candida albicans

candida albicans | Autor: maryion

Link direct la acest mesaj

Salut! A avut cineva candida albicans? Sunt o prospata mamica, am un baietel de 4 luni jumatate si dupa nastere m-am ales cu o secretie care ma sacaie. Am fost la medic si in urma analizelor efectuate m-a diagnosticat cu vaginita candidozica. Mi-a prescris un tratament cu lomexin 600 ovule (cate 1 la 3 zile) si nu m-am vindecat. Ce sa fac? Cum ma pot vindeca? Sa mai continui tratamentul sau stiti alte remedii? Ce ati auzit de Macmiror complex 500?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Maryion si eu am avut probleme cu o candidoza acum de curand, insa am facut tratament cu Lomexin ovule (la fel, 1 la 3 zile ), 2 ovule au fost suficient sa ma fac bine. Am refacut analizele si sunt ok acum. Tot timpul tratamentuluim-am spalat zilnic cu apa cu bicarbonat si cu ceai de galbenele (extern bineinteles). Insa cred ca cel mai bine e sa mergi din nou la medic, orice tratament facut aiurea poate da o imunitate, si nu mai scapi de ea in veci. Bafta si sanatate!

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 11 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

Multumesc Madau pentru raspuns. Eu am introdus 3 ovule si nu m-am vindecat? Adica tot am secretia aceea urata. Nu am repetat analizele. Doctorita mea mi-a spus ca daca nu ma vindec sa continui cu ele, dar au am facut o pauza. O sa imi cumpar iar 3 ovule si sper sa ma fac bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vulpitzayam spune:

Eu am folosit Flagyl.Mi-a trecut cu un singur ovul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Falcute spune:

Buna Maryon,
si eu am avut probleme cu candida acum 4 luni.Eu am luat Macmiror unguent(cu aplicator intern) si pastile cam 12 zile.Si mi a trecut.Nu am mai avut nici o problema de atunci.Mie doctoritza mi a spus sa mi cumpar numai lenjerie din bumbac, pt ca nu pastreaza umezeala.Vreau sa spun ca i am urmat sfatul si ma simt excelent.Am refacut analizele si sunt OK.
Plus ca eu preventiv fac 2 spalaturi vaginale cu irigatorul de 2 ori pe luna.Inainte de ciclu si dupa cu un amestec de ceai de pelin,cretisoara si coada soricelului in parti egale.Asa preventiv .
E f important sa nu abuzezi de irigator.Poti face candida si recidive de candida si de la prea multe spalaturi interne.
Bafta si multa sanatate iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by vulpitzayam

Eu am folosit Flagyl.Mi-a trecut cu un singur ovul.

My pictures




Flagylul contine ca substanta activa Metronidazol. Nici o legatura cu Candida. In schimb vindeca perfect Trichomonas.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Ovulele Ginodaktarin sint cele mai bune.
Important! Incetati spalaturile vaginale

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

ovule Poliginax, tratament de 12 zile. la mine da rezultate. si spalaturi cu ceai de pelin in aceasta perioada

eu fac candida de cite ori iau un antibiotic....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Intreaba medicul de ovule Klion si crema locala Canesten.
Bafta multa !

DORY & ALEXANDRA DENISA
http://photos.yahoo.com/dory232002

FILMULETE : http://www.dropshots.com/dory232002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

Candida albicans, se trateaza cu Stamicin, ovule introduse de doua ori pe zi in vagin (dimineata si seara, inainte de culcare), timp de 12-14 zile. Sanatate!

Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by NinaR

Candida albicans, se trateaza cu Stamicin, ovule introduse de doua ori pe zi in vagin (dimineata si seara, inainte de culcare), timp de 12-14 zile. Sanatate!

Nina



Sa adaug la ce a spus Nina :


Daca e recurenta candidoza, inseamna ca exista un "rezervor" in organism, care de obicei este tubul digestiv, deci trebuie urmat tratament si oral, in acelasi timp cu cel local. Si partenerul. Nu e de gluma. Pe cit de usor se ia, pe atit de greu se scapa de ea.

Mergi la inceput