Pacientele Dr. Tutunaru (3)

Pacientele Dr. Tutunaru (3) | Autor: bubulina1

Link direct la acest mesaj

Va invit sa continuati aici discutiile incepute la capitolul anterior

Iata o lista a Tutunareselor, viitoare :
Amely
ancuta_stan
aventura
bubulina1
cherry22
clubb
cris2006
danotino
Diddy
Foxxy
Hitomi
kikilina
kitty_nic
Leditia
madaluta
MadaS
Madutz
marair
marinar
SilvanaPopovici


Daca am uitat pe cineva, va rog sa ma trageti de maneca!


Speranta moare ultima!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

Hai ca ma bag si eu in seama: nu cred ca trebuie sa o speriem noi pe Amely. Cand va fi pusa in fata faptului implinit sigur isi va gasi puterea sa ia o hotarare. Eu pot sa spun ca fratele si cumnata mea au avut pisica. Au tinut-o pe toata perioada sarcinii cumnatei mele fiindu-le foarte greusa se desparta de ea. Au "cautat" stapan dar parca nu era nimeni potrivit. Fetita care are acum o luna este foarte frumoasa si sanatoasa. Pisica nu mai este........... au dat-o in ziua dinainte-a venirii copilului acasa, si-au dat seama ca nu ar fi ok pt printesa lor.



marinar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Fetelor... probabil ca aveti dreptate, eu nu zic ca e perfect in regula sa tii pisica daca esti insarcinata, dar daca sunt respectate niste reguli stricte privind igiena si alimentatia ta si a pisicului, riscurile sunt tot la fel de mici ca atunci cand nu ai pisica. Mada, asa este, este absolut cumplit si nedrept ce s-a intamplat cu copilasul prietenei tale... Din pacate nu este suficient sa fii informat, mai este necesar sa si respecti anumite reguli. Sa nu credeti ca nu sunt constienta de risc... dar ce spuneti de cazul in care o prietena s-a trezit cu toxo in primul trimestru de sarcina, doar pentru ca a mancat o friptura la restaurant care era putin mai... in suc propriu? hmm...si era delicioasa. a, si apropo, ura pisicile... sau am citit de alte cazuri in care gravida a luat toxo din maioneza facuta cu ou crud, sau de la mititei, chiftelute etc... Si poate nici ele nu au atins pisici niciodata. Am citit despre asemenea cazuri. Da, riscul e mare daca nu respecti anumite reguli OBLIGATORII.
Nu vreau sa par "capoasa", probabil ca daca voi ramane insarcinata il voi "pasa" (urasc cuvantul asta) pe Lucky mamei mele, dar pe de alta parte nu vreau sa fiu nici exagerata decat daca e cazul. Am sa testez periodic, ca sa fiu sigura ca intre timp nu m-am infectat.
Mada, intr-un fel, ai declansat o polemica in sufletul meu cu ceea ce ai povestit... stiu ca decizia imi apartine, si probabil ca in final voi lua hotararea pe care o voi considera cea mai potrivita, asa cum zice Marinar... Oricum, iti multumesc.

Bubu, Laura pentru sustinere...

Stiu ca dl. dr. Tutunaru mai scrie din cand in cand pentru Eva.ro. As vrea, daca aveti timp, sa cititi un articol legat de problema asta... Articolul nu e scris de el si nu e despre toxo, dar pe mine m-a impresionat...
http://www.eva.ro/familie/articol205.html



"...mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikilina spune:

Draga AMELY, ma bag si eu in vorba... Nu-ti sugerez nici sa dai pisicul dar nici sa-l ti. Prietena mea are de multi ani pisic si are un bebe de toata frumusetea, sanatos si voinic. Nu pot sa neg faptul ca inca dinainte de a ramane insarcinata o bateam mereu la cap sa renunte la pisic (fiindca si ea s-a chinuit catva ani sa ramana insarcinata).Problema e de fapt ca daca (Doamne fereste ) ti se intampla ceva te gandesti tot timpul ca poate chiar pisicul a fost cauza. Eu una, cred ca un copil e mai important decat orice pe lume.As renunta la orice pentru el. oricum, cand copilul v-a creste isi va dorii cu siguranta un animal si va veti bucura impreuna de el. (asa impusti doi iepuri).Speri sa nu te superi ca mi-am dat si eu cu parerea dar te consider prietena mea(chiar daca nu te cunosc inca).
Cu siguranta ca hotararea pe care o sa o iei va fi cea mai buna... pentru ca in adancul sufletului sti ce ai de facut!
pupici!pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Fetelor
Ma bag si eu in vorba si sper sa va fiu de ajutor...
Eu nu am avut pisici cand eram mica( tata le ura) si acum o luna mi-am facut toate analizele inclusiv toxoplasma.Mentionez ca de un an am o pisica birmaneza...(nu am scapat de sotz...ma innebunise ca vrea pisica)...pe care acum o iubesc enorm si nush cum as putea sa ma despart de ea!! eram tara curioasa sa vad ce-mi iese la toxoplasmoza... si aproape sigura ca o am....Surpriza...am avut contact cu virusul in copilarie...si acum sunt imunizata... pisica mea nu are toxoplasmoza...sta in casa..mananca numai mancare de pisici... e f. curata...etc..Sunt perfect de acord cu Amely...multe fete au avut toxoplasmoza si nici o legatura cu pisici......acesta a fost motivul pt. care abia asteptam rezultatul de la toxoplasmoza....
Eu zic ca am avut contact cu virusul in copilarie...cand pana la 7 ani am stat la tara...la bunici...si probabil ca umblam de colo-colo in conditii poate nu prea igienice.....
Sper ca am fost convingatoare...accentuez si eu...ca pe perioada sarcinii..daca pisica e sanatoasa si crescuta in conditii igienice.... nu-i nici o problema....
DANY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Buna dimineata!!!

Fetelor, va inteleg pe cele care aveti pisica sau catel.
Asa cum zice MadaS, aceste animalutze umplu un gol afectiv.
Eu sunt singura-singurica de peste un an, intr-o casa mare. Cu sotul ma vad in week-enduri. Va dati seama? Ca sa nu mai spun ca in ultimele luni, astea de iarna, de la tratamentul cu dipherelyne pe care l-am urmat, aveam si stari de depresie nasoale. Ei, si ma batea gandul sa-mi iau un catel dar tot eu mi-am impus un termen: dupa ce face "potentialul copil" ()vreo trei anisori. Sunt constienta ca nu ar fi bine sa am un catel acum in preajma, dar lasa ca ma "scot" eu peste cativa ani, cu de toate! Cine stie ce o mai fi pana atunci...

Si, da, Amely, am endometrioza. Am sapte ani de cand astept un , si culmea e ca inca mai sper!



Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Fetelor, eu toata viata am suferit ca nu am putut avea un animalut, oricat de mic in casa...mai ales pisicuta. Ai mei nici nu vroiau sa auda, desi sunt f iubitori cu animalele. Asa ca pana la urma am zis: de ce sa tot aman pana dupa ce fac un copil... uite, a trecut atata timp si nici bb nu a venit, nici pisica nu ai. Iar de cand il am pe Lucky, parca mi-a mai trecut tristetea si sunt mai optimista. Plus ca am devenit mult mai atenta cu curatenia casei, ceea ce nu strica deloc.
Si eu am crescut la tara, la bunici, pana la 7 ani ca si tine, Danyalo... Sa va mai spun eram bot in bot cu pisicile? ca dormeam cu ele si le ascundeam sub plapuma sa nu ma prinda bunica-mea? iar cu spalatul pe maini, tot asa, pe apucate, ca orice copil. Din cauza asta eram convinsa ca am anticorpi la toxo, dar am avut neplacuta surpriza sa constat ca nu am...
Asta e, dupa ce iau rezultatul, o sa duc si pisicul la testat (daca o fi posibil), ma sfatuiesc si cu dr-ii si pe urma decid ce fac mai departe.
Scenarii horror despre copii nascuti cu malformatii am tot citit si o sa mai citim, din pacate exista si asemenea cazuri tragice, dar repet, multe din ele n-au nici o tangenta cu pisici sau caini sau alte animalute nevinovate... si totusi se intampla...

"...mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marair spune:

Neata, fetelor.Inca un drum azi la Tutu pentru monitorizare si am niste emotii....sa vad daca si folucululu asta a plesnit.Totusi eu simt ca nu a plesnit.
Amely, mai e putin si afli raspunsul.Va fi de bine!
Cine stie de la ce ora s-au facut programari astazi? ca mai am si alta treaba...dar nu am incotro.Nici nu stiu ce intrebari sa mai trec pe lista pentru Tutu.Ce sa-l intreb, daca foliculul a pleznit?Ar insemna ca foliculii mei nu se matureaza, nu? Dati-mi o sugestie, ce sa-l mai intreb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Marair... sper... intru diseara sa va spun rezultatul.
Ma cu foliculul lasa obsesiile, ca e bine, iti zic eu... Ce sa-l mai intrebi pe T. daca a plesnit foliculul, ca oricum ii zice el si fara sa-l intrebi... doar vede la eco, nu?

Silvana... daca iti doresti cu adevarat un catelus, eu zic sa ti-l iei... te vei bucura de el si nu te va impiedica sa ai copilasul dorit. Am ajuns la concluzia ca viata e prea ciudata si prea imprevizibila ca sa ne mai frustram si noi cu tot felul de "interdictii"... Eu nu sunt "fan" animale in apartament (sau nu eram), dar sa stii ca un animalut aduce ff multa energie pozitiva in casa, si te relaxeaza, dupa o zi stresanta, cu dragalasenia lui. Iar cand esti relaxata si uiti de griji, hop, vine si bebele, o sa vezi!

Bubulina, Diddy ce mai ziceti?

Kikilina, iti multumesc pentru cuvintele frumoase, stiu ca vin din suflet!

Va pup pe absolut toate, fara exceptie.

"...mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Amely, eu de azi o sa intru mai rarut ca am cam multa treaba. Eu am inceput sa iau iar utrogestan si parca simt ceva ca niste gidilaturi in partea de jos, nu stiu cu ce sa zic ca seamana. O fi de la utrogestan? O sa intru maine sau poimanine ca sa vad rezultatul tau. Ai incercat sa suni la ei sa vezi daca sunt gata analizele?


Speranta moare ultima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Bubu... am sunat la Medicover... sunt gata analizele. Si toxo, si prolactina. Merge sotul mai tarziu sa le ia, si ma suna imediat sa imi zica... daca e alba sau neagra. Cum aflu, va zic.

Pupici si spor la treaba.

"...mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput