Nu mananca, ce sa fac?

Nu mananca, ce sa fac? | Autor: ludmmyla

Link direct la acest mesaj

Fetelor sunt pe pragul disperarii. Am o fetita de 1 an si 1 luna si refuza mancarea. Ii tot prepar diferite feluri de mancare dar le refuza pe marea majoritate. Are momente cand mananca orice si zile sau saptamani cand mai nimic sau doar o imbucatura sau doua.
Am fost cu ea la medic si verdictul au fost mofturile la mancare.
Refuza dulcele, biscuitii, iaurturile dulci sau orice e dulce in afara de ciocolata, dar asta nu ii prea dam deoarece am citit ca agita. In schimb muraturile ii plac la nebunie, dar pe cele cu conservant nu pot sa i le dau si muraturi fara nimic langa ele sunt cam grele pt stomacul ei. In fond muraturile nu inseamna mancare.
Mai mananca rar cate un fruct sau cate o mancaria de cartofi si molfaie cate o coaja de paine pe care o adora, dar in rest nimic.
Baza la noi e laptele. Am incercat sa o infometez si sa incerc sa ii dau atunci de mancare, dar de ambitia ce e in ea o pot tine toata ziulica nemancata si sa ii chioraie matele dar tot nu vrea sa manance mai mult de o imbucatura.
Ce sa fac? Ati patit si voi asa cu copii vostri? Va rog sa imi dati posibile solutii sau retete pt ca nu mai stiu cum sa procedez.

Monica si ingerasul ei Karola (14 sept 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Eu n-am patit asa, dar cunosc destule cazuri identice, copiii unor prieteni apropiati. Dupa ce au ajuns si ei in pragul disperarii, dupa ce au facut n-spe analize, toate au iesit bune, la fel le-a zis si lor medicul ca sunt mofturi. Din cauza ca te stresezi iti face "in ciuda". Trebuie sa fii calma, lasa-i la indemana mancarici ce le poate lua singura si sa le manance cu manuta ei(snitele, chiftelute de carne sau legume, omleta bucatele, ou fiert,legume fierte, o salata de fructe etc.). Cu infometarea nu cred ca rezolvi nimic, la fel i s-a intamplat unei prietene care l-a tinut aproape doua zile decat cu laptele de dimineata si seara, iar piticul isi punea ambitia si nu manca.
Mi-e greu sa-ti spun cum sa faci pt. ca n-am fost in situatia ta, dar din ce am vazut si eu la altii poate te inspiri. Multa, multa rabdare iti doresc!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Sincer m-am cam ingrijorat citind postarea ta.Eu am un bebe de 9 luni in aceeasi situatie. Mananaca 4 mese de 330 lape/zi dar mancare...cand si cand , asa mai mult de gust. Si eu l-am tot dus la medic, e f bine dezvoltat are 80 cm si 11100 dar nu vrea mancare si asta nu e bine.
Mie mi-a zis sa-i dau Vi-sol si sa incerc sa-i dau sa pape zilnic cate ceva.Eu am incercat de doua ori cu infometarea dar n-a mers si nu mai incerc ca nu mi se pare eficienta metoda. Eu ii dau zilnic cate ceva sa guste.manaca iaurt si branza de vaci, mai mananca mar copt cu branzica si uita sa incetul cu incetul sper sa ne descurcam.Mi-a mai zis doctorita sa fierb carnita, sa o mizex bine si in apa aceea cu carne sa-i fac formula la pranz, in alta zi sa-i pun galbenus in apa respectiva si macar asa sa-l fac sa asimileze fier din aceste alimente. Eu fac acum pauza cateva zile si o iau de la capat cu diversificarea, ca n-am ce as fac.
Bafta multa, sper sa iti fi fost de folos informatiile pe care ti le-am dat.

Silvi si bebe Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmari spune:

As zice Welcome to club, dar in circumstantele date sa dea Dumnezeu sa iesi cat mai repede din el. Uite, iti povestesc aici cateva din siretlicurile aplicate fetitei mele de 14 luni, care tot asa imi intinde nervii la maxim cu mincarea. Desi regula nr 1 e sa fii destinsa, sa nu faci taraboi, sa n-o fortezi , sa n-o stresezi, nici direct nici indirect prin atitudinea ta.
a mea ciupeste bucatele, nu stiu cum e la voi cazul, sa-ti spun ce prefera Yasmin: paste fierte, simple, de marime potrivita degetelelor ei, cat sa ia o imbucatura, nu 2 din una, adica nu penne din alea mari, dar nici paste f mici; caise uscate si inmuiate de cu seara in apa plata; struguri, zmeura si afine, caci sint bobite mici, atragatoare, usor de cules si amuzant de bagat in gura; castravete fara coaja, se pare ca f multi mofturosi adora castravetele, rosii.
Mai fierb ou si il las asa in coaja, ea se amuza spargindu-l si decojindu-l, cat ea cat eu, din care mai musca apoi din albus, galbenusul nu-i place, e sfarimicios.
Am observat ca astia mofturosi prefera snackuri pe parcusrsul zilei, cateva imbucaturi dar mai des.
Ii dau piept de pui fiert si il maninca in 2 imprejurari, dar si atunci nu musai ci doar daca are chef: fie dupa ce se trezeste la amiaza, daca e in good mood, in fata tv-ului, fie cind iesim la plimbare, ii dau bucati sa le tina in mina, ea in carut fiind, se delecteaza privind peisajul si mai ia si cateva imbucaturi. Ca nu-i frumos nici igienic e alta poveste, trece pe planul doi.
Alta chestie, astia mici se indeamna intre ei, daca mai ai prieteni cu bebei/copii, invita cite unul si serviti masa impreuna, mie asa mi-a mincat odata supa de nu mi-a venit sa cred.
Presupun c-ai incercat si te-ai dat peste cap in multe chipuri, ai descoperit ca de-i ceva funny la mijloc, la mincare adica, sint mai curiosi si dornici? Fie ii servesti cite o buctica de fruct in capacul de apa minerala (ca a mea tot iubeste capacele), fie le pui in labutele unui animalut jucarie de plastic, fie le pui intr-un castronel pe podea,asa, lasat acolo ca din intimplare, pe un cearsaf in caz ca le arunca si le ia inapoi....
Ei cam atit imi trece prin minte acum, pofta mare si sa ne ajute Dumnezeu cu mofturosii astia mici ca nu-i deloc usor......


"May you live every day of your life!"- J. Swift

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmari spune:

Bubu, tu zici, din experienta prietenilor tai, ca analizele copiilor lor mofturosi au iesit bune? ca asa ma pasc si pe mine niste ginduri sa-i fac un set, la privat, ca public e aproape imposibil aici, dac a nu-i motiv bine intemeiat.....

"May you live every day of your life!"- J. Swift

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Poate ca are probleme cu dintisorii sau maselele. Poate sunt doar perioade, asa cum si tu, ca om mare nu ai intotdeauna chef sa mananci.

Eu as lasa-o sa flamanzeasca 1-2 zile si nu i-as da decat apa si ceai. Nu pateste nimic, crede-ma. Apoi, i-as cumpara vitamine si as indopa-o cu ele la greu, ca macar asa sa nu-i scada imunitatea.

As incerca-o cu diferite gusturi si metode de ai da mancarea. As sta cu ea si as manca impreuna. sau as manca numai eu si ea sa se uite chiar daca cere etc.

Si pana la urma, las-o ca este doar o perioada dupa care isi va reveni ea. Tu sa nu te stresezi foarte tare, ca-ti speculeaza starea.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunt_mamica spune:

acelasi lucru l-am patit si eu cu fetita mea acum o luna!nu vroia nimic sa manance...incercam tot felul de retete ..refuza si manacarea preferata!bea numa lapte.si noua ne-a zis dr ca-s mofturi ..si mi-a prescris vitamine.din pacate nu erau mofturi,ci era giardia!
degeaba incerci sa o infometezi ca nu tine,iti spun din experienta(da-i sa bea llapte macar asa papa si ea ceva)si nici vreo reteta miraculoasa nu ai sa gasesti!
e adevarat ca au perioade cand manaca mai putin sau aproape deloc..dar daca se ingroasa gluma(cum a fost la noi :nu a vrut sa pape decat lapte 2saptamani)ceva nu e ok.
nu vreau sa te sperii ,dar fa-i un examen parazitologic ca sa stii sigur daca is mofturi sau nu!

ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

numai cand imi aduc aminte de perioada asta la fi-mea ma apuca si nervi si parca si plansul.
anul trecut tot un an si o luna avea si manca.... nimic, doar tata si lapte formula in completare.
am mai povestit chestia asta de vreo 4 ori pana acum
am fost la un botez intr-o zi si tot asa ca si tine filofteia fi-mea a stata cu soacra.
la ora 9 seara cand am ajuns acasa ea mancase tata de dimineata plus 120 de ml lapte si juma de cremwursti la ora 6 dupa masa , am inceput sa plang instantaneu.
cred ca 10 ani mi-a luat fi-mea din viata cu nemancatul ei.
tot timpul este in grafic cu greutatea un pic chiar peste cam cu juma de kg, adica la 1 an si 8 luni aveam 11,500 cand la 2 ar ar trebui sa aiba 12.
dr de cate ori ma duceam la ea ma criza si mai rau analize, nu vroia sa-i faca ca streseaa copilul, vitamine nici atat. pai imi zice adaca ia in greutate ce te tot plangi ca nu mananca
singura cauza la Ilinca mea au fost aparitia dintilor, maselutelor

ea anul trecut din oct pana pe la mij lui noimebrie nu a trait decat cu lapte si cate guri din mancare.
aaa sa nu uit cam la 2 zile ii faceam suc de fructe, ca altfel nu le manca, struguri, mere, morcovi, pere, si prune i-am pus.

si mai manca cam un sfert de castravete crud, ce mai menu ce sa zic....????cate o felie subtire de piept de pui la gratar...
nu branza, nu iaurt, nu nimic,
incearca sa-i schimbi si meniul, eu in perioada aia i-am schimbat si formula si am trecut pe lapte de vaca la cutie, i-am schimbat total gustul la mancare.
adica am inceput sa pun sare, sa-i fac gratar, snitele cu cate un cartof prajit, sa-i dau cremwursti, danette de vanilie, cacao cu lapte, ciorbica cu bors, adica total schimbat fata ce mancarea de bebelusi.
si usor usor probabil ca i-a placut si gustul, ii iesisera si toti dintisorii a inceput sa manance mai bine.a mancat bine in decembrie pe la mij lui ianuarie am luat-o de la capat cu caninii... alt circ
acum a trecut dar te rog sa ma crezi ca nu imi aduc aminte cu placere de perioada aia.
acum asteptam maselele de 2 ani a inceput sa se umfle gingia puitn deja
deci sfatul meu, ca si asa m-am lungit da-i lapte in continuare, dar incearca ca inainte de masa de lapte de la pranz sa-i dai totusi 3 lg de ciorbita, supa, sau ceva felul 2 orice ii place si apoi sticla cu lapte.
paseaza in lapte o banana, cam la 3 zile e o masa satiosa, fa-i gratar, sau snitel, mai ales daca are dintisori.

succes

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Hai sa va povestesc eu din o experienta un pic mai mare... Adi are 5 ani si 10 luni.
La 8 luni ii facea analize pentru ca nu manca mai nimic... i-au iesit super. Este adevarat ca a fost alaptat pana la un an.
Niciodata nu a mancat asa cum scrie in carti sau cum as fi vrut eu.. Si intotdeauna a fost mai slab decat scrie in grafice.
Pe la un an soacra mea a fost nevoita sa stea cu el o zi... cand am venit seara, copilul mancase doar jumatate de banana... vorba soacra-mi...nu credeam ca nu poti sa-i bagi lingurita in gura.
Si acum, Adi are o gama limitata de alimente... nu mananca piureuri, numai danonino de caise, snitele, friptura de porc, ciroba de teci (fasole pastati alba), salam sasesc si kaiser, fructe numai mere, banane si portocale, iar legume numai castraveti murati, rosii
si morcovi. Nu mananc nici un fele de mancare gatita.
Avantajul unui astfel de copil... nu trebuie sa-i interzici nimic, pentru ca nu este in stare sa termine o punga de chipsuri, ciocolata mananca numai o bucatica doua, nici macar inghetata care ii place nu o manaca toata... Tati mai rade de el..."Mai tu ce fel de copil esti care lasi inghetata in pahar?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Realxeaza-te si fii detasata. Da-i sa bea pe saturate si o sa-i revina si apetitul pentru solide! Curand daca ramai calma! Noi am avut pana acum doua perioade de cate trei saptamani, dar le-am depasit cu brio. Si chiar in acel timp tot lua in greutate. Si noi adultii avem perioade in care n-avem chef de mancare. Nu e nimic ingrijorator. COpiii au chir perioade de stagnare in privinta greutatii, chiar dau inapoi, insa isi revin daca noi nu facem caz din asta. daca facem, sunt exact la varsta la care vor sa faca pe dos decat li se cere. Ai deci grija.
Sanatate si rabdare!

Gandacel 13+ si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Ce am vrut sa ma spun...
Cu vitaminele nu a mers. Am incercat de cateva ori si manca mult mai prost, pentru ca avea energia asigurata din vitamine.
Asa ca am renuntat la tot, m-am relaxat si am mereu grija sa am in casa ceea ce ii place.

Mergi la inceput