intamplare ca la `chiosc`

intamplare ca la `chiosc` | Autor: x_alinutza

Link direct la acest mesaj

Hai sa va zic o poveste...
In august, de ziua mea, am primit de la prietene un cadou (haine luate de la un magazin care se vrea mai `rasarit` in oras.
Bun... luat cadoul, probat acasa si surpriza (sau nu) nu imi venea respectivul lucru! M-am dus la locul cu pricina sa-l schimb, nu aveau unul asemanator, altceva pe gustul meu nu aveau marimea mea...
Am zis ca mai revin! Asa am si facut, dar fara rezultat. Intre timp am fost plecata din oras, tara... cate o perioada, asa ca saptamana trecuta am incercat din nou... De data asta mi-am gasit niste lucruri, iar la casa mi-am expus situatia... la care vanzatoarea ... a facut o fatza de parca eu ii datoram bani... ca dupa atata timp, nu se mai poate..., ca ea a facut inventarul..., a zis ca vorbeste cu sefa...
Azi m-am dus sa ma interesez ce s-a rezolvat, iar raspunsul a fost ``sefa a zis ca nu mai poate face nimic!``
Nu era o suma mare (125 RON)... dar nu asta e important!
Am asa un gust amar...
"TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL"


pozici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

Si in Dk poti schimba produsul cumparat numai o perioada: la unele magazine ai 14 zile altele 30.. Dar scrie pe bon sau daca e cadou iti pune un semn si/ sau iti spune pana cand poti schimba produsul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Perfect adevarat..perioada maxima in care te poti razgandi asupra articolului cumparat (contravaloarea sau alt articol la acelasi pret) e de o luna..oriunde,in lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

mi se pare normal sa nu se mai poata dupa atatea luni dar ar fi trebuit sa te atentioneze asta de atunci nu sa-ti zica ccc ca se poate si acum sa zica altceva(asta nu e frumos)

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kasemada spune:

Waw, nu ma prea surprinde ca nu am mai vrut sa iti schimba marfa. A trecut intr-adevar cam mult din august pana acum. Aici de exemplu iti schimba marfa (depinde si de magazin) intr-o perioada de 2 saptamani de la data cumpararii, apoi poti sa uiti. Fiind o haina, nu ai garantie de nu stiu cate luni sau ani, asa ceva mai rar, si in orice caz nu la o valoare de 125 Ron.
Intr-un fel a fost si greseala ta, ca nu te-ai interesat care este perioada maxima in care poti sa schimbi marfa. Oricum mai sunt cazuri in care, desi sunt obligati, nu iti schimba marfa nici a doua zi de la cumparare! Si atunci judeca-te cu ei...
Poate acuma de sarbatori poti sa faci cu aceasta haina un cadou la cineva care s-ar bucura si ar avea nevoie(asta excluzand regula bunului simt ca un cadou nu se da mai departe), asa ca nu fi trista, ai sa vezi ca poate un zambet si un Multumesc venit din inima compenseaza acesti 125 RON.
Te-am pupat si sarbatori fericite!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

la noi perioada este de 15 zile sa primesti banii sau produsul, asa ca nu vad de ce ti se pare asa anormal.
E normal sa nu ti-l schimbe dupa ce a trecut temporada produsului respectivsa , ca nu mai are cui sa il vinda.Eu cred ca trebuia sa iti ceri banii inapoi si iti cumparai tu ceva ce iti place

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Si eu zic ca te-ai enervat degeaba, nimeni nu iti mai schimba o haina dupa atata timp, ca sa nu mai zic ca majoritatea nu ti le schimba deloc, nici dupa o zi.
Asa ca da-o si tu cadou mai departe, tot e craciunul !!

Sa il ajutam pe Alexandru

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Si mie mi se pare normal sa nu iti mai schimbe produsul dupa cateva luni de la cumparare. Stiam si eu , de 30 de zile... limita de returnare.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Dar, in intervalul de 1 luna, sau de 3 (am editat dupa ce-am vazut ce-a scris Siminaf), daca preferi sa le dai produsul inapoi si sa-ti iei banii pe el in loc sa-l schimbi cu altul- se poate, e legal?

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by Idaira

Perfect adevarat..perioada maxima in care te poti razgandi asupra articolului cumparat (contravaloarea sau alt articol la acelasi pret) e de o luna..oriunde,in lume.



Nu e chiar asa.

Aici poti schimba sau returna produsele timp de 3 luni, iar la unele magazine chiar timp de un an. Sint unele, mai rar e drept, la care poti schimba produsele timp de mai multi ani. Si la fel, destul de putine unde poti returna doar timp de 1 luna. Majoritatea au politica cu 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Eu stiu ca in US ..majoritatea au termen de returnate 30 de zile!
Doar la Nordstrom este 1 an parca...
Astept si eu cu interes, sa aflu ce magazine au termen de returnare mai mare de 30 de zile...aici in US!

Mergi la inceput