candida albicans

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Da' tratament pt sot nu ti-a dat? Ca ei pot sa nu faca boala si sunt purtatori!
Eu am avut tratament cu nistatina (sau stamicina) si eu si partenerul 3 cp/zi timp de 10 zile + ovule cu aceeasi substanta pt mine si unguent pt el care contine clotrimazol (canestan parca!) si repaus sexual in acest timp. Se pare ca a dat rezultate!

*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

Eu m-am "procopsit" cu aceasta boala dupa nastere, nu stiu ce implicatie ar avea pt mine un tratament oral deoarece alaptez. Capsulele orale nu prea sunt indicate in timpul alaptarii, trec in laptele matern si diminuzeaza cantitatea de lapte. Partenerul meu nu are nimic. De cand am nascut nu am avut o viata sexuala foarte intensa si atunci cand s-a intamplat sa facem dragoste am folosit prezervativul. Sper ca nu a contactat-o si sotul meu. Pe rezultatul analizei mele scrie ca este rezistent la clotrimazol, deci un tratament cu clotrimazol nu ar fi eficace.
Va multumesc mult fetelor pentru toate raspunsurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

Flagyl
Proprietati: Antibacterian si antiparazitar.
Indicatii: Tratamentul curativ al infectiilor medicochirurgicale cu germeni anaerobi sensibili. Amibiaza severa cu localizare intestinala si hepatica. Lambliaza, trichomoniaza urogenitala, vaginite nespecifice.

Sarcina si alaptare: Sarcina: nu reprezinta o contraindicatie in utilizarea metronidazolului in caz de necesitate. Alaptare: a se evita administrarea metronidazolului in timpul alaptarii din cauza trecerii in laptele matern. Respectati riguros recomandarile medicului sau ale farmacistului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Fluconazol 150 de mg ,se ia o singura tableta .De preferat de luat diflucanul (are aceeasi subsanta activa ) .

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunna27 spune:

Citind aici ,am vazut n si n tratamente.Cel mai bine e sa mergi din nou la dr,el e cel in masura sa-ti dea un nou tratament,mai ales ca si alaptezi

Dana Paul(6) Ana Maria(2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Optimix spune:

Eu am facut tratament cu niste ovule mixte preparate in farmacie, care contineau atat Nistatin, cat si Fluconazol. Iar pe cale orala am luat doua doze de Flucoric, a doua la o saptamana dupa prima.

Mergi la inceput