Ciocolata la copii. Cat? De cand?

Ciocolata la copii. Cat? De cand? | Autor: GeorgetaR

Link direct la acest mesaj

Andrei are 1 an si 9 luni si inca nu i-am dat nici ciocolata nici cacao in vreun preparat. Ce-i drept cu el e usor, daca-i spui "Andrei nu papa asa ceva, nu e bun pentru el." nu mai cere si oricum, nici noi nu mancam de fata cu el.Deci as mai putea sa nu-i dau inca o perioada. Voi de la ce varsta le-ati dat copiilor? Ar fi poate bine sa incep sa-i dau si eu cate un pic?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

eu am inceput cu cacao in lapte la 2 ani, pt ca nu mai vroia lapte simplu... cicolata pe la 2 ani jumate... mai bine nu incepeam, acuma numa ce e dulce vrea, daca prinde o cioco o devoreaza in catev aminute toata si dupaia are crize de isterie.


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/MemViewAlbum.asp" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow.
- Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

cat un bob de mazare....si cat mai tarziu!

Foarte bine ca nu i-ai dat, io nici nu pronuntam cuvantul ca sa nu stie cum se numeste si sa nu ceara...daca nu am avut ce sa fac i-am dat ti-am zis, cat un bob de mazare dupa care ii dadeam hartia sa vada ca s-a terminat, bey ce sadica sunt, nu? In general ii dam Dots, care e branzica cu un pic de cioco...si "depilam" cat putem din ciocolata aia ....



No, vidiazni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annita72 spune:

Eu le-am dat dupa 2 ani si de cele mai multe ori Kinder sau Milka pentru copii, din alea mici cu crema de lapte (Dots n-au vrut sub nici o forma). Dar nu mai mult de una pe zi, ca daca ar fi dupa ei....

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ileanastama/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

sincer si eu le dau cam de vreo 2 luni ciocolata milka sau kinder, bastonase din acelea care au in interior o crema alba si doar deasupra ciocolata. un bastonas la amandoi si la fel trebuie sa le arat si eu hartia sa vada ca s-a terminat. o devoreaza pur si simplu, iar cand aud "cioco" sar in sus de bucurie ca vor primi.

Adriana &
Bianca si Tudor
(03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

si eu i-am dat lui stef dupa 2 ani ou kinder, la inceput era ff incantat si cerea, dar in ultimul timp nu mai vrea. si eu nu pot decat sa ma bucur.
daca poti sa-l tii cat mai mult timp departe de astfel de tentatii dulci e foarte bine.
pupici si sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

cat mai tarziu cu putinta si cat mai putin cu putinta!

Mara a mancat prima bucatica de cico (Kinder) la 2 ani si 2 luni, si asta pentru ca a primit de la mine de la servici cadou de 1 iunie si n-am apucat sa-l ascund in timp. Evident ca ii place si evident ca daca i-as da ar manca; insa nu cumparam, nu mancam in fata ei. Mai scapa cand mergem cu ea la cumparaturi (si aduna tot ce vede pe rafturi si pune in cos) si atunci incerc sa-i dau tot produse la la Kinder - Kinder Pinguin si Kinder Fetta Latte (Mich nu-stiu-cum), cele care trebuiesc pastrate la frigider. In functie de toanele ei - cere fie inghetata, fie cicolata - denumesc produsele cu pricina in functie de necesitati. Azi e cioco, maine e inghetata!

Gabi

Balance diet means chocolate in both hands!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Eu nu i-am dat inca fetitei mele cacao. Are 2 ani si 5 luni. Si eu as vrea sa dea cu nasul de cacao/ciocolata cat mai tarziu. Din pacate, in meniul de gradinita la care va merge peste mai putin de 1 luna exista lapte cu cacao, sau lapte cu cereale cu cacao. Am vazut chiar si deserturi/gustari care contin cacao, dar ea va fi la program scurt asa ca nu va papa aceste "delicatese". Sper sa nu devina nervoasa de la cacaoa de la micul dejun.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Eu i-am dat lui Alexis ciocolata alba de pe la un an si jumatate, cate o bucatica. Cacao a mai papat in prajituri si n-am observat sa fi fost nervos sau agitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Copiilor i-am dat Nesquick si ciocolata (Kinder&Milka) dupa 2 ani si ceva, bineinteles, in cantitati foarte mici. Nu s-a intamplat nimic. Ne spalam pe dinti dupa ce consumam ciocolata.
Daca poti sa-tii copilu' departe de dulciuri - e si mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

mai, eu nu inteleg de ce sa fie cacao rea pentru copii?

ciocoloata sigur, dar din cauza zaharului. chiar se spune ca ciocolata cu mai mult procent de cacao e mai sanatoasa. Ciocolata alba este dupa informatiile mele mult mai rea pentru copii (si nu numai), continand in loc de cacao mai multa grasime si zahar.
sigur, si cacao poate agita, dar sigur nu in cantitati mici. mai degraba produsele continand mult zahar sunt proaste.

oricum, eu ii dau Jasminei ciocolata cam de la 2 ani jumate, pentru ca oricum vede si la alti aopii la gradinita si vrea. si e mai bine sa stie ca i se da in masura mica (cel mult 2 patratele), decat sa tanjeasca si cand capata o ciocolata s-o manance pe toata. ea chiar daca are o cioco intreaga nu mananca mai mult decat o bucatica, imi da restul si spune: asta-i pentru maine, ca multa ciocolate face aua la burtica.
si nu capatain fiecare zi, cateodata nu capata saptamani intregi nu.

oricum, nu prea devreme.

m-am lungit si am scris haotic... mii de scuze!



Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput