Cum faceti fata sfaturilor "binevoitorilor"??

Cum faceti fata sfaturilor "binevoitorilor"?? | Autor: Roxana Claudia

Link direct la acest mesaj

Era necesar sa deschid un subiect pe tema asta..
Nu stiu cum sunteti voi dar mie mi se urca sangele la cap cand fiecare da sfaturi gratuite: copilului ii trebuie asa, nu are voie asta, sa-i dai sa manance asta. Mai iritant e atunci cand "binevoitorii" tind sa-si impuna punctul de vedere. Un exemplu bun e soacra si mai rau e ca eu nu prea stiu cum sa reactionez. Sau imi vine replica dar mult dupa ce momentul e consumat.
Deci, care este metoda voastra de anihilare??

Roxana Claudia 32 saptamani
POZE CU MAMI SI BEBE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Big smile.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bimilit spune:

zic ca ea si fac cum cred eu ca e bine pt copil.

Bianca - soacra cu DOUA nurori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

cel mai bine ii asculti pe toti si selectezi ce crezi tu ca e mai bine pentru voi si bebe. Unele sfaturi sunt chiar bune uneori(la soacra nu ma bag).Pe noi chiar nu ne-a deranjat cu nimic in privinta sfaturilor.Dar pe strada mai mereu se gaseste cate un binevoitor.Si asa cum a spus si mariussimiuc

www.babiesonline.com/babies/m/mariateodorag/" target="_blank">
patatina mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Si pe mine ma enerveaza sfaturile ! Dar ce ma fac...ca si eu dau sfaturi! Uneori chiar nu ma pot abtine! Ce m-or injura si altele ....Ma rog...cand dau un sfat....o fac cu tact si diplomatie ...dar tot sfat se cheama, nu?

Cand mi se da un sfat, reactionez in diferite feluri...in funcctie de situatie:
- ori ma fac ca nu aud (asta e cea mai dureroasa reactie, moare de oftica "binevoitoru' "
- ori zic ca nu fac asa si explic de ce
- ori zic ca nu fac asa fara sa explic de ce
- ori zambesc larg, cum au zis fetele

In ceea ce o priveste pe soacra...in principiu ii zic pe fata si ii explic ce si cum. Adica daca urmez sau nu urmez sfatul si de ce. Incerc sa nu ma cert cu ea, ci ii explic (ferm) ce si cum. De obicei renunta, nu insista.
Dar ce ma fac cu maica-mea??



_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

pe cand eram in ro si eu primeam nenumarate sfaturi de la toate babele de pe strada(gen de ce nu are copilul caciula, sa nu il mai tin in brate, copilul ala casca, sigur ii e sete etc)....si le intorceam spatele, de obicei le mai arucam si cate o vorba mai ascutita
cu neamurile...nu prea se incumeta, caci ma cunosc

alinutza si david nazdravanul (11 mai 2004)
http://community.webshots.com/user/alinutzza77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Si mie mi se ridica tensiunea cind auzeam un milion de sfaturi din tot atitea directii..... Asta a fost in primele luni de viata ale Biancai; acum ma lasa cu totul indiferenta orice intentie binevoitoare!

Flavia si Bianca

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/fersedif/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Eu apas butonul "Ignore" .





POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel - [b]27.10.2003


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Pe mine ma distreaza binevoitorii. De ex. ieseam cu Alex in parc pe la 3-4 luni...numai in maieu (era vara). Binenteles ca restul bebeilor erau cu pantaloni lungi shoshoni croshetatzi, si caciulitza (desi tantile erau in maneca scurta). Si se oripilau...vaaaiiii, asha dezbracat latz scosss...i-e frig. Iar eu: a, nu ...ca il tin la soare. :))) oripilarea era tripla :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

Va admir rabdarea... pe mine adesea ma scoteau din sarite!! Nu le-am raspuns niciodata nepoliticos insa cred ca eram verde. Asa cum spunea Luiza venea cate o bunicuta imbracata subtire, cu copil cu pufoaica si se lua de mine ca imi tin copilul in mineca scurta...si nu o data de vreo trei. Alta s-a luat de mine ca nu ii dau copilului libertatea necesara, ca nu il las sa se dezvolte liber.... DE CE?.... pentru ca il tineam de mana pe strada (circulata, la doar 1 an 1/2!)!!!!
Sincer pe moment scot ceva din mine, educat, insa imi fierbe sangele si ma gandesc toata ziua la alte 100 de replici... apoi who cares!

ANCA si EMA

PS. cel mai tare este sfatul cu batista pe fata la nou nascuti...sau cu facutul "sarmaluta"...

ANCA si EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Roxana, eu ti-am raspuns la intrebarea asta privind soacra si la subiectul nostru. Ai o singura atitudine de adoptat daca vrei sa nu iti faci nervii prastie (si crede-ma ca ai nevoie de ei zdraveni cand o sa vina bebe) : fermitate politicoasa. Adica nu te certi, nu te enervezi, iti spui parerea ferm si politicos pe un ton care sa denote ca este ultimul tau cuvant. Tu esti mama copilului si tu hotarasti ce si cum in privinta lui. Esti cu siguranta mult mai bine informata decat soacra si stii cel mai bine ce e ok pentur copilul tau sa tii minte tot timpul asta! Pana la urma conteaza mult mai mult repercursiunile asupra copilului decat compromisurile facute soacrei!
Si pregateste-te psihologic pentru milioanele de sfaturi pe care le vei primi zilnic pe strada de la "binevoitori"!


Ioana 36 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput