Retete pentru copii mofturosi 1-3 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

quote:
Originally posted by Mirela72

Mara are un an si 9 luni. Si ei ii plac pastele fainoase dar pentru ca e plinuta (desi foarte greu de multumit) si nu vreau sa devina grasunica nu-i dau mai mult de 1-2 ori pe saptamana paste desi le-ar manca fara discutii. O idee ar fi sa-i dau in loc de paste orez, ca n-au asa multe calorii dar sa pastrez tocatura cu sos de rosii, o sa incerc chiar maine.
Merci mult.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica



mirela ai incercat sa ii dai paste integrale? au acelasi gust ca cele albe dar sunt mai sanatoase. le gasesti la orice magazin naturist. la fel orezul trebuie sa fie integral altfel nu aduce nici un aport nutritional doar ingrasa si creeaza obiceiuri alimentare proaste pt mai tarziu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Michelle, orez doar integral ii dau, insa paste integrale n-am vazut, dar adevarat e ca nici n-am intrebat de ele. Oricum, mersi de idee, o sa caut.
Acum iar traverseaza o perioada de "nu", adica, nu lapte, nu fructe, nu legume,ar sta toata ziua nemancata daca ar fi dupa ea. A si slabit jumatate de kilogram, dar nu-i bai ca are de unde, nu e grasa insa e plinuta bine.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamiska spune:

Si eu am o mare mofturoasa la mancare, insa mananca cu placere spanac cu zdrente de ou in el sau cu carne de pui fiarta si tocata fiiiiiin sa nu se simta. Mai mananca cu placere supa cu galusti si budunca ( branza, paste,lapte ,zahar negru, ou si stafide )- e foarte consistenta.
Omleta papa foarte bine ( dar nu prajita in ulei ci fara ulei pe teflon ).
)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Mire, excelenta idee ai avut cu asa subiect !

Eu am un mofturos mare acasa, de 1 an si 9 luni, care a mancat NUMAI pasat pranzul pana acum, si gatit separat de al nostru, adica exclusiv dietetic...cu toate astea e suspectat de a avea probleme cu colesterolul (o sa stim mai exact peste alte 3 luni).

Din nefericire nu am sa va dau nici o reteta, pt ca inca nu i-am descoperit nici un fel preferat. Pana a implini 1 an si 3-4 luni manca foarte bine absolut tot ce-i gateam, pasat, evident. Apoi, incet-incet a inceput sa moftureasca ba la aia, ba la aia, ca am ajuns sa nu mai stiu ce sa-i pun in fata. Nu stiu cum a putut ajunge in faza asta.

A avut recent in interval de o luna si 2 herpangine, a doua mai nasoala si complicata de efectele secundare ale antibioticului, asa ca in prezent inca e in recuperare, meniul lui favorit sunt biscuiti simpli, struguri, lapte partial degresat si paine cu margarina.


Sotul meu imi spune ca trebuie sa-l las sa faca foamea si sa renunt la mancarea pasata, pt ca acum are si 4-5 maselute si 7 dintisori. SI sa nu-i mai ofer nimic altceva in schimb, deci ori mananca ce e pe masa, ori sanatate buna pana la masa urmatoare nu mai primeste nimic. Nu stiu, ce credeti? e o idee buna sa-i aplic metoda asta sau ii pot face rau asa ?

lia




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

salut
lia, sa stii ca si al meu sot este de parerea asta.
a mea (1 an si 7 luni) nu manaca cand ii dau dintisori.
din octombrie 2005, avea 1 an si 2 luni aprox pana pe la mijlocul lui noiembrie, cand i-au dat toate cele 4 masele, nu a mancat mancare aprope deloc, numa lapte, lapte si inca ii mai dadeam si san.
a slabit un kg eram disperata.
nu vroia nimic, nici pasat desi nu mai manaca de la 8 luni, nici bucatele nici nimic.
in perioada aia ma certam cu sotul meu mereu, el spunea dar lasa-o in pace ca inseamna ca nu ii este foame, eu nu si nu si ma enervam, plangeam ff des de nervi si de frustrare ca nu stiam ce se intampla de ce nu vrea nimic.
dr imi spunea las-o in pace da-i lapte, nu mi-a dat nimic de pofta de mancare, vitamine sau altceva.
incet incet si-a revenit dupa ce au iesit toate maselutele, in ianuarie a luat-o din nou, i-au dat caninii.

parerea mea este sa nu il lasi in pace, ca va slabi se va dezvata sa nu manace mai ales ca spui ca a fost si bolnavior
insista cu mancarurile preferate chiar daca sunt pasate.
trebuie sa fug, intru mai incolo

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Vlad (2 ani si 7 luni) mananca doar:
- banana cu lapte si cereale;
- biscuiti;
- cartofi prajiti;
- paine prajita cu almette;
- mar, para.

supa crema (cu carne de pui si legume, toate pasate) - doar 7-8 linguri. am incercat sa pun in supa paste sub forma de stelute, sau cu personaje disney (astea le-am gasit de curand la magazinele noastre).
rezultat - zero...

la piure sau pilaf, inclusiv cu spanac imi spune inainte de a gusta: "nu-mi place!"

- a, si mai mananca ou fiert, gol.

ce ma faaac?!

degeaba mancam de fata cu el gratar de pui; ne anunta doar ca lui nu-i place!



Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela_r spune:

BUna ziua mamici

Si fatitza mea este cam mofturoasa.Are 2 ani si 1 luna. Nu vrea sa manance carne sub nici o forma. Numai daca ii fac ciorba cu perisoare (din piept de pui). Pe la 1 an manca peste, dar acum nu-i mai place.
Asa ca ma inscriu si eu in clubul vostru .

Ii place almette, branza cu smantana si mamaliga,ciorba de pui, dar sa nu-i dau carne, paste cu branza sau iaurt.

Pupici

Ionela siDora
Varsta Dorei
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/4;10708;116/st/20050413/e/DORA/dt/7/k/2b8c/event.png
POZE CU PITICA 2 ANI
http://pg.photos.yahoo.com/ph/raduionela/album?.dir=68b8re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Si noi in club

Uscaturi - biscuiti, grisine
Fructe - mere, banane si atat.
Mancare gatita - cartofi prajiti (asta nu inseamna ca ii dau in fiecare zi!), supe de pui sau vita depinde de toanele, carne de pui/vita la greu, mezeluri ca deh! e carne si masline, cubulete de branza topita si somon afumat(stiu ca nu intra la mancare gatita )

sa nu vada - ou, ficat, legume si alte fructe.

aloeo! da' "multe" mai mananca fata mea!

De ceva timp (adica de cand e si bb 2 cu noi) nu prea mai apuc sa fac mancare special pentru Alexia. Asa ca mananca de la noi. cateva lingurite acolo dar macar baga in gura.

azi a mancat supa de fasole verde cu carneeeeeeee si dreasa cu putina smantana si usturoi pisat. a mancat vreo 15 lingurite.

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

Si al meu e mofturos cand ii dau dintii, cand sunt disperata ca nu manaca nik toata ziua ii fak cartofi "prajiti", tai cartofii ii fierb putin sa se inmoaie, ii pun apoi in tava de la arargaz pe hartie de copt cu putina sare si maxim o lingura doua de ulei, depinde de cantitatea de cartofi, ii amestec acolo bine si ii intind in tava, las la cuptor cam 15 -20 min si gata, avem cartofi prajirti dietetici spun eu, asa are si el papa care ii place si sunt si eu multumita ca are ceva in stomac.

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

hihi, am sa incerc si eu cartofi "prajiti" la cuptor, sper sa-l pacalesc...

si la noi supa se mananca / masoara tot in numar de linguri; in loc de polonice sau boluri!



Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput