Formula

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ce fel de lapte praf?
arghirmonica
Servus mamici,vreau sa va intreb pe voi ce lapte praf mai e pe piata innafara de Nan? Mai stiu si eu cateva da nu stiu cam cum sunt.
Bebe el meu de 2 luni parca nu se da in vant dupa Nan si ma gandesc sa il schimb.Mai mananca si de la mine ce mai e...
Acum nu stiu ca poate nu-i e foame,nu astept sa treaca alea 4 ore intre mese..
Si mai e si chestia cu caca...pe care il face cu mare greu.si nu-i constipat.
va pup si multumesc,Monica

Bimilit

dc vrei sa-i schimbi laptele praf?pt ca nu mananca mai mult?poate se satura la san(banuiesc ca-i dai completare , nu masa integrala de NAN).nu-l alimentezi la cerere?eu zic sa-ti consultzi si pediatru in ceea ce priveste schimbarea laptelui praf.cate scaune are pe zi?

arghirmonica

Draga mea nu-i vorba ca papa mult nici vorba cam 90 maxim..de la titi suge putin si tare greu..Mai mult ma mulg eu.De caca ce sa zic daca ii pun supozitor face de nu se screme de innebunesti.Cat despre pediatru imi zice un lapte pe care il lauda lumea cel mai mult acum problema e daca e bun pt bebele meu.Asta e.Pe incercate.
Monica


madau

Monica poti incerca cu Milumil. E foarte bun la gust si e si imbogatit cu prebiotice, care inmoaie scaunul si usureaza tranzitul intestinal. Numai..mare grija sa nu il introduci brusc, banuiesc ca stii cum se face, inlocuiesti zilnic cate o masura din laptele vechi, cu una din cel nou. Sper sa va simtiti bine si sa papati mult!


sirimie
Si daca nu ii place Milumil ii place Humana


alinaMIZZI
Noi folosim de la 4 zile exclusiv Aptamil 1, sunt f multumita.
Pupici si pofta mare!


aiska
Monica noi am folosit si folosim in continuare Nan care s-a dovedit cel mai potrivit bebelusului nostru.In Finlanda exista lapte praf sau lichid pentru sugari in cutii gen tetrapak dar nu am vazut asemenea marci in Romania ca este prea scump probabil.Avem de exemplu Tutteli,Tutteli Plus si Semper, ultimul fiind suedez.


arghirmonica

Multam de raspunsuri fetele...in seara asta a papat bine da nu se stie pana acand asa ca tin cont de parerile voastre. Va pup pe toate,Monica


ludmmyla

Monica draga, parerea mea e sa ii dai Milumil adegvat varstei. Ajuta la o digestie mai buna, scapi de problemele cu kk si gustul e excelent.
Fetita mea a refuzat cu desavarsie sa bea altceva decat Milumil. Pt noi a fost alegerea ideala.


alorea16
Draga Monica noi ii dam lapte Humana 1 de la o luna .Bine practic el a inceput sa bea lapte praf Humana 1 inca de a2a zi din maternitate dar ca completare pentru ca nu am avut lapte suficient si de la o luna numai lapte praf.Bebe este sanatos si acum tot pe Humana1 suntem si o sa trecem pe Humana2. Sincer sa-ti spun este mult mai scump decat celelalte.Am auzit (eu nu am gustat pentru ca nu-mi place laptele) ca cel de la Milumil este mai dulce decat cel de la Humana si celor mici le place mai mult.Ti-am zis al meu bea foarte bine humana.


ellaalessia

Mami Monica,
Si eu am pus aceeasi intrebare si pediatra mi-a recomandat
lapte Milumil(ales in functie de varsta bebelusului) sau lapte Humana.
Bebelusa mea bea Milumil de la 6 saptamani si l-a primit f bine.
Eu cumpar Milumil de la Farmaciile Sensiblu. Acolo gasesti cel mai mic pret la laptele Milumil. Am inteles ca au contract direct cu producatori.
Sper sa te ajute mesajul meu si BB sa bea lapticul cu placere!


mihai_laura
Draga Monica, sint fericita mama a unui baietel, Bogdan, de un anisor. In a doua saptamina cind am venit acasa de la matern, am facut mastita si a trebuit sa-i dau completare lapte praf. Doctorul mi-a recomandat Milumil ( 1, 2 sau 3 conform virstei lui bb ). Pina la 5 luni i-am dat si de la mine si lapte praf. Dupa aceea al meu a disparut si am ramas pe lapte praf pina acum doua saptamini cind am inceput sa-l trec pe lapte de vaca.
In legatura cu kk, dai dimineata 30-40 ml de suc de portocale sau orice citrice ( mandarine ) si sa vezi ce usor va face. Bogdan a avut aceeasi problema si s-a rezolvat cu sucul. Acum bea cam 100-130 ml/ zi. Nu-l forta sa-l bea pe tot odata, principalul e sa-l bea pe tot intr-o zi. Si apropo, nu trebuie sa faca kk zilnic. Bogdan face si la 2-3 zile si de aceea nu este constipat.
Spor la mincat si kk usor,
va pupam,
Laura si Bogdan

arghirmonica

Fetelor dragi...am trecut si noi pe Milumil.Suntem numai la inceput adica la Nan +Milumil ..nu-mi dau seama daca il bea mai bine sau nu.
Sa stiti ca Milumil este mai ieftin la Sensiblu dupa a zis o mamica si daca ai card sensiblu(se face gratis si repede) ai reducere 5% la laptic.
Multumesc tare mult de raspunsuri si va tin la curent.,Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Sa ii prepar laptele praf cu lapte Milli?
alia_ro
Vladut are 10 luni si 1 saptamana si pana la 10 luni a fost alaptat exclusiv. De curand am inceput sa ii dau lapte praf. Este bine sa inlocuiesc apa cu care prepar laptele praf cu lapte MILLI UHT 1,5 % si sa pun mai putin lapte praf (adica, 120 ml lapte MILLI + 2 cupe lapte praf, in loc de 120 ml apa + 4 cupe lapte praf)? I-am dat de cateva ori combinatia aceasta si nu i-a facut rau la stomacel, dar am observat ca din 5-6 scaune/zi, 2 au culoare verde inchis si miros mai puternic. Ce parere aveti?

claujro
Eu cred ca nu poti. Nu am auzit niciodata metoda asta de a da lapte praf. Ori lapte praf cu apa ori lapte din comert.

Edit: mai tine-l pe lapte praf pana la 1 an si apoi treptat introdu laptele de vaca pasteurizat. Si cel mai bine intraba pediatrul.


raresionut
In primul rand sa-ti traiasca puiul cel mic si sa va bucurati de el.
Personal nu sunt de acord cu tine din 2 motive:
- trebuie sa respecti modul de preaparare al laptelui praf, in ceea ce priveste solventul, care este precizat -apa- si nu posibiltatea de alegere;
- ar fi bine sa nu-i dai lapte de vaca inainte de un an pentru ca pot aparea forme de alergii, prin intoleranta la lactoza.

roxanaz
NU. laptele praf se prepara cu apa si atat. dupa cum ai constatat combinatia asta nu e buna (scaune mirositoare, verzulii).


ligia13
fara a avea intetia de afi rautacioasa, cum ti-a venit ideea sa faci combinatia asta?


madalinad
laptele praf are o proportie stricta de amestecare, respectiv o masura de lapte la x ml apa.
poti face cum propui tu, cu conditia sa scazi proportional nr. de masuri de lapte si cantitatea de apa.
INSA de obicei laptele de vaca se da abia dupa un an, si cel recomandat in general de pediatri este dorna rosu.
au am inceput sa amestec laptele de vaca cu cel praf abia dupa 1 an jumate, ca sa-l trec pe lapte de vaca treptat. am respectat insa mereu proportiile de amestecare la lapte praf, altfel poate iesi prea diluat/concentrat si sa apara probleme digestive.


Lorelai
prepara laptele praf dupa instructiuni. e important sa pastrezi proportiile. daca e prea concentrat poate sa dauneze la stomacel. daca e prea diluat nu e o problema numai ca nu mai are suficienti nutrienti.

daca scopul tau e sa obisnuiesti copilul cu laptele de vaca, poti pune in biberon 3/4 formula si 1/4 lapte, dar nu degresat.

fetele mele au inceput sa primeasca lapte de vaca amestecat cu formula pe la 11 luni, gradat. intii 1/4 , apoi 1/2 , apoi 3/4 lapte de vaca 3.5%. am facut tranzitia cam intr-o luna. la un an erau trecute amindoua pe lapte de vaca si nu au avut nici o problema sa il primeasca.

madau
NU poti sa faci asa ceva ....laptele formula trebuie preparat strict asa cum se indica pe cutie. Daca-l faci mai concentrat dauneaza rinichilor, daca e prea diluat bb nu creste cum trebuie. Plus ca...de la varsta asta il poti trece la lapte da vaca direct, eventual diluat la inceput cu putina apa.


Marilena12
Subscriu la ce au scris fetele. Sub nici o forma nu prepari laptele praf cu lapte, ci cu apa.

OrbuGabi
Sunt de acord cu ce au scris fetele laptele praf e lapte praf,iar laptele de vaca e lapte de vaca.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Se poate schimba formula?
ruxandraru
Dragele mele, baietica al meu a facut 5 luni ieri si de pe la 4 luni jumate l am trecut pe Milumil 2, de la 1. Abia asteptam pentru ca mi se pare mie mai consistent si asa scrie si pe cutie, iar producatorii il recomanda de la 4 luni in sus. Nu stiu de ce... doctorita mi a spus ca nu e cazul si recunosc ca nu am ascultat o. mi e greu sa ascult un sfat care contravine gindirii meu, mai ales daca nu e argumentatin nici un fel. in fine, am facut trecerea, ii place mai mult 2, face caca foarte bine si pare sa i fie absolut ok asa. Numai ca Milumil 2 face o spuma cit casa si am senzatia ca l hranesc cu Capuccino! Nu imi convine nici ca, la fiecare masa, trebuie sa arunc spuma aia si am mereu emotii c o inghite si face colici. Ma bate gindul sa l trec pe alta formula, cum ar fi Nan, de ex, pentru ca mi se par msito si cutiile, in sensul ca sint metalice si au capac, deci sint mai usor de pastrat inchise bine. Acu... pe doctorita n o pot suna pentru ca nu i am spus ca am trecut totusi pe Milumil 2 . In consecinta, va cer voua un sfat, mai ales daca ati avut aceeasi problema cu Milumil 2 sau daca ati schimbat formula. Multumesc frumooooooooos!


Monica-Elena
pai in momentul cand nu a mai supt la 7 luni eu i-am bagat la indicatia dr Toper lactana si apoi am trecut pe 2,3 dupa cum simteam eu copilul respectand totusi instructiunile d epe cutie la varsta. Apoi d ela 1 an l-am trecut pe humana ptr ca mi se parea ca nu ia bine in greutate si ptr ca nu manca decat cereale humana. Nu am incercat nici nan si nici milumil. Humana nu face spuma si eu dupa ce ii fac laptele desfac biberonul ptr a scoate aerul.

Monica-Elena
Si inca ceva eu ma documentez f mult din diverse carti, internet intreb si dr dar fac ce simt eu ca e bine ptr copil ca oricum mai bine decat mama nu stie nimeni copilul si ce e mai bine ptr el.


madau

Eu ii dau Milumil Mirunei si n-am avut asemenea probleme cu el, sa faca spuma asa rau. Poate pui tu apa prea fierbinte sau il agiti prea rau, nu stiu. Poti sa-l schimbi sigru, dar daca a laut bine in greutate si a fost ok, ce rost are? Nu cred ca mai face colici de la lapte la 5 luni

ruxandraru
madau, merci de raspuns. e adevarat ca creste frumos, ce i dfrept pin la patru luni a papat laptic de mamic. de o luna amtrecut pe formula ca nu mai suportam sa ma mulg. eu cred ca doctorita mea nu a priceput ca nu i mai dau sin, ci doar formula... in fine, ea pare sa aiba un fel de rabdare de psihiatru... adica ma asculta in voie dar nu stiu daca ma si aude. s ar putea sa ai dreptate cu apa prea calda, scrie s o aduci la 50 de grade si incerc s o fac (pe apa) sa fie calda dar nu chiar fierbinte, oricum mai calda decit o poate bea el, deci apoi o tin un pic la racit sub jet. doamne, ce complicat suna!!!!!!!!! iar agitatul il fac cu mult entuziasm ca sa ma asigur ca i dizolvat bine. tu cum faci? si by the way, cu milumil 1 n am avut probleme de spuma, desi il faceam la fel. doar cu 2...


ruxandraru
monica elena, asa si eu, scot aerul, slabesc inelul de la tetina sa ii fie usor la supt si da, am inceput si eu, pe cind avea Tudor o luna, sa mi mai ascult si instinctele. evident, tot dupa ce ma documentez, nu chiar asa, la plezneala. si e minunat cind unele impulsuri materne, ca sa le spun asa, ti se confirma dupa ce citesti tot felul de chestii! pin acum, cel mai mult mi a placut dr Spock. mi se pare cel mai aproape de modul in care simt eu ca e potrivit sa mi cresc copilul. de altfel, el zicea o chestie mare... You know more than you think you know!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

eu ii dau milumil 2 si nu mi-a facut spuma.nan,i-am dat o luna si a constipat-o.stiti cum fac eu?eu sterilizez biberoanele,pun apa plata in ele si apoi le tin pe calorifer,si sunt mereu la temperatura la care trebuie,fara sa ma agit ca e prea cald sau nu.si e bine ca sunt la temperatura camerei,asa ca nu i se par nici reci nici calde.le desfac,pul lapticul,agit,scot capacul si il las cateva secunde,ca sa iasa aerul si gata,in gurita lu' bebe.mie mi se pare asa de usor cu upsul pe calorifer.nu mai am grija ca trebuie sa astepte bebe prea mult sau ca e prea fierbinte sau prea rece.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_inlove2003/album?.dir=/855cre2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Eu folosesc incalzitorul de biberoane d ela nuk. Biberonul cu apa plata sta mereu in incalzitor si separat am masurile de lapte masurate in masuri d ela farlin si laptele e gata imediat la temp optima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Eu am trecut de la Nan la Milumil..pt ca de la Nan il durea burta era agiata si constipat de mama focului.Cu Milumil nu am mai avut probleme.Cat despre schimbat poti sa il schimbi pana gasesti unul care-i place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

Noi am inceput cu Humana pe care nu-l prea vroia.De la 4 luni nu mai punea gura pe lapte (deja trecusem pe 2)asa ca a trebuit sa il schimbam.si am trecut direct pe milumil2 pe care il bea cu placere fara dureri de burtica.acum la 6 luni bem si 250 ml la o masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

cred ca sint putin offtopic, dar...noi folosim Milumil 1, si as vrea sa o trec pe Milumil 2 (are 3 luni jumate, nu patru) pentru ca tot am impresia ca nu se mai satura cu 1.
Maninca cite un bibe si dupa juma de ora iar plinge de foame :(
O fi vreo problema, daca incepem cu 2 cu doua saptamini mai devreme?!

...a, iar bb e nascut la 36 de sapt... daca are vreo relevantza. Totusi, are 7 kg, deci eu zic ca a recuperat prematuritatea.

Elise & www.youtube.com/watch?v=xUveIVrEHxo" target="_blank">BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Pai eu zic ca nu e nici o problema Elise. Cat despre prematuri ei recupereaza f bine in primul an de viata la greutate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Multumesc.
I-am luat deja Milumil 2... stau si ma uit la cutie si nu stiu cum sa procedez: il amestec initial cu Milumil 1, ca sa se obisnuiasca?!
Ii dau direct 2?!

.. mi-e cam frica sa n-am surprize....

Elise & www.youtube.com/watch?v=xUveIVrEHxo" target="_blank">BBLisa

Mergi la inceput