ambulanta...

ambulanta... | Autor: 26-kara

Link direct la acest mesaj

sa va zic ce am patit.
radu meu nu a putut adormi. se tot zvarcolea. se facuse 1 noaptea si el nu se linistea in patut
l-am ridicat, l-am pus langa mine.. am constatat ca nu putea sa respire cum trebuie
i-am pus pixcaturi cu apa de mare.. jnimic. se intorcea si nara dreapta se infunda si facea urat
si plangea...
la un moment dat s-a invinetit si a dat okii peste cap...
sa lesin. eu!.
si-a revenit
a respirat cum trebuie..
am sunat la ambulanta de frica sa nu i se intample la fel. am vb cu doamna care mi-a raspuns si mi-a zis ca poate e un corp strain in nasuc (mucisori intariti sau altceva) si a zis sa nu fac vreo tampenie ca trimite echipaju.. sa nu pateasca altele copilul. eu m-am gandit la o pietricica...
ma rog
vin 2 medici
tipa.. m-a luat pe sus: care e problema. i-am explicat.. s-a uitat ea la copil l-a examinat.. sa imi scoata okii.. m-a facut "agitata".. ca ce..nu sunt decat mucozitati intarite. ca pt asta am sunat eu la salvare?? ca daca n-a lesinat, nu are febra.. de ce am sunat???
a plecat si nu i-a scos copilului alea din nas
si saracutul toata noiaptea s-a chinuit. nu ma lasa sa ii pun picaturi d-alea.. se sufoca..
dimineata fuga la farmacie, ia alt spray cu apa de mare, paracetamol (facuse febra) si humex sa dea drumu la secretii...
nu imi vine sa cred.. ce atitudine au doctorii astia. le-am si dat 300000 ca s-au deranjat. vroiau si scuze ca a fost "doar atat"".....??? asteptau sa moara si ei sa vina sa-l resusciteze????

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 26-kara spune:

sa nu mai spun ca azi a facut febra. are 28 cu 7
acu, sa mai sun la ambulanta??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

In primul rand sanatate multa!
Asa sunt ei invatati sa vorbeasca, sa repeada...sa se simta undeva deasupra celor care au nevoie acuta de ei...un zero taiat in 14 ptr ambulanta romana...din toate orasele...
Mai bine mergi la un pediatru...e cel mai in masura sa il vada si sa-i dea ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabella spune:

ce mai doctori sunt si-n Romania asta...... Te apuca groaza sa apelezi le ei, ma rog nu chiar la toti. Probabil asa cum zici si tu daca n-ai murit nu esti destul de grav bolnav incat sa-i deranjezi .
Multa sanatate micutului.

gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by 26-kara

sa nu mai spun ca azi a facut febra. are 28 cu 7
acu, sa mai sun la ambulanta??



Nu! Fugi la pediatrul care il are in evidenta, ar trebui sa-l cunoasca pe copil (antecedente) si sa va prescrie un tratament adecvat. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26-kara spune:

relaaax. ca nu sun.. era o gluma.. rautacioasa, nu st cum.
sper sa nu se intample astele.. pediatra lui e in concediu :(. ma duc luni peste asistente daca e.
da sa nu fie cazu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

No ofense, Clauf1000, stiu ca esti medic pe ambulanta sau cel putin asa banuiesc, insa si eu am intampinat greutati anul trecut cand am apelat la serviciile voastre si au lasat de dorit. Pe langa faptul ca a trebuit sa alerg inaintea ambulantei pentru ca doamna de la dispecerat n-a mai avut rabdare sa asculte exact unde locuiesc, si mi-a zis sa ies in strada, au trimis 2 asistenti care se uitau la tatal meu ca la masini straine si nu intelegeau de ce omul nu poate vorbi, pentru avea paralizie pe partea cu inima, de ce omul se simte rau, ei luau tensiunea mereu si nu intelegeau de ce domle am chemat ambulanta.
Tata suferise un AVC, primul si speram ca si ultimul, iar ei nu au fost in stare sa ne spuna ce se intampla. A trebuit sa insistam noi sa-l ducem la spital, unde cei de acolo ne-au zis sa ne pregatim ca moare, accidentul este foarte grav.
Nu neg ca or fi si medici buni pe ambulanta, care isi fac treaba ca la carte, insa am inceput sa cred ca ei exista numai in carti si in filme, sau cel putin in Romania nu !
Sanatate si s-auzim de bine!


Nana Motoc
Fotografii nunta!


"Pentru a avea mai mult decit ai obtinut trebuie sa devii mai mult decit esti. Daca nu te schimbi vei avea intotdeauna ceea ce ai obtinut."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26-kara spune:

clau, am spus. doctora bebe-ului e in concediu
radu are un an jumate
si cu medicii de pe ambulanta... ma rog
ma abtin
cand a facut o criza de epilepsie, pe fond infectios si am chemat salvarea, medicii mi-au spus ca nu are nimic, ca e sanatos, ca o fi fost de la luna. ca e luna plina si sunt influentati si ei
intelegi tu????
daca nu mi se intampla mie, credeam ca cineva face misto
dar asa a fost. doau zi am dat fuga la medic si imediat am fost internata. criza de epilepsie pe fond infectios: pneumonie!!!!
intelegi tu??
iar astia cel putin daca si-au miscat fundul trebuiau sa faca ceva, sa ii scoata chestia aia din nas. nu a putut nici azi sa elimine mizeria!!! e vina mea ca nu prea stau pe acasa si il las in grija bunicii si ca nu ma lasa sa ii pun picatiuri in nas. asta da.
restul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26-kara spune:

sori. ai o bere de la mine ca te-am botezat. CLAUF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

ok, doctorul este in concediu dar clinici nu exista in Romania? Undeva, vreun spital ceva unde sa duci copilul? Chiar si la Urgenta?

Nu vreau sa supar pe nimeni dar daca mie mi se intimpla asta cu fetele mele, la un an jumate... le-asi fi imbracat si asi fi mers la Urgenta. Nu si fi sunat salvarea. Salvarea este pentru ceva de maxima importanta. Nu am sunat niciodata la salvare, dar la Urgenta am petrecut multe nopti nedormite asteptindu-mi rindul.

Aici in Canada Salvarea se plateste. Chiar daca faci atac de cord, chiar daca o chemi pentru orice. Taxa este de $50.00, iti trimit nota de plata acasa, prin posta. Nu este acoperita de Guvern.

Sanatate baiatului si mergi la o clinica sa se uite un doctor la el. Mai ales ca zici ca are temperatura.

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by Alyssa

ok, doctorul este in concediu dar clinici nu exista in Romania? Undeva, vreun spital ceva unde sa duci copilul? Chiar si la Urgenta?

Nu vreau sa supar pe nimeni dar daca mie mi se intimpla asta cu fetele mele, la un an jumate... le-asi fi imbracat si asi fi mers la Urgenta. Nu si fi sunat salvarea. Salvarea este pentru ceva de maxima importanta. Nu am sunat niciodata la salvare, dar la Urgenta am petrecut multe nopti nedormite asteptindu-mi rindul.

Aici in Canada Salvarea se plateste. Chiar daca faci atac de cord, chiar daca o chemi pentru orice. Taxa este de $50.00, iti trimit nota de plata acasa, prin posta. Nu este acoperita de Guvern.

Sanatate baiatului si mergi la o clinica sa se uite un doctor la el. Mai ales ca zici ca are temperatura.

Alice






Sunt de acord cu tine sa se plateasca, dar pentru servicii de calitate. Sunt convinsa ca in Canada cand chemi salvarea, trimit si MEDICI. Asa este aici in Islanda.
Atunci cand am sunat ptr tatal meu a fost pentru prima oara cand am apelat la serviciile ambulantei si am facut-o tocmai ptr ca era un caz extrem de urgent!


Nana Motoc
Fotografii nunta!


"Pentru a avea mai mult decit ai obtinut trebuie sa devii mai mult decit esti. Daca nu te schimbi vei avea intotdeauna ceea ce ai obtinut."

Mergi la inceput