CLATITE

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Alynutza clatitele cu smintina si ciuperci pe care le-am mincat eu erau servite asa:
intr-un vas termorezistent din ala de portelan patratzos si cit pt o portie erau puse 2 clatite impaturite in patru ( nu rulate) si erau usor suprapuse iar peste ele sosul tot asa destul sosuletz ( cu toate ca eu ii banuiesc ca "au lungit" smintina si au pus niste faina ca avea si un usor gust de beshamel ... ).

Reteta de pancakes are si Natalia ( la deserturile Balbinei ) : Buttermilk pancakes ( Buttermilkul asta e un fel de sana cum era la noi pe vremuri , sau o mai fii si acum?? era si in reteta asta tradusa numai ca ele au inlouit cu lapte+iaurt.. cred ca e in functie de iaurt dc e mai fluid pui numai iaurt.
Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

oare clatite cu spanac s-or putea face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Buna idee .. eu pe cele cu spanac le vad tot in stilul retetei cu ciuperci ( ciup. inlocuite de spanac inabusit ) iar peste clatite sosul de smintina si cascaval .

Aici orice umplutura de spanac e preparata in felul urmator: o ceapa mica mica taiata marunt sau rasa si inabusita in ulei, spanacul spalat se pune in tigaia cu putin ulei si se lasa la inabusit in apa pe acre o lasa el sau in cel mai rau caz se mai adauga o lingura de apa. Se amesteca cu ceapa si se adauga pinoli - seminte de pin prajite usor in tigaie - si stafide , sare si piper si se mai lasa pe foc mic" sa se imprieteneasca intre ele ingredientele " ... la sfirsit cind se ia de pe foc se adauga o lingura de parmezan ras.

edit ca am uitat :
- spanacul spalat nu se scurge nu se usuca.. asa cu apa pe frunze se pune in tigaie la inabusit, eventual cu un praf de sare sa scoata apa din el.
- la sfirsit se toaca marunt cu ccc cutitul

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niponel spune:


Multumesc mult pentru retete .Toateeee cred ca sunt bune o sa le incerc pe toate la rand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Cristina, multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Sotului meu nu ii plac decat clatitele cu branza si usturoi pe care le fac asa:
- faina
- 2 oua
- ulei
- sare
- zahar
- esenta de lamaie (putina)
- apa
Aluatul se face, deci, dupa cum stie toata lumea. Chichirezul sta in umplutura: frec branza feta cu o jumatate de capatana de usturoi zdrobit, cu bucatele de kaizer afumat si putin marar tocat. Sunt O NEBUNIE!!!
Pofta buna!


Zenobia (Raluca)
-------------------
Tanasestii trasi in poza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

4-5 oua, 2 cani faina, 2-3 cani lapte ( aici iti dai seama in functie de consistenta), mult zahar, cam 12-14 lingurite, mult zahar vanilat, esenta de rom.
Nu le umplu, mie imi plac doar simple, si asa cum le fac eu ies super aromate.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Eu sunt zapacita dupa clatite! De vreo 2-3 saptamani fac la 2-3 zile clatitele pufoase ale Nataliei(reteta este in topicul deschis de ea). Sunt cele mai bune!!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Apropo de clatite azi la tv ( pe Rai1) au facut "sinii lui Venus" era o varianta rapida si cu clatite a unei retete unguresti ceva care tb sa fie in genul placintei cu brinza dulce ... doamna care gatea se tragea din o familie maghiara ...

Se incepe reteta prin a topi ciocolata amara cu putin ( dar putin ) unt la bain-marie . Cind e ciocolata cremoasa dar sa nu curga , se pune pe o farfurie si se introduce la frigider . O clatita normala se pune intr-un castronel in asa fel sa ramina marginile pe afara ( cam 1 cam ). Se umple cu brinza de vaci frecata cu putin zahar si stafide tinute in alcool . Se acopera cu marginile clatitei si cu mare grija se rastoarna in asa fel casa arate ca o semisfera pe o farfurie decorata cu cacao. Semisfera de clatita umpluta cu brinza de vaci se decoreaza cu un virf din ciocolata cremoasa ( pusa cu spritzul de creme sau chiar cu lingurita sau punga sparta la un colt ).

Imi cer scuze pt explicatiile atit de naive... dar in cazul asta cantitatile nu sunt necesare , luam oricare dintre retetele de mai sus pt clatite si apoi frecam brinza cu zahar dupa gust... castronul tb ales in functie de diametrul clatitei ( eventual se poate folosi o ceasca mai mare sau o cupa de sampanie... )

Bucatarul cu care s-a intrecut ( ca era un fel de mini concurs) a ormat cu frisca si cu visine ... Ceea ce nu era chiar "in linie" cu reteta traditionala ...
Dupa parerea mea ( care nu ma las pina nu schimb ceva la o reteta ) cred ca mergeau tare bine si umplute ( umpluti .. ca dehhh erau sini ) si cu crema de vanilie, de ciocolata .. de ce place fiecaruia , poate cu putin agelatina chiar ca sa stea intepenita dupa forma castronului...

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Mai incercati si cu miere si nuci, sau tort de clatite cu smantana groasa dulce amestecata cu scortisoara.
Am mai facut si umplute cu budinca de vanilie si bucatele mici de capsuni(sau alte fructe).

Dbunny31+

Mergi la inceput