relatii tensionate- cum le gestionam?

relatii tensionate- cum le gestionam? | Autor: crini

Link direct la acest mesaj

As vrea sa va cer sfatul intr-o problema. Am o colega la servici care, fara vreun motiv aparent, se poarta urat cu mine. De exemplu, dimineata, cand ne vedem, daca nu e nimeni de fata intoarce capul in directia opusa si nu imi raspunde la salut, daca mai e cineva imi raspunde sau ma saluta chiar ea.
Noi mancam impreuna la pranz, facem parte din acelasi grup de ‘tovarasi de masa’ Cand iesim in pauza, vine sa o cheme pe colega de langa mine, ii repeta numele de parca vrea sa sublinieze ca doar pe ea o chiama, pe mine ma invita mereu unul dintre ceilalti.
A strans bani pentru un coleg care a avut de curand un bebe, bineinteles ca am dat si eu, cand a venit sa-i ceara colerei, insa ‘a uitat’ sa-mi dea felicitarea s-o semnez, a trebuit sa i-o cer eu cand am vazut ca ne pregatim sa-i dam cadoul.
In fine, tot felul de maruntisuri care ma afecteaza si ma fac sa sufar.
Ce as vrea sa va intreb e cum sa gestionez o astfel de ‘relatie’. Nu interactionam direct la servici, facem parte din arii diferite, insa oricum stam o ora in pauza si nu mi-ar plce sa-i influenteze negativ pe colegii la a caror parere tin.
Credeti ca pot ameliora situatia? Si daca nu, cum sa trec mai usor pestre frecusurile astea? Ca eu ma las consumata si ma gandesc o zi intreaga ca de ce mi-a facut asta, de ce se poarta asa cu mine, ca n-am avut nici o altercatie directa, nici in competitie profesionala nu suntem.
M-am tot gandit si am ajuns la concluzia ca eu nu reusesc sa schimb in bine un raport de-asta tensionat. Solutile au fost mereu de tipul limitarea contactelor, indepartare (exemplul care imi vine in minte e cu socrii). Dar aici nu se poate aplica asta. Asa ca m-am hotarat sa apelez la voi, poate ma ajutati cu o idee.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Crini,
îmi pare rau pt. situatia ta si-mi dau seama cît de mult te afecteaza, c-am fost si eu într-o situatie asemanatoare, chiar mai nasoala, ca era vorba de celelalte 2 colege cu care colaboram direct. Motivul comportamentului lor era faptul ca sefa ma lauda mereu în fata lor, lucru pe care eu nu aveam cum sa-l influentez.
Încearca s-o ignori, daca poti, altceva nu stiu nici eu sa-ti spun.

E.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Eu as vorbi cu ea si as intreba-o direct ce si cum, macar sa stii de ce (asta daca iti va raspunde si nu se va fofila...). Si macar asa afla ca ai observat, poate o lasa mai moale.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Enn si Nicoleta va multumesc pentru raspunsuri.
S-o ignor nu prea reusesc, ca nu e genul meu, vreau sa fiu in armonie cu toata lumea, ma influenteaza atitudinea celor din jur si daca cineva ma jigneste sau ma trateaza cu dispret sufar foarte tare.
Mi-e cam teama sa vorbesc cu ea, sa nu stric aparenta asta si sa ajung sa nu mai pot sta in acelasi loc cu ea. Dupa tine, ce ar trebui sa-i spun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

mami de fetita si de baietel, cred ca trebuie sa incerci sa aflii de unde provine starea asta, ce are ea de fapt de impartit cu tine, sau de ce se comporta asa; poate ca daca afli motivul, vei sti cum sa actionezi

daca nu, remember ca , orice am face, nu ne vor place toti oamenii intotdeauna si vor fi mereu unii care ne vor baga bete in roate, fie ca au ceva personal cu noi, fie ca asa sunt ei de la natura

de cele mai multe ori, cel mai bine e sa ii ignori, dar daca nu se potolesc, o confruntare directa poate face minuni

Succes!

Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)

BebeBlog-Cooking for my Baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Crini, citind ce ai scris tu, primul gand care mi-a venit in minte a fost "ce noroc pe tine ca nu e vorba de (singura) colega din birou"...
Te inteleg perfect cum te simti si nu iti pot recomanda decat sa incerci sa nu te mai consumi, ca nu e ceva ce tine de tine, din ce povestesti. Si cum nu putem sa facem ceva sa isi schimbe altii comportamentul, solutia e sa nu ne mai lasam afectati de ei (putem schimba atitudinea noastra).
Si eu trec printr-un IAD de acest fel, cu agravarea situatiei zi de zi, pt ca am o colega de birou imposibila si care oricat am incercat s-o accpet si sa fac ceva sa ne intelegem, e o capoasa nesuferita...
Si cel mai rau, in mintea ei redusa exista o competite intre noi, drept pt care le "invenineaza" pe colegele mele...
Solutia adoptata a fost sa incerc sa o ignor pe cat posibil si sa nu mai accept sa fac compromisuri in favoarea ei, ca NU MERITA !!!!

ANA

_
Annablue si Adita(1.11.2002)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

fotografii cu noi

coafura preferata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tino spune:

Crini, e o utopie sa fii in armonie cu toate pesoanele care interactioneaza cu tine.
nu trebuie sa placi pe toata lumea si nici toata lumea da te placa. e chestie de afinitate sau nu.
asa ca nu te mai consuma. altii au chiar probleme grave. gandeste-te la asta. tu stai si iti bati capul cu o persoana care nu are cine stie ce importanta pt. tine.?!
sa ramana cu rautatile ei si gata!
are dreptate annablue, esti fericita ca nu e singura colega de birou a ta. atunci ce faceai?
trebuie sa fii deasupra ei, comportamental vorbind. las-o ca nu schimbi tu oamenii.

numia bine tuturor!

mamitza lui Papitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

si eu am avut o data probleme cu o colega de serviciu. ce-am facut? m-am dus la ea, am invitat-o la o cafea si acolo deschis, pe un ton prietenos, am intrebat-o daca are ceva cu mine si i-am spus ca ma doare atitudinea ei. S-a schimbat la 180 grade, si-a cerut scuze si nu s-a mai intamplat intr-adevar niciodata.

"Unde exista dragoste, exista si Dumnezeu" - Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Crini, chiar asa, de ce nu incerci sa o confrunti, sa o intrebi direct daca are vreo problema cu tine si cum puteti sa rezolvati asta? Poate e vorba totusi de o neintelegere, vreo birfa rau intentionata sau inteleasa prost.

Dupa parerea mea, s-ar putea sa nu rezolvi nimic nu ignorarea.
Eu de cite ori am avut vreo problema de genul asta si am ignorat-o, nu am reusit decit sa o agravez.



Kya - viitoare mamica in asteptare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Poate pentru ca nu esti italianca, poate uraste emigrantii sau poate chiar romanii. Ea e italianca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Da, e italianca.
Si sotul a zis ca poate e invidioasa ca eu extracomunitara am o pozitie buna in firma, desi repet, nu una pe care ar putea-o ocupa ea.
Ca sunt casatorita, am 2 copii, in timp ce ea continua sa fie 'fidantata' (logodita, combinata- cum se spune la noi) desi are peste 30 ani.
Mie mi s-a parut insa cam simplist sa reduc totul la asta, de-aia caut solutii.

Mergi la inceput