Ciocolata la copii. Cat? De cand?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Eu chiar voiam sa deschid un subiect despre cacao... Voiam sa stiu cand am voie sa-i bag un strop mic de cacao in laptic. Ca nu vrea deloc! Si poate asa i-ar fi placut mai mult.

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Dupa cate se pare io sunt cea mai denaturata de pe aici? Dupa 1 an,i-am dat lui Robert lapte cu cereale cu cacao,i-ar ciocolata dupa 1 an jumate.Ii dau cate un bastonas de Kinder sau cate jumatate de baton de Milky Way si toata lumea e multumita.Nici pediatra nu a avut nimic impotriva,daca e in cantitati rezonabile.

Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!


http://www.paidmail.ro/?seite=bettel&user=mariussimiuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Eu i-am dat lui Adi dupa 2 ani in cereale, de fapt erau in amestec din cele cu fructe si un pic de cereale cu cacao pt copii.
Acum mai primeste dar rar si doar 2 patratele, eventual bastonase, ou Kinder.
E bine sa manance dar nu mult si nu des.
Pentru cei alergici, dupa 1 an si jumatate/2 ani e bine sa "guste".
Oricum, cu cat mai putina, cu atat mai bine, ca oricum vor manca dulce toata viata.
Mai bine fructe.

Ana

_
Annablue si Adita(1.11.2002)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

fotografii cu noi

coafura preferata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

dupa 2 ani, 1-2 patratele pe saptamana. si ca sa nu avem discutii cu "tanarul", ciocolata o aduce un iepuras la usa numai dupa ce papa tot la pranz, si asta numai din cand in cand ca mai sunt si alti copii cuminti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu nu i-am dat ciocolata sau dulciuri pina pe la patru ani. M-am gindit ca daca nu cere de ce sa-i dau? Il invatasem cu fructe, cereale, deserturi usoare facute in casa din ingrediente "bune".
Daca nu stia ce-s alea nici nu cerea. Daca a vazut ceva ce arata interesant si vroia neaparat ii luam o singura data. Vazuse la magazin bomboane gen Haribo, i-au facut cu ochiul si a vrut neaparat. Le-am cumparat, a mincat citeva in drum spre casa. Apoi am aruncat restul din pachet si el a uitat, n-a mai intrebat de ele.
Astea le descopera si singur.
Daca nu vrea lapte si cauti sa-l imbunatatesti cumva cred ca de la doi ani e OK sa primeasca un pic de ciocolata sau cacao. Sint de acord ca varianta pura e cea mai buna.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

quote:
Originally posted by Ramona J

Eu nu i-am dat ciocolata sau dulciuri pina pe la patru ani. M-am gindit ca daca nu cere de ce sa-i dau? Il invatasem cu fructe, cereale, deserturi usoare facute in casa din ingrediente "bune".

The best thing you can do for your children is to love your wife.



Felicitari! Cu cat mai putin si cat mai tarziu, cu atat mai bine.


If you don't stand for something, you'll fall for anything.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Multumesc. M-am gindit ca are timp de astea si mai ales ca nu e cazul sa-l invat eu cu ele.
Partea draguta e ca ii mai ofereau oamenii dulciuri, ciocolata si el refuza. Daca nu stia ce e aia!
Acum e mare amator de ciocolata dar nu exageram.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Ramona J

Eu nu i-am dat ciocolata sau dulciuri pina pe la patru ani. M-am gindit ca daca nu cere de ce sa-i dau? Il invatasem cu fructe, cereale, deserturi usoare facute in casa din ingrediente "bune".
Daca nu stia ce-s alea nici nu cerea. Daca a vazut ceva ce arata interesant si vroia neaparat ii luam o singura data. Vazuse la magazin bomboane gen Haribo, i-au facut cu ochiul si a vrut neaparat. Le-am cumparat, a mincat citeva in drum spre casa. Apoi am aruncat restul din pachet si el a uitat, n-a mai intrebat de ele.
Astea le descopera si singur.
Daca nu vrea lapte si cauti sa-l imbunatatesti cumva cred ca de la doi ani e OK sa primeasca un pic de ciocolata sau cacao. Sint de acord ca varianta pura e cea mai buna.

The best thing you can do for your children is to love your wife.


Ramona,
Copilul tau nu a mers in colectivitate?
Te intreb pt ca in colectivitate,chiar la virste mici(dupa 2,10 luni-3ani)vad una alta si cer,apoi mai sunt aniversarile colegilor unde se gaseste o mamica sa aduca un tort viu colorat cu Smarties si tot asa.
Eu nu i-am dat fetitei mele absolut nici un fel de dulce din comert decit cereale,biscuiti si iaurt de vanilie(preferatul ei!),chestii pe care i le-am cumparat aproape mereu,in varianta bio adica cu zahar brun.
Dupa aceea,rar de tot a mai primit,din cind in cind, putina ciocolata,simpla cu cacao71%.E considerata cea mai de calitate cioco,nici nu e asa dulce.
Dupa 3 ani,devin de-a dreptul greu de manipulat ,absolut deloc nu mai tine varianta cu s-a terminat,hirtia e goala.La noi functioneaza de minune "lectia" cu dulcele ca desert dupa prinz si in general,dulce de calitate(cioco sau praji de casa,inghetata de vanilie),fara tot felul de chestii care mai de care mai colorate si fosforescente .Sigur,la gradi a mai primit o gama intreaga la aniversari dar zau ca mi le aduce acasa,nu-i plac,nu-i obisnuita.

Nu sunt de-acord cu interdictia"fara dulciuri",mai tirziu le descopera singur-dupa cum spui-si e mai rau .Mi se pare mai buna ideea de a-l invata care dulciuri sunt mai bune,mai safe.



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Alina, nu a fost interdictie. Nu am cumparat in casa dulciuri si sucuri aiurea, deci nu a vazut.
In colectivitate si daca a vazut din astea le-a refuzat ca nu stia ce sint. N-a mincat o felie de tort pina acum vreo doi ani! Sigur ca nu i-am interzis sa manince daca era la o petrecere. Dar si daca n-a vrut nu am insistat.
Dar cum spui si tu, e desert si nu tine loc de mincare. Acum chiar daca ii plac dulciurile le primeste cu masura la desert sau o gustare intre mese.
Chestia asta nu tine la fel cu toti copiii, sint sigura de asta. El a fost mai usor de manevat in privinta asta.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Eu stiu ca cacao contine lecitina si B-uri care sunt foarte importante in dezvoltarea odraslei si pe care nu le gasesti in cantitati importante in altceva.
Si mai stiu ca o ciocolata are un aport mare de energie intr-o cantitate relativ mica si copiii consuma multa energie de aceea au nevoie de un supliment...
Asa ca, dupa 2 ani (parerea mea) o tableta de ciocolata pe zi (in special cea neagra) este chiar indicata...

Si mai nou se pare ca chestia cu zaharul care agita copii este un mit...

Eu incerc sa ii dau in fiecare zi cioco lui David(3.6 ani), numai ca nu prea ii place, si uneori chiar insist sa manance putina.

Daca nu are tendinte de ingrasare, nu e un copil gras sau obez, nu vad de ce nu le-am da ciocolata...

Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga



varsta David

poze David



Mergi la inceput