CLATITE

CLATITE | Autor: niponel

Link direct la acest mesaj

Fetelor voi ce retete noi mai aveti de clatite ? Eu le fac in felul urmator : Compozitia : oua , faina, lapte, putin zahar si sare Crema : inghetata ,gem sau urda de oaie cu marar
1. Pe foaia de clatita rece pun inghetata apoi impachetez clitita asa in colturi iar deasupra pun frisca 2.Pe foaia de clatita pun gem si apoi rulez 3.Pe foaia de clatita cu urda de oaie amestecata cu marar si sare si apoi rulez Voi cum faceti CLATITELE ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

- 2 oua
- 1 plic praf de copt
- faina
- apa minerala
- sare

Ies exceleenteeee

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Eu le fac asa: 2 oua, lapte, sare, o lingurita ulei, 1 plic zahat vanilinat, 2 linguri zahar, 2 canite mici faina. Amestec cu mixerul pana cand compozitia are consistenta unei smantani subtiate. Dupa aceea las sa se "odihneasca" vreo 15 minute.
Ies vreo 12 clatite pufoase pufoase. Merg cu gem, dulceata, ciocolata.



Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Clatite cu umpluturi sarate( retete pregatite de mama si de soacra mea )
Clatite in compozitia carora nu ai pus zahar:
1.clatitele umplute cu pateu de ficat frecat cu unt si galbenus de ou fiert+ marar, sare si piper dupa gust. Se impacheteaza ca sarmalele , se trec prin ou si pesmet ca snitelele sis e prajesc in baie de ulei fierbinte ( ideal ar fii ceaunul). Se scot pe hirtie absorbanta si se servesc cu garnitura de cartofi ( piure, natur). Se pot prepara din timp si doar incalzi la cuptor cind apar musafirii !
2. umplute cu felie de sunca si una de cascaval , rulate,asezate in vasul pt cuptor, taiate in 2 sau 3 , acoperite cu beshamel si cascaval ( sau parmezan) ras si totul la cuptor pina se rumeneste deasupra.
3. peste sos de rosii+ beschamel se aseaza in straturi foi de clatita apoi sos de carne +sos de rosii + beschamel+ parmezan ras si iar clatite ... se fac multe straturi ca pt lasagna si se termina cu sos de rosii+beshamel +parmezan ( sau alt cascaval) ras.. la cuptor maxim 15-20 min 180 °C


Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns briza_marii spune:

quote:
Originally posted by Iubika

- 2 oua
- 1 plic praf de copt
- faina
- apa minerala
- sare

Ies exceleenteeee




La fel le fac si eu, numai ca adaug un plic zahar vanilat si putina coaja de lamaie sau esenta de portocale. Chiar ca sunt excelente

briza_marii
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

eu le numesc clatite mexicane (asa mi-a venit mie)
in foaia de clatita pun compozitie de pizza (ceapa, ardei gras si iute, mezeluri: sunca, salam, carnaciori - ce am prin frigider - sos de rosii si condimente - toate putin calite inainte). rulez foile si le pun intr-o tava unsa si tapetata cu faina, pun putin sos de rosii peste ele si le bag la cuptor 10 min. le scot si pun cascaval ras si le pun din nou la cuptor pana se topeste cascavalul si se rumeneste putin. ies suuuuuper. bine ca mi-ai adus aminte de ele, cred ca fac deseara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Apropo de clatite sarate, eu prepar clatite cu ciuperci: clatitele umplute cu o tocanitza de ciuperci, rulate, le pun in forma de yena unsa cu unt, deasupra sos din 200 gr. smantana si 100 gr. cascaval ras si le dau la cuptor pana se rumeneste putin deasupra.

Dar daca tot veni vorba de clatite, stie cineva reteta de clatite americane (pancake)?

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Chiar ieri am facut si eu clatite
Eu le fac cu lapte,mai pun si un pic de apa minerala,oua,zahar,un praf de sare,coaja de la o lamaie,esenta de rom,putin praf de copt, faina
Mie-mi plac umplute cu nutella,dulceata de capsuni sau branza de vaci

Cu carne am mancat o singura data,acum vreo 10 ani,nici nu stiu cum se fac,am sa incerc si eu



"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Alynutza reteta asta tradusa e pt tine drept multumire ca tot stateam cu gindul la niste clatite cu ciuperci si smintina mincate la un restaurant cu meniu frantuzesc in Bucuresti si nu stiam cum se fac...
Pancakes reteta e de www.cookaround.com/yabbse1/showthread.php?t=8993&highlight=pancake" target="_blank">aici

si acum traducerea :
o ceasca de faina
o ceasca aproape plina de zahar ( cum tb sa le ungi cu ceva dulce e indicat sa pui mai putin zahar in compozitie)
o cesaca de lapte ( sau cel mai bien un mix intre 50% lapte si 50% iaurt )
50 gr unt
2 oua
1 lingurita de praf de copt

dc folosesti ceasca de ceai normala, cu aceste cantitati iti ies 8-10 pancakes, depinde cit de mari le faci.

Intr-un castron se freaca untul pina devine spumos, se adauga zaharul si se amesteca bine. Apoi se varsa faina amestecata cu praful de copt si se mai amesteca de citeva ori. Se pun ouale pe rind si cind compozitia e bine amalgamata se adauga si laptele ( cel amestecat cu iaurt), turnind cite putin si amestecin mereu. Se lasa sa se odihneasca cca 30 min compozitia ca sa se intareasca putin .

Se ia o tigaie antiaderenta , se unge cu putin unt- operatiune care se face numai la prima clatita- se pune pe foc la flacara moderata si se varsa 1/2 de polonic de compozitie ( sau cantitatea pt a obtine dimensiune adorita ). Cind aluatul incepe sa faca bole, se intorrce clatita cu grija ( cu ajutorul paletei ) si se coace si pe partea cealalta pt inca alte secunde ( coacerea e rapida , mai ales de la a2 clatita in sus ..).

Se servesc calde .



Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

vaiiii ce-mi faceti
alea la cuptor(sarate) suna a nebunie nu alta!
notat.
multumesc.


"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

foto
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12366" target="_blank">povestea Maiei
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=16811" target="_blank">povestea lui Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Crista, mersi frumos, esti o dragutza ca ai si tradus-o pt mine . Am mancat pancakes cand am fost in State si imi placeau in mod deosebit cele cu bucatele de cioco, dar nu stiu de ce nu am intrebat reteta. Pt. clatitele cu ciuperci, tocanitza pe care o faci ar trebui sa aiba cat mai putin sos (in sensul ca eu calesc o ceapa mica cu vegeta si putin ulei, adaug ciupercile taiate si le las sa se scada, iar la sfarsit adaug sare/piper dupa gust si patrunjel tocat). Sosul din smantana si cascaval la cantitatile pe care le-am spus eu nu iese foarte mult (ca sa stii daca iti plac mai "in sos"), asa ca ori nu faci f. multe clatite, ori faci un pic mai mult sos, proportia e de 2(smantana) la 1(cascaval).

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput