemanator.

38 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

mie imi place sa le inabus cu ceapa si usturoi sau sa le fierb cu suc de rosii si busuioc. sunt bune si la cuptor puse cu 15 min inainte sa fie gata friptura (isi iau gust din sosul carnii).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Si eu sunt fan legume congelate, mai ales la dieta. Sunt usoare, simplu de preparat si bune.Iar in dieta W-W sunt chiar indicate.
Eu le amestec cu sare, piper (sau chiar delikat), oregano, busuioc, cimbru, usturoi sau cu condimente din acelea la plic ptr cartofi sau chiar gratar, le stropesc cu un pic de ulei, pun folie de aluminiu si le dau la cuptor ptr 20-30 min. Le mananc cu cascaval ras sau cu ketch-up sau cu smanatana daca nu-i vorba de dieta.

aime

Mergi la inceput