Investigatii pentru pregatire de sracina

Investigatii pentru pregatire de sracina | Autor: lucia1

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!Am si eu o intrebare la voi.Cum vreau sa vin in ro sa ma apuc de IAD la d-na doctor Cezara Bucur,dansa mi-a dat niste analize pe care a zis sa le fac daca pot aici.Analizele sunt:

SEROLOGICE
Toxoplasma IgG,IgM
Citomegalovirus IgG,IgM
Rubella IgG,Igm
Listeria
2)CULTURA COL
Mycoplasma
Ureaplasma
Chlamidia
Secretie Vaginala+cultura col
pap´s.
Pe cele de sange le-am facut aici dar pe celelalte de jos(cultura col) nu vrea nimeni sa mi le faca aici.Luni fac si laparo si nu stiu daca mai apuc pana pe 15 cand vin in ro sa-mi fac analizele (cultura col).Intrebarea mea este:am auzit ca la Cantacuzino se pot face.Imi poate cineva spune daca aceste analize trebuie sa le fac intr-o anumita perioada a lunii,sau se pot face in orice zi a lunii?trebuie sa-mi fac programare pt aceste analize sau ma duc sa le fac si gata?Stie cineva cum se procedeaza?Are cineva tel de la cantacuzino sa-mi fac o programare?As avea multe intrebari de pus,dar daca-mi raspunde cineva am sa mai pun si cateva intrebari pe parcurs deoarece acum nu stiu cu care sa incep.Astept sa ma lamuriti si pe mine ca habar nu am incotro sa o apuc.Va pupic!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Lucia 1, analizele pt secretie nu tb sa le faci itr-o zi anume dar tb sa astepti vreo 2-3 zile dupa CM ca sa nu mai fie pic de sange in secretie si tb sa fii nespalata in interior de 2zile. Pt analiza de cultura ti se da rezultatul dupa 7 zile. Eu am facut din sange Chamidia IGA,IGG si IGM si dc ac ies negative inseamna ca nu esti infectata si nu mai este nevoie sa faci chlamidia din col. Dc cumva iti iese pozitiv numai la IGG asta inseamna ca ai avut mai demult chlamidia si acum nu esti infectata si ai anticorpi. Este rau dc iti iese pozitiv la IGM asta inseamna ca esti infectata in prezent.
Tb sa faca si sotul tau analize: chalamidia, ureoplasma, micoplasma, cultura uretra, secretie uretra, FSH, LH, prolactina, testosteron, B_hcg
Despre analizele la Cantacuzino nu pot sa-ti spun nimic deoarece eu nu am fost acolo. Dar este imposibil sa nu le poti face in Germania. Tb sa-l intrebi pe dc tau ginecolog de acolo care te va indruma unde sa te duci sau du-te la o maternitate pt ca acolo sigur se fac.
Mult succes in continuare!
miki-miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

Mika,analizele de sange mi le-am facut si vreau sa-ti spun ca nu inteleg nimic din ele.Am sa incerc sa le scriu poate intelege cineva din ele ca eu nu inteleg nimic.Scrie pe undeva pozitiv dar nu ma pricep.vreau sa zic,ca deja am putina frica de acest pozitiv.Dar cu ce dracu sa fiu infectata,ca nu inteleg.PUPICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

incerc sa scriu cum au iesit analizele.

listeria:1:10<1:10
toxoplasma-IgG,EIA 4.7IU/ml<6.4
toxoplasma IgM(EIA)<0.10 index <0.90
citomegalovirus -IgG,EIA 44 + aU/ml < 4
citomagalovirus-IgM,EIA 0.2 index <0.7
T3 Trijodthyronin 1.7 ng/ml 0.6-1.8
T4 Thyroxin 8.6 ug/dl 4.5-11.5
thyreoidea stim.hormon 2.63 mu/l 0.53-4.50
Röteln-AK(HAH)(poate rubella,nu stiu ce e) 1:32 + <1:8
Sper sa se inteleaga ceva.Pupici Mika!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

quote:
Originally posted by lucia1

incerc sa scriu cum au iesit analizele.
listeria:1:10<1:10
toxoplasma-IgG,EIA 4.7IU/ml<6.4
toxoplasma IgM(EIA)<0.10 index <0.90
citomegalovirus -IgG,EIA 44 + aU/ml < 4
citomagalovirus-IgM,EIA 0.2 index <0.7
T3 Trijodthyronin 1.7 ng/ml 0.6-1.8
T4 Thyroxin 8.6 ug/dl 4.5-11.5
thyreoidea stim.hormon 2.63 mu/l 0.53-4.50
Röteln-AK(HAH)(poate rubella,nu stiu ce e) 1:32 + <1:8
Sper sa se inteleaga ceva.Pupici Mika!



Lucia1, in primul rand vreau sa-ti spun ca eu sunt miki-miki nu mi-ka care este o alta fata.
Acum sa vedem ce e cu anal tale. Nu stiu dc ma pricep f bine sa le interpretez dar comparandu-le cu ale mele va iesi ceva.
- Listeria eu nu am facut-o pt ca nu mi s-a spus sa o fac
- TOXO IGG- negativa
- TOXO IGM- negativa
interpretare: asta inseamna ca nu ai fost niciodata infectata si ca tb sa te feresti pe timpul sarcinii sa nu o contactezi. Se ia de la animale.
- citomegalovirus adica CMV IGG- pozitiv ( ti-a iesit 44 si tb sa fie mai < 4)
- CMV IGM -negativ
interpretare:Asta inseamna ca ai fost infectata mai demult iar acum ai anticorpi si nu mai exista riscul sa te infectezi .
Hormoni tiroidieni:
- T3 (triiodotironina) se apropie de limita din dreapta
- T4 (tiroxina) undeva pe la mijloc cu o usoara inclinare spre dreapta
- TSH( hormon tirostimulant)este la mijloc
interpretare: Dupa parerea mea (ceea ce nu sunt f sigura) ai o foarte usoara inclinare spre hipertiroidie. Asta deoarece ai T3 crescut. Nu ai voie sa consumi produse care contin iod.Se poate sa ma insel. Ac nu au o influeta mare asupra fertilitatii
Despre ultima anal nu stiu ce e. Dar Lucia1, iti lipsesc analizele care se fac in ziua 3 FSH,LH, prolactina, estradiol , din ziua 21 progesteronul . Ac sunt f importante! La anal bacteriologice mi-a mai dat sa fac ureoplasma si micoplasma care se fac din ser dar si din secretie.


miki-miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

miki foarte buna interpretarea




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Lucia, MIKI a facut bine interpretarea analizelor. Dar intr-adevar lipsesc hormonalele de ziua 3 , care sunt foarte importante. Cat despre analizele de secretie, eu le fac la medsana pt ca sunt foarte multumita de comportamentul dr de acolo, curatenie, etc etc... e un pic mai scump, dar merita! La cantacuzino am inteles ca nu se poate decat dimineata pana la 8,30 si nu sunt conditii foarte placute (pt prelevarea secretiei, caci pt sange nu am nimic de obiectat). Aceste analize pot fi facute oricand, dupa ce s-a oprit sangerarea menstruala, dar e ideal a fi facute inainte de ovulatie (eu ma duc in ziua 10).

*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Lucia1 am gasit datele de la Cantacuzino:
http://www.cantacuzino.ro/ro/main.asp?Contact
Eu nu stiu care sunt conditiile de aici si iti recomand ca si Avalon sa te duci la Medsana pt analizele de secretie dc nu reusesti sa le faci in Germania. Datele de contact le gasesti aici:
http://www.medsana.ro/contact.php

Pe amandoua adresele gasesti si preturile care sunt putin cam piperate.

miki-miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

Fetelor,va multumesc mult de tot pt raspunsuri.Miki,esti o buna interpretatoare si m-ai mai linistit.analizele din ziua a 3-a le-am facut acum 2 luni si am sa-i le cer luni doctorului o copie.Eu luni fac laparo asa ca am sa ma rog de doctorul de aici din spital sa mi le faca inainte de operatie deoarece banuiesc,ca dupa laparo nu mai le pot face.Cat te costa Avalon pe tine analizele la sescretie la MEDSANA?Eu mai am de facut Mycoplasma,ureaplasma,chlamydia,secretia vaginala+culturA col si pap´s.sper sa reusesc sa am toate analizele facut si sa fie bune,asa din aprilie ma apuc de IAD.Pupic si sa auzim numai de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia1 spune:

Miki,pupici multi,multi din partea mea. spune-mi te rog, tu de ce trebuie sa faci toate analizele astea,pt inseminare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Lucia, si eu tot pe astea le am de facut, si am calculat ca ma vor costa 345 ron (3.450.000 lei vechi). La cantacuzino m-ar fi costat 222 ron, dar... ti-am spus motivele mele...

*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput