Gatiti pentru o saptamana?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Eu gatesc o data pe saptamana. Si maxim mai fac paste sau ceva usurel pe joi-vineri. Dar prefer sa imi pastrez timpul ramas pentru altceva decat gatit, mai ales ca mie daca nu am chef sa fac mancare si totusi fac nu imi iese: o ard, o sarez, o afum, ceva se intampla. Asa ca ma declar in culpa: 1 data si mult.
Cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

O data pe saptamina acelasi fel de mincare (sau aceleasi, daca mincati si ciorba)??? MI se pare cam mult. Prefer sa fac o omleta cu rosii si cu casacaval sau niste paste, decit sa maninc aceeasi mincare. Mai bine iau pastile sa nu mor de foame. Masa e un moment important al zilei, mincam ceva bun, bem un pahar cu vin, stam de vorba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emicris spune:

eu sunt una din cele care gatesc in fiecare zi.mi-e simplu pt. ca sunt acasa astfel fac o oala e ciorba pt doua zile iar pranzul si cina nu se mai repeta cel putin trei zile ca suntem mofturosi.cand lucram apelam si eu la varianta congelarii .gateam cate doua feluri de ciorbe sau supe din care alternam,congelam sosul bolognes din care faceam spaghete sau lasagna(de multe ori congelam lasagna ca atare),spanac pproaspat fiert prajit in putin ulei de masline cu usturoi tot pt paste,piftelute(din carne proaspata ca sa nu le recongelam),sarmalutele se pastreaza grozav atat crude cat si fierte,tocanitele(de cartofi,de pipote).am incercat si cu fripturi trucul dar nu am fost multumita.dupa decongelare totul incalzeam pe aburi.sanatate si spor la gatit.

mamica de zmeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

quote:
Originally posted by ooana

Niciodata nu mancam mai mult de 2 zile aceeasi mancare!



Nici la mine nu se maninca mai mult de doua zile.
Secretul: uffff, care secret , stau acasa cu bebitza, asha ca gatesc in fiecare zi, plus ca trebuie sa fac si pentru ea separat.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Povestea nasterii principesei noastre

Daniela si principesa ISABELLA (5 iunie 2005)

Poze cu ingerasul lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Eu gatesc o data pe saptamana ciorba si inca un fel mai romanesc si in rest spaghete ,pizza,pui shanga etc.Vinerea ,de obicei,comand mancare chinezeasca.


,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoreea spune:

Eu gatesc ciorba si tocanita tot o data pe saptamana, dar asta nu inseamna ca mananc numai asta 3-4 zile, alternez mancarea gatita cu cele rapide si reusesc sa fac fata.Ce-i drept am si un sot f. intelegator, daca nu am chef de gatit mancam orice alceva, ce avem sau intr-un caz fericit face el.
DAR cred ca noi(oamenii) dam prea mare importanta mancarii, facem prea multe mofturi cand sunt altii in lume care mor de foame, care nu au ce manca.Nu credeti?
Ar trebui sa mancam pt. a trai, nu sa traim pt. a manca.

ANCA & CEI 2 BAIETI(VLAD 7 SI MIRCEA 3 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Noi nici batuti nu mancam doua zile la rand aceeasi mancare. Astfel incat...gatesc in cam 3-4 zile pe saptamana. Restul..comandam chinezeste(e un ritual) si iesim la restaurant. Dar mie imi place sa mancam ceva proaspat si din aceasta cauza incerc sa ma incadrez la 4 portii. Gandindu-ma ca sotul mananca doua, eu una si catelu una(ca fara el nu se poate).Mentionez ca eu fac un singur fel de mancare. Noi nu mancam ciorba...deloc, niciodata, cah. Asa suntem de mici.
Va pupam si spor la gatit!
p.s. Amoreea frumos spus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

quote:
Originally posted by diadaniela

Eu gatesc o data pe saptamana ciorba si inca un fel mai romanesc si in rest spaghete ,pizza,pui shanga etc.Vinerea ,de obicei,comand mancare chinezeasca.


,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana










De unde comanzi mancarea chinezeasca,please?Un site,ceva?

Tot zic ca ajung la un restaurant chinezesc dar e clar ca n-am nici o sansa.Ramane doar varianta comenzii,dar as vrea sa am o "recomandare" de la cineva care face comanda in mod uzual.

Multumesc.

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

quote:
Originally posted by Jasmine

quote:
Originally posted by diadaniela

Eu gatesc o data pe saptamana ciorba si inca un fel mai romanesc si in rest spaghete ,pizza,pui shanga etc.Vinerea ,de obicei,comand mancare chinezeasca.


,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana










De unde comanzi mancarea chinezeasca,please?Un site,ceva?

Tot zic ca ajung la un restaurant chinezesc dar e clar ca n-am nici o sansa.Ramane doar varianta comenzii,dar as vrea sa am o "recomandare" de la cineva care face comanda in mod uzual.

Multumesc.

Jasmine si Radu (26.10.2004)




Noi am comandat de aici http://www.wuxing.ro/start.php?sect=meniu

Mi a placut mult



Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

eu gatesc zilnic. vitaminele se pierd daca mancarea sta cateva ore .



Mergi la inceput