Ciocolata la copii. Cat? De cand?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ciocolata pura e ok, dar majoritatea celor din comert sint departe de ceea ce ar trebui sa fie. Mai contin si multe E-uri.
Lecitina e in galbenus, in soia. Ciocolata pura contine bioflavonoizi si e buna pt. inima. Dar repet, ciocolata obisnuita de pe piata are valoare zero.
Nu am nimic impotriva zaharului. Eu nu cred in inlocuitori, cu exceptia mierii de albine. Si prefer zaharul brun.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Da, chiar asa, daca ii pun o juma de lingurita de zahar brun in 100 ml lapte o fi rau la varsta asta?! Pun pe lista de intrebari pentru doctora la vizita de la 9 luni! Intreb si de cacao si va zic raspunsul...

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Libelula76 spune:

Fetelor, eu cred ca nu-i bine sa nu stie copilasii de existenta ciocolatei, a dulciurilor:tot ce-i interzis devine mult mai dorit.Sara nu era innebunita dupa dulciuri cand avea 1 an-2.In schimb de pe la trei ani, fiind si la gradi, ne-a innebunit, daca ar fii dupa ea ar manca doar dulciuri.Dar am invatat-o ca nu primeste dulciuri decat dupa mancare, si in cantitati rezonabile, o ciocolatica Kinder, sau cativa ursuleti Harribo si nu avem probleme. N-am observat sa fie agitata de la cacao, cred ca e nociv orice daca este in cantitati mari.Organismul oricum are nevoie si de dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Pai cine a interzis?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

pai la nestle,exista cereale grau cu cacao,care se recomanda dupa 1 an...si eu i am dat,dar nu prea ii placeau,insa acum nu i mai dau cereale praf ci din alea mai mari,cornflakes,cheerios si ii iau si cu cacao,ii dau in fiecare zi altele,ca sa nu se plictiseasca...dar el nu e un mancacios si nu mananca din ele cine stie cat.eu cred ca nu sunt mai nocive decat alte porcarii pe care le dam copiilor,gen pufuleti sau grisine care contin nu stiu cate e-uri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu nu dau la copil grisine si pufuleti. Cred ca din ce primeste el cele mai nocive chestii sint salamurile si crenvustii. Dar nu am idee cu ce sa le inlocuiesc. Si e carnivor copilul, deci nu pot chiar fara ele.
Eu incerc sa evit nenorocirile astea cit pot. Cit e mic toate cele sint in formare, e mai sensibil. Mai bine mai tirziu.
De regula nu bem sucuri decit naturale. Apa e prietena noastra. Dintre dulciuri prefer ciocolata (citesc etichetele si aleg pe cele cu mai putine nenorociri). Mai gasesc biscuiti si cereale care sint ok. Napolitane mai rar si bomboane deloc sau aproape deloc.
Brinzeturi nu prea maninca el, dar tot asa, citesc etichetele ca unele sint nenorocite rau.
Cel mai greu e la salamuri.
Pentru fetele interesate, mi-am amintit ca in RO sint pateuri de ficat fara conservanti, facute la Sibiu. Am uitat numele firmei. Eu din alea am cumparat cit am fost acolo.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Eu nu o opresc pe fetita de la nimic. Nu dau in cantitati mari dar de pofta tot ii dau. Dupa un an de zile. Se spune alba sa fie dar au i-am dat mai mult neagra. Ce am avut.



Paula cu Paul 03.01.2006 & Alexandra 13.12.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana_oana spune:

nici alexandru nu bea lapte gol, asa ca noi folosim INKA. am descoperit ca-i place pt ca numai asa imi place laptele mie, a gustat, i-a placut..si e facuta din cereale , deci e ok

numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Chiar asa! Inka ar putea fi o solutie buna pt. colorat lapticul. Stiu si eu ca e facuta din cereale, dar totusi nu are nimic daunator pt. ei? A intrebat cineva pediatrul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Ramona J

Eu nu dau la copil grisine si pufuleti. Cred ca din ce primeste el cele mai nocive chestii sint salamurile si crenvustii. Dar nu am idee cu ce sa le inlocuiesc. Si e carnivor copilul, deci nu pot chiar fara ele.
Eu incerc sa evit nenorocirile astea cit pot. Cit e mic toate cele sint in formare, e mai sensibil. Mai bine mai tirziu.
De regula nu bem sucuri decit naturale. Apa e prietena noastra. Dintre dulciuri prefer ciocolata (citesc etichetele si aleg pe cele cu mai putine nenorociri). Mai gasesc biscuiti si cereale care sint ok. Napolitane mai rar si bomboane deloc sau aproape deloc.
Brinzeturi nu prea maninca el, dar tot asa, citesc etichetele ca unele sint nenorocite rau.
Cel mai greu e la salamuri.
Pentru fetele interesate, mi-am amintit ca in RO sint pateuri de ficat fara conservanti, facute la Sibiu. Am uitat numele firmei. Eu din alea am cumparat cit am fost acolo.

The best thing you can do for your children is to love your wife.


Ramona,
Eu ii cumpar fetitei,din cind in cind,wurst sau leberwurst(pateu) din carne de curcan sau vita din magazinele bio care precis se gasesc si la voi,e fara nitriti,coloranti,potentator de gust si alte minuni care nu-mi vin acum in minte.Sigur,nu-s asa gustoase ca cele pline de E-uri dar ei ii plac si primeste la gradinita,in sandwisch.
Acasa cumparam ffff rar mezeluri,sotul nu maninca iar eu din Paste in Craciun.
In Ro nu am cumparat mezeluri in ultimii ani,nu am nici o experienta in sensul asta.

Alina

Mergi la inceput