Cum imi schimb numele

Cum imi schimb numele | Autor: Leah

Link direct la acest mesaj

Buna!
Eu tocmai m-am casatorit si dintr-o copilarie nu mi-am schimbat numele. Ce vreau sa stiu este: mai pot sa fac asta? cum se procedeaza? mi se elibereaza alt certificat de casatorie?

Leah

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Este o procedura destul de greoaie. Dureaza foarte mult (minim 4 luni), iar certificatul de casatorie va fi schimbat.

Am fost intr-o situatie asemanatoare (numai ca eu vroiam sa trec din nou la numele de fata), dar pana la urma am renuntat. Mi s-a spus de la Starea Civila ca cea mai "simpla" cale ar fi sa divortam, si apoi sa ne recasatorim , iar fiecare isi alege ce nume doreste. Pentru ei o fi fost "simplu", dar pentru mine nu!


Alina


In der Ruhe liegt die Kraft! - In calm sta puterea! (proverb german)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Leah,
Eu mi-am schimbat numele de familie in Ro,in 2005 am primit un nou certificat de casatorie(dupa casatorie pastrasem numele si ulterior am vrut sa-l iau pe cel al sotului).A durat exact un an si 4 luni de la depunerea cererii.
A fost f greu!Un sir intreg de nervi,bani si pile...pt ca intre timp mai aparusera ordonante de lege cum ca mai trebuiesc si cazierele,timpul era scurt asa ca am cotizat sa nu-mi pierd rindul sa o iau de la capat cu alte cereri,etc.
Numai pina a aparut cererea de schimbare in Monitorul Oficial au trecut vreo 3-4 luni .Am avut nevoie de multe acte,cred ca mai am lista dar poate intre timp s-au mai schimbat.Ei,treaba tipic romaneasca,nimic anormal!


Ca sa-mi schimb numele in actul de casatorie nemtesc a durat fix un sfert de ora .

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Schimbarea numelui dupa casatorie


Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leah spune:

Alina,
cererea aceea pt Monitorul Oficial e un tipizat? Adica te duci la Monitorul Oficial si iti dau ei un formular sa il completezi? Sau tre sa faci tu pe poetul sa compui ceva? Cam cat te-a costat?

Leah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

In Romania poti sa nu iti schimbi numele la casatorie? Ca eu stiam ca la noi cei doi soti trebuie sa aiba acelasi nume, adica daca ea e Ionescu, el Popescu, ori il schimba ea si sunt amandoi Popescu, ori il schimba el si sunt amandoi Ionescu, ori il schimba ambii si sunt amandoi Ionescu Popescu. Sunt eu prost informata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by pisi-pis

Sunt eu prost informata?





Da!


Alina


In der Ruhe liegt die Kraft! - In calm sta puterea! (proverb german)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Leah, eu am intrat doar ca sa-ti urez casa de piatra si multa fericire!!!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Poze diverse
Varsta Mariei
Prima luna a Mariei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviaki spune:

Eu ma voi casatori in Germania si voi lua numele sotului meu. Stie cineva ce trebuie sa fac in Romania in legatura cu actele mele? Trebuie sa -mi schimb buletinul, carnetul de conducere, pasaportul....tot? si in ce perioada de timp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Leah

Alina,
cererea aceea pt Monitorul Oficial e un tipizat? Adica te duci la Monitorul Oficial si iti dau ei un formular sa il completezi? Sau tre sa faci tu pe poetul sa compui ceva? Cam cat te-a costat?

Leah


Cererea pt Monitorul Oficial au facut-o cele de la primaria care a eliberat certificatul de casatorie.Eu doar am platit 200 sau 300 000lei,nu tin minte exact.
Cererea pt.schimbarea de nume impreuna cu memoriu justificativ,plus alte acte(cert.casatorie,aprobare de la sot ca e de-acord sa-i port numele si inca citeva)am depus-o la primaria unde am avut ultimul domiciliu.
Succes!

Liviaki,
Csatoria in Germania trebuie transcrisa in Ro,in termen de niste luni,nu-mi mai amintesc exact cite .Cred ca transcrierea se poate face si prin Consulatul Roman dar dureazaaaa si mai mult.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviaki spune:

Multumesc mult pentru raspuns, Alina! Daca mai ai alte amanunte....

Mergi la inceput