Schimbarea numelui dupa casatorie

Schimbarea numelui dupa casatorie | Autor: ralu_trancu

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
am o mare problema. As vrea ca dupa casatorie sa imi pastrez numele, dar pe de alta parte as vrea sa il port si pe al lui. Ca sa il iau si pe al lui, trebuie sa il ia se el pe al meu , ceea ce nu vreau sa il constrang sa faca.
Credeti ca sunt exagerata daca imi pastrez numele?
Sa mentionez ca nu sunt cineva, nu am multe carduri si semnaturi in banca de schimbat, ci numai faptul ca port un nume mai deosebit, si nu as vrea sa trec direct la escu.
Apoi , mai e problema! daca imi schimb numele dupa el, ma va chema ca pe sora lui. Exact ca pe ea - nume si prenume

http://community.webshots.com/user/trenurelu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

eu te-as sfatui sa vorbesti direct cu viitorul tau sot. Expune-ti punctul de vedere, vezi si el ce parere are si luati IN DOI o hotarare. Parerea noastra cred ca are mai putina importanta! Si, din cate stiu eu, tu poti sa iei si numele lui, iar el poate sa-l pastreze doar pe al lui. Un notar sau avocat te poate sfatui in sensul asta.
Bafta...miresico si Casa de Piatra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

Draga Raluca,

cred ca ar trebui sa discuti problema cu viitorul tau sot...asa e frumos!!!...mie nu mi se pare nimic neobisnuit sa iti pastrezi numele ( aici multe femei o fac!). Pe de alta parte , multi barbati se simt foarte onorati cand sotia "le ia numele", altor barbati le este indiferent, iar altii se simt ofensati daca nu le porti numele!Afla parerea viitorului tau sot, discutati si atunci iti va fi mai usor sa iei o decizie.

Oricum, din cate stiam eu nu e obligatoriu ca si el sa ia numele tau (cel putin aici , eu puteam sa adaug la numele meu si numele lui fara ca sotul meu sa trebuiasca sa ia numele meu).

Casa de piatra si multa fericire va doresc!

Andreea,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinutza spune:

Am si eu o intrebare: poti sa raman acum cu numele meu si sa-l schimb peste cativa ani (cand o sa am copii)? sau e prea complicat...
(nici nu m-a cerut inca si eu ma gandesc ce nume vreau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

fetelor eu nici nu ma gandesc sa-mi pastrez numele de mica vroiam sa am alt nume bine acum ce sa zic nici diferenta mare nu e :pe mine ma cheama munteanu si pe el campeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy79ro spune:

Eu inca de mica imi ziceam ca nu-mi voi schimba niciodata numele de familie .Eram shi sunt in continuare tare mandra de el.
Acum lucrurile s-au schimbat .Abia ashtept sa port numele sotzului meu.Nici nu ma gandesc sa fac altfel.Abia ashtept .


http://community.webshots.com/user/roxy79ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

quote:
Originally posted by roxy79ro

Eu inca de mica imi ziceam ca nu-mi voi schimba niciodata numele de familie .Eram shi sunt in continuare tare mandra de el.
Acum lucrurile s-au schimbat .Abia ashtept sa port numele sotzului meu.Nici nu ma gandesc sa fac altfel.Abia ashtept .


http://community.webshots.com/user/roxy79ro

Si yo la fel!





'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

si eu vreau sa-mi pastrez numele meu. am discutat cu el problema, dar nu vrea sa avem fiecare numele nostru sui nici nu e de acord sa-l ia si pe al meu.
nu stiu cum vom face. poate va mai vin idei.

http://community.webshots.com/user/ioananemes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Si eu as fi vrut sa-mi pastrez numele..nu de alta dar pe el il cheama gheorghe...Dar el nici nu vrea sa auda asa ceva. Voi fi doamna GHEORGHE

Corina
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Fetelor, mie imi place foarte mult numele meu, este intr-adevar deosebit chiar daca am mult probleme cand e vorba sa mi-l spun pentru ca nimeni nu intelege si nu stie cum se scrie. CAnd eram mica abia asteptam sa scap de el dar dupa ce am ajuns la facultate am inceput sa il pretuiesc tocmai pentru ca este deosebit. Totusi dupa casatorie voi lua numele lui pentru ca stiu ca isi doreste foarte mult asta. In meseria mea, insa, le voi folosi pe amandoua, fiindca numele meu ramane al meu

Pupici,
Angelique
http://community.webshots.com/user/kristina_deppner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

of, of, of...ralucutza draga . Stii, cand eram mica, spuneam ca eu nu-mi voi schimba niciodata numele dupa casatorie...cand am mai crescut, am ramas la aceeasi idee, pe motivul ca asta ar fi ultima mea legatura cu tatal biologic. Intre timp, am zis ca tatal meu actual nu merita sa-i fac acest lucru. Cand l-am cunoscut pe iubi si pe numele lui , mi-am zis, Doamne, alt nume nu putea sa aiba? Nu e urat, dar....parca mai frumos e al meu. Si m-am gandit cum ne-ar fi cu 2 nume, daca ar accepta si el. Si le-am pus unul langa celalalt. Crede-ma, se potrivesc ca nuca-n perete. Drept pt care, i-am zis: nu vrei tu sa il porti pe-al meu? De fata cu soacra-mea. Maaaaare greseala. "Cum vine asta? Sa poarte numele tau? Nu, scumpa, tu trebuie sa porti numele sotului!'
Si iar am revenit la numele lui. Dar nu pt ca mi-a zis socrela ci pentru ca iubi, desi n-ar avea nimic impotriva schimbarii numelui, isi iubeste foarte mult fratele, (care este undeva, departe) si vrea ca numele sa fie ca o legatura, o punte intre ei. Iar eu, il iubesc si daca Doamne-Doamne a vrut ca eu sa-l intalnesc pe el...asta e...o sa-l accept cu tot cu nume. De ce? Pentru ca adevarata legatura dintre noi nu sta intr-un nume oarecare, ci in lucruri mult mai profunde.
Ti-am spus mai mult o poveste, iarta-ma daca am batut campii, dar sper sa-ti fi placut...

Krelia...viitoare printzesita

Mergi la inceput