Retete pentru copii mofturosi 1-3 ani

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana_B spune:

Eu am 2 !!!! - unul de 2 ani si 2 luni, si cea mica de 9 luni.
Cea mica acum ar manca ce mananca ala mare ca doar il vede si sa vedeti distractie ca ea are doar 5 dinti dar vrea imbucaturi de om mare si mesteca cate 5 minute la o chestie dar nu se lasa - vrea ca frate-su. Cel mare e foarte mofturos, cea mica mananca orice.

Ce le place:
- Legume la abur nepasate - cat mai colorate si inabusite cat sa pastreze inca un "ront" in ele - morcovi, broccoli, teci, mazare, porumb
- ciorbica de pui cu litere (alte ciorbe nu mananca) - mananca ciorba asta ca are litere si numere in ea si se distreaza de minune cand ii spun ca l-a mancat pe B si pe 2
- branza mozzarela taiata betigase
- cereale oatmeal cu mere si scortisoara (numai combinatia asta!!! - au gust si textura de coliva)
- pilaf mai moale cu legume multe (la sfarsit ii storc jumatate de lamaie - ii da un gust deosebit)
- paste colorate de diverse forme - avem si nume pentru ele: pasta degetar (scoici), pasta carliont (fusili), pasta motoras, la spagheti si paste lungi le zice "noodles" - fierte in apa cu un pic de sare si amestecate cu un pic de ulei de masline la sfarsit - ii distreaza sa le manance singuri cu mana
- pui la cuptor sau fript - fara grasime, taiat bucatele sa le inghita o data
- file de peste la cuptor, fript sau prajit
- salam, cremvursti si bacon - pe care i-l dau cat se poate de rar dar uneori imi cere si nu am ce face (il sterg cu zeci de servetele sa ii iasa grasimea)
- iaurtel de-ala mic Danone - de fapt e o branzica dupa cate am inteles eu - mananca 1-2 pe zi
- biscutei mici cu branza in forma de animalute
- masline din alea taiate ca piulita
- fructe: mere, pere, mandarine, banane, pepeni, anannas, kiwi - taiate bucatele, nerase
- ciocolata Kinder tablete sau ou (de-asta le dau cam la 2-3 zile, sunt copii, nu?)

In zilele super-mofturoase daca nu vrea sa manance nimic stiu ca nu refuza:
- stafide, nuci, migdale solzisori sau alune (alunele sunt excelente cand e constipat)
- corn cu mult susan sau mac - roade coaja
- pizza cu ananas si sunculita slaba de pui (preferata lui fi-miu)
- mazare congelata - e innebunit dupa boabele alea crude si reci
- cartofi prajiti - nu facem prea des, asa ca ii pastrez mereu ca "arma secreta"


Ce nu mananca:
- nu mananca nimic cald, decat la temperatura camerei sau rece de la frigider
- cel mare nu mananca ou - il simte si in ciorba, mananca numai in prajituri, daca asta conteaza, ca oricum nu se omoara cu dulciuri
- Nici unul nu mananca ficat - am sa incerc si varianta fetelor cu pasat, frecat, amestecat cu cartofi
- Nu prea mananca sosuri - probabil ca nu fac eu prea des???
- Nu mananca porc - nici asta nu fac prea des....
- Nu mananca chestii foarte pasate gen piureuri, decat asa de fun cateodata... cea mica mai manca, acum nu mai vrea
- Nu prea mananca dulciuri decat ciocolata si ce fac eu prin casa, cateodata.


Eu cred ca e important sa bagam ceva in ei in zilele/perioadele alea in care nu mananca. Eu sunt foarte stricta cand e vorba de mancare si nu accept genul fast-food si deep-fried ca McDonalds sau KFC, dar cand a fost bolnav, dupa o zi in care nu a vrut absolut nimic sa manance si ma apucase disperarea, i-am luat o punga cu acadele. Asa ca flexibilitatea si tona de rabdare sunt chestii esentiale atunci cand esti mama de copii mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

herra nu te stresa si eu am o mofturoasa de 3 ani careia ii place "canitza"(adica carnitza) dar nu pune gura pe oua, eu zic ca si ei ca si noi au gusturi diferite si ca aceste gusturi chiar se pot dezvolta in timp, eu de exemplu cand eram mica imi placea tot ce era fara carne, ca si al tau :) iar acum fara carne parca nu am mancat

am o intrebare: ai vostri copii inca mai beau lapte, adica asa in cantitate mare, a mea cea mare bea cel putin 3 cani medii de lapte pe zi, si de mancat nu mananca asa la ore fixe, mai mult in salturi, voi cum procedati??

mary,
mamica de ilse (3 ani) si sven(1 an)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Dana, pai ai tai mananca, nu gluma!

eu am mai incercat - a tinut doar o data - cu granule de branzica de vaci.

Vlad are la ore fixe doar masa de dimineata ("fix" inseamna de fapt oricand, intre 7,45 si 9) si cea de seara (in jur de ora 20).

"pranzul" sau mai corect spus tentativa de masa de pranz, incepe pe la 13,30...

mai gusta ceva dupa ce se trezeste din somnul de zi, adica intre 17 si 18,30.



Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

mda, am inregistrat un insucces rasunator cu cartofii "prajiti" la cuptor!

la fel si cu pastele in forma de litere. le-a aruncat o privire si m-a anuntat ca "nu-mi place!".

oare pot sa-i dau mai mult de un of fiert pe zi? ma gandeam sa-i dau, o zi da si una nu, cate un o fiert + un galbenus...

ma dispera pur si simplu...




Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Hopa si noi in clubul mofturosilor! Eric are 2 ani si 4 luni si mananca ca o vrabiuta.
Dimineata, invariabil - Danonino, branzica Exquisa Fruttamore sau Ehrmann (mai putin gemul) sau painica prajita cu Almette; am incercat toate tipurile de iaurturi naturale si lapte batut - Campina, Napoca, Milli, Brenac... sa nu le vada in oki.

La amiaza - in zilele bune, supa cu taitei sau galuste, pilaf cu carnita de pui; ii plac foarte mult aripioarele la gratar, dar le papa goale, rar mai mananca langa ei morcov
Pilaful ramane number one. Ii mai place snitelul si fileul de peste, de preferinta facut la cuptor.

Seara e jale: abia se atinge de taitei cu lapte, budinca de gris, pizza ii place si cere mereu

Dintre fructe nu mananca decat pepene si para moale, uneori piersica. Din banana abia ia cateva inghitituri, spanacul il detesta, ou nu vrea sa guste, cereale idem...

God, if I can't have what I want, let me want what I have.

Mergi la inceput