Gazul bun pentru parul gras?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by BIENCUTA
raza de soare casa de piatra si sa ai parte numai de soare in casnicia ta.



Multumesc frumos, toate cele bune si tie!

AMR 1 luna + ... pana la nunta

Foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Si eu am folosit acelasi amestec cu petrol, vit e, vit a, ulei de ricin, usturoi si adaugam la spalat cate doua maxim galbenusuri. Asta ca remediu de maxima urgenta dupa alaptat cand imi cadeau pumni de par. nu stiu exact cat de mult a functionat, eu am avut intotdeauna parul uscat si cu probleme cu scalpul (cojite pe sistem nervos) dar au aparut o multitudine de "pui" in asa fel incat aratam ca un arici cand imi prindeam parul.. ieseau piticii de peste tot . Am facut tratament cu gaz dupa reteta descrisa mai sus si am continuat cu produsul pe baza de gaz de la gerovital (se gaseste in farmacii si in plafar) timp de 1luna, 1luna si jumatate. Dupa, nu am mai incercat. Dar am si pui care cresc :D deci ..cineva , undeva, a dat rezultate.
Da. PUTEEEEEEEE, nu va faceti iluzii.. Da' in acelasi registru, ati facut trtamente cu creme/masti pe baza de alge marine? Bleaaahhhh! Si fac bine. Si suferiti porcaria aia de miros, daca e cazul, ca sa va faceti frumoase. Eu zic, lucrurile bune se obtin cu putin efort..Ma samponam de doua ori, dupa baie nu mai mirosea nimic. Stateam cat suportam cu gazu-n cap , acoperit de o punga de cele mai mule ori stransa bine (pt ca cipilicile acelea de dus sunt artistice da' elasticu lor lasa de dorit) si peste un prosop sau o caciulita pur si simplu. Cand faceam tratamentul, alaptam . Nici fimiu nus-a plans de vreun miros :D doar prietenii mi i-am exasperat :) cand auzeau ca iar am gaz in cap :D..
Si daca-mi recomandati iarasi produse para/farmaceutice pentrucaderea parului, pentru matreata, pt echilibrarea sebumului va pot asigura ca am avut perioade lungi in care am cheltuit averi in contul diverselor firme producatoare de leacuri corespunzatoare afectiunilor mele. rezultatul ? - parul meu este in continuare la fel de uscat, la fel de multe probleme cu cojitele in functie de cat de mult stress suport, la fel de greu de aranjat (e ondulat)... Sau cum spunea cineva odat' - parul e mort. adica o data degradat pe suprafata lui nu exista remedii altele decat zeama de foarfeca

mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BIENCUTA spune:

Noemi multumesc pentru reteta.o sa incerc si aceasta"maioneza" sa vedem ce o sa iasa.sa speram ca va fi bine.va pupacesc pe toate

floroiu bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Eu am folosit gazul cand am avut paduchi in scoala. Parul, nu pot sa spun, era foarte fain dupa si nici nu a trebuit sa il tai. In schimb pielea capului era toata o basica ca am stat cu el o noapte intreaga.

Am incercat si sa ma spal cu galbenus, dar a doua zi am facut o criza de ficat cum nu mai facusem in viata mea. Nu stiu daca s-a absorbit prin par sau doar datorita mirosului de oua. Oricum, mi-a fost foarte rau.

In rest, desi am par gras, produsele pentru par gras imi fac mai mult rau decat bine pentru ca degreseaza prea mult. Uneori imi sunt mai bune cele pentru par slab!


Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noemi marian spune:


Dragelor,(pot sa va zic asa nu va suparati?)
Sigur ca pute.Doar e petrol!Dar eu am constatat un lucru:daca stai cu el la aer si-l usuci liber,in bataia vintului,se aeriseste.Na bine,nu-i cazu' acu'.Primavara asta e....Dar la vara.
Si,oricum, mirosul dispare dupa nici o zi.
Si by the way: eu am avut parul gras,ma spalam o data la doua zile acum,insa e f bine:ma spal la 4-5 zile pt ca am descoperit cit sint de bune sampoanele de la hofigal.De doua luni ma spal cu sapunul moale si sint f incintata de el.Nu dau doi bani pe cele 'specializate'.
Sanziana,draga de tine,stiu prin ce-ai trecut.Asta pt ca ai folosit petrolul brut.De aceea am zis ca trebuie sa-l amesteci cu ulei.Asta e obligatoriu,altfel ramii fara scalp.Si Doamne rau ustura si arde.

Oricum eu va sfatuiesc sa-ncercati reteta pt ca veti fi multumite.
Noemi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BIENCUTA spune:

noemi ai perfecta dreptate.gazul brut miroase.cel dublurafinat si in amestec cu ulei ,galbenus etc nu miroase.daca te speli bine in cateva ore nu se simte mirosul.despre ce sapun ziceai?ce firma?de unde?hai ca va pup si mai vb
pupici

floroiu bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noemi marian spune:


Biencuta,
Se cheama Sapun moale si e produs de firma Hofigal.Eu il cumpar de la farmaciile naturiste cu 70.000 lei flaconul si ma spal cu el din cap pina in picioare.Imi prieste f tare.Tot de la ei am folosit si Sampon cu coenzima Q10.Super si ala.Imagineaza-ti ca am firul de par subtire si moale si cind se-ngrasa aratam ca o curca plouata.Tot mi se lipea de cap si vai de steaua lui!Si fire albe multe.Ei,de cind cu maioneza si cele doua sampoane de mai sus am un volum....
N-am mintit cind am spus ca am o minunatie de par.Tot fir subtire dar cu tinuta si sanatos.Chiar daca sint vopsita.

Noemi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

quote:
Originally posted by noemi marian


Dragelor
Gazul(petrol) este f bun daca stii cum sa-l prepari.Eu am folosit o reteta care nu numai ca mi-a regenerat parul,dar nici nu s-a mai ingrasat excesiv.E bun,dar trebuie sa ai rabdare.
deci: se amesteca 1 galbenus ou cu 2 linguri petrol,una lingura ulei masline,o fiola vit a, o fiola vit e.Se face o maioneza care se maseaza la radacina parului.Se acopera capul cu un prosop gros si se sta cam 30-45 de minute.Daca ai temeri in ceea ce priveste toleranta e mai bine sa faci un mic test: in zona din spatele urecii(care e mai sensibila) maseaza putin din maioneza asta si vezi ce se intimpla.Daca timp de 30 min nu apar usturimi e ok,daca apar mai pune ulei.Cel mai bun este uleiul de ricin,dar nu stiu daca se gaseste.Uleiul de masline se poate inlocui si cu ulei obisnuit de floarea-soarelui.
Ce pot sa va zic?Eu intr-o primavara m-am tuns la 2 cm pt ca parul meu a clacat din cauza numeroaselor decolorari si-am folosit minunea asta pina in toamna.O data la doua saptamini.Mi s-a facut parul de-o frumusete...De reclama!
Sfatul meu este ca macar o data pe luna sa pui masca asta pe par.Prietene de-a mele au folosit-o si au fost super multumite.Eu am folosit-o in ritmul de mai sus pt ca intrasem tare rau in panica si-am cam exagerat.Oricum la primele semne de disconfort opreste-te si ia o luna pauza,apoi poti incerca din nou.Tu singura iti poti fixa ritmul.

Oricum iti doresc experimentare usoara. Noemi


sari pe burta c-apa-i mica


Noemi, interesant sfatu tau.multumim.cred ca am sa-l incerc si eu.Dar..petrol unde gasim?pls spuneti-mi si mie pt. ca vreau sa-l incerc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BIENCUTA spune:

nadyana gazul sau petrolul il poti lua de la farmacie(intrebi daca are)dar gaz pt par ,ca sunt mai multe tipuri.eu una prima oara am luat de la farmacie,apoi de la un vecin care lucreaza la Combinatul Petrochimic din pitesti.a fost mai bun acesta pt ca era dublu rafint si special pt. par.pot sa-ti spun ca da rezultate.la baie parul meu se rupea si cadea foarte rau dar acum vad ca nu .eu sper sa te ajute si foloseste-l cu incredere.pupicei multi

floroiu bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noemi marian spune:

Nadyana,
eu am petrol din 1900....toamna,de cind sotul meu lucra ca mecanic auto.Mi-a adus 5 litri pe care i-am depozitat pe balcon.Si tot folosesc.Al meu este brut,mai tare si mai puturos.Eu zic sa-ncerci ,poate gasesti vreun berbant,care lucreaza in domeniul asta.Mecanica auto.Indiferent unde.Un loc unde exista autoturisme care se repara.Poate ai noroc.Nu stiu daca se gaseste in alte parti pt ca eu n-am cautat niciodata.Sper c-ai sa gasesti.

Noemi

Mergi la inceput