Gatiti pentru o saptamana?

Gatiti pentru o saptamana? | Autor: Myhaella

Link direct la acest mesaj

Buna fetele! Eu nu am timp si sincer nici chef sa gatesc des, prefer o data pe saptamana dar mi s-a sugerat sa variez felurile de mancare. Am incercat urmatoarele:
- sa adaug diferite sosuri cum ar fi marinata la chiftelute, sos de branza / vin la carne;
- sa congelez surplusul de mancare in caserole mici, de 2 portii.

Ce solutii ati gasit voi?

Mercic,
Mihaela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pepenash spune:

La semipreparate te-ai gandit? Se gasesc in magazinele mai mari tot felul de produse congelate care nu necesita decat sa fie puse 10-15 in tigaie/tava. Pentru mine reprezinta o solutie salvatoare cand nu am timp sa gatesc. Dar, din fericire, eu nu gatesc decat la sfarsit de saptamana, in cursul saptamanii mancam la serviciu de pranz, iar seara mancam fructe, iaurturi, etc. Dar, daca ni se face pofta de "ceva bun" seara, gasim prin congelator ceva de preparat in cateva minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

eu gatesc duminica pt vreo 2-3 zile, dupa care improvizam, mai o pizza, spaghetti, sandwichuri etc.

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

Eu gatesc sambata destul de mult si am mancare pana miercuri seara. Joi si vineri, fie improvizez ceva , fie mai mancam si pe la restaurant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Niciodata nu mancam mai mult de 2 zile aceeasi mancare!

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!

Oana & Marius
Wedding Day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Io gatesc duminica 2 feluri de supa, 2 feluri de felul 2 si sosuri pe langa, ceva desert. Asta pe langa pranzul de duminca, care trece duminica :-) Io am 2 barbati in casa si o fetiscana, iar ei sunt mancaciosi. Mancarea pregatita ajunge pana miercuri, ca nu fac in oale de 10 litri :-) Pe langa asta imi fac mie mancare de diete :-)
Joi, vineri seara mai fac o supica, peste la gratar sau pizza.
Sambata este litera de lege sa fac paste carbonara.


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Ce m-as bucura sa pot gati si eu pentru o saptamana,insa la noi nu se prea poate.Trebuie sa recunosc ca noua ne place sa mancam si suntem mancaciosi toti 4.Asa ca eu,cam o data la maxim 3 zile,prepar o oala de zeama(ciorba,supa sau bors) in cantitatae mare,oala fiind de 8 litri.Iar ca felul doi fac tocanita,piftelute cu sos...ceva care sa ma tina mai mult de o zi....Sincer va spun ca sunt disperata,caci nu mai stiu ce sa mai fac de mancare,sa fie cat mai variat.Am incercat mai multe retete scrise de fetele de pe forum,insa trebuie sa o nimeresc p-aia buna,caci pe langa ca ai mei sunt mancai,sunt si super mofturosi...Asa ca,daca s-ar putea pentru al meu sot sa fac zilnic fasole in orice forma gatita a ei,pentru fiu-miu pizza non-stop,iar pentru fiica-mea supa cu taitei sau galuste cat cuprinde.Ori eu m-am cam saturat si as vrea ceva mai altfel....Dar n-am cu cine...Si ,evident,cea mai buna leguma e porcul...Carnea de pui doar prajita sau snitele,carnea de vita...ce-i aia,beah!...carnea de peste sa nici nu o vedem....Cosmar,ce mai?

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

Nu gatesc pt. o saptamana, dar SIGUR 1 data / saptamana... restul ne lipim (mama, soacra, oras etc)

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

quote:
Originally posted by ooana

Niciodata nu mancam mai mult de 2 zile aceeasi mancare!

Daca vrei sa fi iubit, iubeste !!!

Oana & Marius
Wedding Day


si cum te descurci cu facutul mancarii in fiecare zi?
zi niste secrete ca poate mai invata lumea

------------------------
Louisea si Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

Nci mie nu-mi vine sa maninc 3 zile la rind aceeasi mincare sau sa maninc o mincare care a stat citeva zile in frigider,...asa ca din cauza de pretentii stam mai mult in bucatarie, asta e, toti suntem mincai, si grasipe deasupra ca mincam variat, mult si cu pofta mincare proaspata...ca sa intelegeti sa va spun cum e...
simbata trecuta am facut sarmale si pilaf de pui, si mai aveam ciorba de pui si am mincat asa la prinz ciorba de pui si sarmare, seara pilaf cu copanele, duminica la prinz am facut o mamaliguta si am mincat cu sarmale si brinzica,seara am dat-o pe ceva sanvisuri si rontaieli cum le zic eu, copilul a mincat pilaful ramas....au ramas si ceva sarmale care au fost luate de sot la pachet luni...cind am ajuns acasa luni am gatit supa de pasare cu taitei de casa si cartofiori prajiti cu cirnati de porc s-au facut intr-o ora,a doua zi marti mai aveam supa si am facut gratar de porc cu ciuperci cam tot o ora de stat la bucatarie..., miercuri am minat in oras, fiind zi de sarbatoare, joi am facut piure de cartofi si am pus pe gratar mici cumparati la carsoleta, tot joi am gatit o ciorba si pastai cu carme pt. vineri si sper simbata...cind vom sta mai mult in bucatarie ca duminica avem musafiri, ne sarbatorim copilul care face 5 ani
cam asta e, mincarea nu ne ia mult timp daca suntem organizate si suntem si ajutate
numai bine
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

In general eu gatesc sambata sau duminica, pt saptamana ce urmeaza mancarea ajungandu-ne pana miercuri joi.Daca sotul meu pofteste ceva ii fac dar cantitate redusa(cat pt o masa).Eu cu dietele mananc mai putin, dar aoricum mananc mancare gatita ca tin sa o fac cat mai dietetica.

Mergi la inceput