Cum faceti fata sfaturilor "binevoitorilor"??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Pe mine m-au catalogat, deja toti care au incercat sa-mi bage pe gat sfaturi, ca sunt o mama nebuna si exagerata si paranoica si incapatanata si muuulte altele si acum, la un an si 8 luni ale Giuliei, stiu ca orice "sfat" necerut nici macar nu-mi ajunge la ureche
E fain, parca le-ar fi teama sa nu ma uit urat
Metoda de anihilare: pur si simplu le zic ca io stiu ce e mai bun pentru copilul meu ca e al meu


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Sincer nu stiu cum o sa ma descurc...Chiar acum e soacra-mea in vizita la mine pt cateva zile si deja a inceput: "nu i-ai luat perna de infasat??? ca nou-nascutii TREBUIE infasati ca sa nu aiba picioarele cracanate.." Si mie imi sta pe limba sa ii raspund ca daca seamana cu taica-sau...degeaba il leg in perna ...Oricum eu citisem tot aici ca nu este necesara infasarea, dar ea nici in ruptul capului nu accepta.
Sau mergem la cumparaturi pt bebe (ca vrea si ea sa cumpere cate ceva) si numai plovarase si caciulite crosetate cu modele care mai de care mai inflorate si impopotonate alege...dar eu le iau si nu o sa le dau la bebe, bineinteles.
Cred ca vis-a-vis de relatia mamica proaspata si soacra ei, cum au zis si fetele : zicem ca ele, facem ca noi.




Maria si Razvan in burtica (32 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

io ii intreb dc au citit pe internet...acu' sincer...mama si socrela nu au incercat sa impuna nimic...soacra/mea stie ca nu are cu cine sa dicute (ca asa am invatat/o de la inceputul casniciei mele cu fi/su) si mama stie ca oricum sunt prea incapatanata...ca doar ea m/a crescut...soacra/mea se uita cam chiras cand a vazut ca, de ex. alaptez exclusiv pana la 6 lunii...ca sa linistesc femeia (sa nu faca apoplexie) i/am zis ca asa a zis doctorita si i/am dat sa citeasca chestii scoase la imprimanta de pe internet...asta ca sa fie si femeia informata...si am mai chemat/o si pe pediatra sa faca lectii cu ele (si cu mama si cu socrela, sa fie femeile informate...)...de atunci nu mai comenteaza privind stilul de crestere al lui pitix...se supune...culmea e ca de cand e f."invatata" explica si prin parc ca e bine sa alaptezi mult...ca n/are voie bb carne de porc pana la 3/4 ani...ca nu trebuie infofolit...etc...

mama in schimb a avut o pediatra desteapta la frate/miu...a alaptat mult la sfatul ei...nu l/a cocolosit...etc...deci era cumva la curent cu "noul stil" de crestere copil...cu ea n/am avut prea multe de parlamentat...

prin parc nici nu ofer nici nu cer sfaturi...si cele date gratis le ignor...in general tai cheful de sfaturi scurt cu "impreuna cu pediatrul copilului am facut un program de crestere pe care il respect...punct"

cel mai tare ma enerveaza insa cei care ofera papa pe strada la bb...pe motiv ca pofteste...pe astia ii alung scurt "te/ai spalat pe maini inainte de a pune mana pe mancare?"...adica dc eu nu/mi hranesc copilul cu covrigi...cum isi permit ei sa/i ofere covrigi??? ca bunul simt dicteaza ca trebe intrebat parintele daca ai voie sa dai ceva copilului...de unde stiu ei ca n/are intoleranta la gluten si un covrig poate sa/l omoare!!!!...ca eu ma feresc sa/i dau gustari in parc bebelinei pe motiv ca 1. am invatat/o ca inainte de masa ne spalam pe maini 2. gustarile astea intre mese nu fac decat sa ametesca foamea, in general cu produse bogate in calorii si sarace in nutrienti, baza obezitatii de mai tarziu...dc inveti copilul de mic cu anumite reguli...ai sanse mari sa fie un adult sanatos!!!! si nu imi permit niciodata sa ofer ceva de mancare la un bb pe strada fara sa intreb parintele daca bb papa asa ceva si daca imi da voie sa/i dau...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by MaryP

Sincer nu stiu cum o sa ma descurc...Chiar acum e soacra-mea in vizita la mine pt cateva zile si deja a inceput: "nu i-ai luat perna de infasat??? ca nou-nascutii TREBUIE infasati ca sa nu aiba picioarele cracanate.." Si mie imi sta pe limba sa ii raspund ca daca seamana cu taica-sau...degeaba il leg in perna ...Oricum eu citisem tot aici ca nu este necesara infasarea, dar ea nici in ruptul capului nu accepta.

Maria si Razvan in burtica (32 saptamani)




pai mai bine scoate la imprimanta un articol din care sa reiasa ca "cracanarea" e dovada lipsei de vit.D...a rahitismului...nu a ne/infasatului...si da/i/l sa/l citeasca...poate asa se lasa de sfaturi!!!!

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Super subiect....!!!

Pt. mine sunt mai multe tipuri de "binevoitori"

1. Pt. cei care nu au copii - "Ma bucur pt. voi!Sunteti nepretuiti in a da sfaturi.Dar stiti ceva...??!!Bucurati-va este ultima data cand o puteti face - sunt niste sfaturi intr-adevar valoroase, le voi retine si voi reveni la randu-mi cand veti avea copii..."

2. Cei care au copii (de regula sunt cei care au copii mai mari decat al meu) - unii chiar au dreptate, daca mi se par ok incerc sa invat de la ei, dar cel mai adesea zic ca ei si fac, ca mine.

3. "Babele" pe strada - au ajuns sarmanele sa ma ocoleasca dupa 3 ani si 4 luni - caci, nu te pui cu "nebuna", "paranoica", "exagerata" (sa o citez pe mamagiuliei) - caci mi se "aplica" si mie..

4. Soacra-mea - e o categorie speciala - inca imi vine sa o strang de gat - nu am gasit solutia pt. ea - ma impac cu gandul ca voi fi la randu-mi soacra...:))

Va pupacim,
Mama_lui_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

cu soacra e mai greu ca daca te-ai certat, cam greu sa va mai impacati, iar daca va mai si ajuta - e cam delicata treaba...

insa eu cu mama m-am certat inca de la maternitate, ca venise cu scutece sa infasam copilul si eu i-am zis ca ii zic o singura data chestia asta, a doua oara nu mai discut - sa le bage la loc in sacosa si sa le ia acasa ca eu nu ii pun copilului asa ceva!!

nu vreau sa imi imaginez cum s-a simtit mama la faza asta - cert e ca mi-am impus punctul de vedere, dar in timp am mai cedat si eu la niste idei ale ei, pe care am ajuns sa le consider compromisuri acceptabile, tocmai pentru ca ne ajuta foarte mult si o iubeste extraordinar pe cea mica...

cu soacra nu am ajuns sa ma cert pentru ca a murit inainte sa raman insarcinata - sunt sigura ca m-as fi certat rau de tot cu ea ... pentru ca desi era o femeie extraordinar de buna si iubitoare de copii, avea si o vointa extraordinar de puternica si ii placea sa se faca toate lucrurile cum ii placeau dumneaei... vreau sa zic, la mintea pe care o aveam atunci, sigur m-as fi certat cu dumneaei... acuma m-as bucura sa mai traiasca, si cred ca as incerca o cale mai diplomatica si cu soacra si cu mama (cu mama chiar incerc rezolvari diplomatice...)

cu vecinele "binevoitoare"... variate atitudini, in functie si de dispozitie: butonul IGNORE, un zambet larg, un raspuns obraznic - de obicei vad imediat ca nu era cazul sa se bage si a doua oara nu mai insista

trebuie sa nu te potrivesti, iar cu cei dragi sau cat de cat apropiati care fac asa ceva, pe cat posibil, incearca sa fii diplomata, desi iti vine sa-i strangi de gat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Si eu am trecut (si mai trec uneori) evident, prin aceleasi lucruri. Cind l-am scos pe Stefan prima oara afara (era luna august si foarte, foarte cald) l-am scos f.subtire imbracat, fara caciula (din asta nu i-am pus niciodata pe cap, indiferent de ce a spus unul si altul!) - toate babele din parc au venit pe mine: "vai, doamna, dar cum l-ati scos asa subtire imbracat cind e asa mic??? fara ciorapi si caciulita cind e asa curent in parc???". Vorba voastra, dadeam ignore, zimbeam frumos si mergeam mai departe...
Cu soacra, alta poveste... De cind s-a nascut Stefan incepuse cu sfaturi - de ce ii pun la pat aparatori, ca nu ii mai vine aer si se sufoca copilul, sa nu-l spal in baie, ci in camera, sa-i pun caciulita, etc pina m-am umplut de nervi si am varsat la sot. El a pus mina pe telefon si i-a spus ca e copilul nostru, noi l-am facut, noi il omorim (metaforic vorbind...) asa ca sa ne mai slabeasca! E, acum dupa 1 an si 9 luni, ea daca vrea sa-mi spuna vreun sfat o face cu maaaare atentie, ca eu oricum ii ripostez imediat!
In concluzie - evident diplomatie, dar si fermitate!

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Eu zambesc laaarg si le spun sec ca "are regim special" la cei care ofera papa sau ca "o calesc" la cei care se iau de tinuta ei.Iar daca soacra da sfaturi pin telefon zic ca ea(ca sa scap repede) dar fac ca mine,iar daca sunt "face to face"ii explic ca eu si cu Maria am muncit mult la programul nostru special, asa ca nu o sa ne dereglam de dragul ei,si ca s-au schimbat de mult regulile de crestere a copilului..

http://photos.yahoo.com/gorodeii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

mi-a crescut si sufletul (ROXANA, felicitari pentru subiect!), da m-am si umplut de nervi, amintindu-mi..

eu reactionez cam ca ALINUTZA (bravo!)si ca IOANA.

ceea ce cred eu ca e fff gresit e sa zici ca cineva si sa faci ca tine. nu se pune problema sa te certi cu soacra, tu pur si simplu ii multumesti pentru sfat si ii spui CLAR ca e decizia ta cum cresti acel copil. daca spui ca ea, nu va inceta niciodata cu sfaturile, unde mai pui ca, vazand ca nu tii cont de ele, se poate supara pe tine (pe buna dreptate, de data asta!). asa ca.... nu ai de dat socoteala!

abia astept sa ies in parc..... uff, daca auziti ca se goleste parcul morarilor de babe, sa stiti de unde vine fenomenul.. nu va mai spun ca eu voi iesi cu copilul si cu cainele! cred ca de 15 ani tot aud refrenul (e adevarat, mult mai rar in ultimii 7-8 ani, s-a schimbat mult mentalitatea) ala cu "un copil nu stii sa faci, cresti javre.." abia astept sa aud vreo reactie!!! (aici vine un icon cu dracushor)

iar soacra-mea... nu cred ca ar incerca sa se bage vreodata, singura incercare de a interveni a fost cand m-a luat la o discutie serioasa, dupa ce ramasesem gravida si mi-a spus ca e inacceptabil, e scandalos, e de epoca de piatra sa te gandesti sa cresti un copil cu un animal in casa.. iar eu m-am abtinut (am fost si eu odata diplomata, de dragul sotului meu care statea paralizat de groaza asteptand sa erup!)sa o intreb si atunci ce propune, sa fac un chiuretaj?... In final i-am spus politicos ca doar stie ca noi vom decide ce se intampla cu acest copil,nu? Ca nu exista nici un pericol, eu m-am nascut si am crescut cu animale in casa, mama la fel, iar daca in perioada asta n-as fi avut mi-as fi luat un animal, convinsa fiind ca un copil creste mai frumos cu un caine alaturi (de caine vorbeam, se aplica la orice animal). si gata, a recunoscut ca e treaba noastra si end of story!
e, vom mai avea un meci antologic atunci cand ne vor intreba cum am botezat copilu...

Si Ioana asteapta cu nerabdare primele mele "povestiri din parc"..

Luana si Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Exact! Un raspuns politicos, dar FERM, face toate paralele! Asa fac si eu...si soacra deja nu prea se mai baga...si daca se baga...renunta repede la idee Mai rau e cu maica-mea , ca ea nu renunta asa usor , insa e mama mea si e altceva! Oricum...dupa indelungate....tot ca mine iese!

Lasati, fetelor...sa ne fie copiii sanatosi...si noi pe langa ei...restul....nu conteaza! Le dam IGNORE la toti daca ne supara prea mult!


_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput