ambulanta...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Lucratorii pe ambulanta se numesc "Paramedici" si nu fac Facultatea de Medicina ca doctorii. Fac o parte din cursuri, dar in plus mai sint instruiti si in alte chestii in care doctorii nu sint. De exemplu cum sa actioneze in cazuri de accidente, cum sa gestioneze stresul si situatiile stresante, cum sa manevreze toate aparatele alea din ambulanta (si au acolo de toate!)...

Da, in cazul tatalui tau era extrem de urgent si iti inteleg nemultumirea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

stati sa va povestesc io faza cu salvarea...

...socrul meu avea o colica renala ingrozitoare...a mers taras la medicul de familie si i.a dat tratament si i.a spus ca dc durerile nu cedeaza in 2 zile sa cheme ambulanta...

...bun, in mod normal n.ar fi chemat.o, ca l.am fi dus noi la spital...dar ieri dimineata nu puteam sa plecam de la servici nici io si nici sotul...so...avea neste dureri atat de ingrozitoare ca n.a mai putut astepta sa ne eliberam unul dintre noi si a chemat ambulanta...i.a explicat dispecerei ce si cum si tipa a zis ca e grav si trimite masina, dar sa coboare el la scara ca sa nu mai urce cu targa sus...desi abia mergea, a coborat socra.miu in neste durei ingrozitoare 3 etaje si a asteptat in fata blocului chircit 15 min.sa vina salvarea...in fine, vine salvarea si primul lucru care.l intreaba dr.e dc are trimitere!!! socra.miu perplex!!!! cum naiba sa.ti trebuiasca trimitere la salvare......ii zice ca la urgente nu.ti trebe trimitere...dupe indelungi parlamentari dr.pricepe...ii zice ca.l ia in salvare sa.l duca la spitalul Shuller...socra.miu iar perplex...acolo nu exista sectie de urologie...dar avem spital de urologie, se cheama Boldescu...ii zice ca sa.l duca la Boldescu ca am discutat eu cu un medic de acolo la tel.si il asteapta...dr.nu si nu...ca ea trebe sa.l duca la Schuller...bai, ziceai ca.i nebuna...in fine, socra.miu ii zice ca dc nu.l duce la boldescu se da jos din masina si se duce cu taxiul, ea incepe sa urle la el ca dc se da jos din masina trebuie sa.i semneze ca refuza sa.l duca la Schuller...socra.miu ii zice ca semneaza, dar va adauga pe foaie ca ea refuza sa.l duca la Boldescu...atunci dr.cedeaza...il duce la Boldescu, unde intra inaintea lui in cab.de urgente (nici macar nu l.a ajutat sa coboare si sa mearga...si el saracul deabia mergea!) si se duce sa.l parasca la dr.de garda...dr.de garda stia ca trebe sa vina socra.miu si bineinteles ca se ia de ea...cand vede idioata ca nu.i merge...pleaca trantind usile...

...tare as fi vrut sa fi retinut socra.miu cum o cheama...ca.i aratam io medicina...dar oricum o stie dupe fata si.l duc la ambulanta sa aflu cine e...astept sa se mai intremeze un pic...si ii arat io idioatei care negociaza cu bolnavii...cred ca voia de fapt spaga...sau avea treaba prin zona sp.Schuller...

...in rest va doresc din tot sufletul sa nu aveti nevoie de ambulanta...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Exista si aici ambulante particulare care vin repede si prompt, e adevarat ca pe bani, dar asta mi se pare firesc. Si eu cred ca ambulanta ar trebui platita (exceptind eventual accidentele auto grave) si asa poate ar avea si ei dotare mai buna si doctori pe masura, ar ajunge la timp si n-am mai fi atit de nemultumiti de serviciile lor.
Kara, pentru problemele cauzate de nasucul infundat, pompita aia minune atasata la spirator ne-a salvat de fiecare data pina acum. La spital i-ar fi facut acelasi lucru, asa ca e bine sa o ai in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Exact, Anca. Am uitat ca de problema asta ne-am lovit si noi la urgente la dr de garda. Cerea trimitere de la medicul de familie.
Tatal meu era aproape mort si medicul de garda nu se clintea de pe scaun ptr ca n-aveam trimitere. A trebuit sa ridic tonul si sa ma buseasca plansul, in disperarea mea, ca sa se uite la el. Cand a vazut care este situatia, se schimbase la fatza.
Fereasca Dumnezeu sa ajungi la mana lor, ca e durere!

Nana Motoc
Fotografii nunta!


"Pentru a avea mai mult decit ai obtinut trebuie sa devii mai mult decit esti. Daca nu te schimbi vei avea intotdeauna ceea ce ai obtinut."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

De acord ca medicii de la ambulanta sunt obositi, prost platiti, nu au echipamente performante etc. De fapt in Ro asta e o pb generala in cazul tuturor medicilor.
Dar ma intreb: cum pisici sa aiba masini de trimis cand unii medici merg cu ele seara casa? Ma refer la Daciile alea papuc, care bune-rele cum or fi pot duce un cadru medical la o urgenta.... daca sunt la garaj. Si credeti-ma ca nu vb. aiurea, am un vecin medic pe ambulanta care vine cu masina acasa si masina sta in fata casei pana dimineata, si stiu sigur ca nu e singurul. Daca si putinele dotari sunt folosite cu nesimtire.... ce alte scuze sa mai cautam?
Sa fim serioase, cand ti se sufoca copilul, daca nu ai masina, daca nu poti conduce, daca.... 1000 de "nu poti" lua copilul sa-l duci, nu chemi acasa salvarea? Care este rosul salvarii daca nici pt o urgenta nu e ok sa o chemi? Cu ce sunt mai justificati cei mai in varsta care confunda o durere mare de stomac cu un atac de cord decat o mama cu un copil in stare foarte proasta?

Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

"Lucratorii pe ambulanta se numesc "Paramedici" si nu fac Facultatea de Medicina ca doctorii. Fac o parte din cursuri, dar in plus mai sint instruiti si in alte chestii in care doctorii nu sint. De exemplu cum sa actioneze in cazuri de accidente, cum sa gestioneze stresul si situatiile stresante, cum sa manevreze toate aparatele alea din ambulanta (si au acolo de toate!)..."

poate in Canada ... aici pe salvari lucreaza medici, nu paramedici.
paramedicii in Ro nu cred ca sunt. si la SMURD sunt tot medici care s-au specializat in cazut de urgente la fata locului (ca sa zic asa. diferenta majora intre medicii de pe salvare si cei de la SMURD este ca cei din urma fac ce fac din PASIUNE !!!

mami lui theo nascut la 29.Oct 2004
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput