Obiceiuri si credinte populare

Obiceiuri si credinte populare | Autor: baicualina

Link direct la acest mesaj

Fetelor,
as vrea sa stiu ce obiceiuri si credinte din batrani stiti?
sa incep eu:
-sarutul sub vasc in noaptea de An nou pt. noroc in dragoste cu persoana respectiva.
-daca imbrac ceva pe dos sau ma intorc din drum(daca am uitat ceva)se spune ca e ghinion
-martisor in forma de trifoi cu patru foi, potcoava sau cosar pentru noroc....

voi ce alte chestii stiti??

Alina
mamica de Diana aproape 5 luni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

- in noaptea de Revelion sa porti rosu
- de Pasti sa porti haine si pantofi noi
- in Vinerea Mare sa nu mananci urzici si otet

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_trancu spune:

Mangaiatul mielului in primele zile ale anului = ca sa ai noroc tot anul

Poze vechi si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

De Pasti, Craciun si Anul Nou sa-ti intre in casa intai un barbat sau baiat ca sa-ti aduca noroc, cica femeile aduc ghinion.
In zilele de sarbatoare , fie ca sunt duminici sau cele cu cruce rosie, sa nu cosi , se zice ca-ti cosi norocul.

irlandeza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Baicualina,

eu stiam ca daca porti ceva pe dos, nu te deoachie lumea, in schimb daca ai ceva "cu spatele in fata", iti merge pe "de-a-ndoaselea".

Apoi:
-daca te mananca nasul sa iti dea cineva 3 palme, si tu sa ii dai inapoi o palma ca sa nu ia bataie (palme blande, da?! si nu peste ochi).
-daca calci pe o gura de canal e ghinion (poti sa iti rupi de exemplu gatul daca au furat capacul)
-sa nu se frece o pisica de picioarele unei gravide ca iese copilul paros
-tot ptr gravide: sa scuipe in san si sa zica "Doamne fereste" daca vede ceva care nu-i place la o persoana, ca sa nu iasa copilul cu acel defect..
-sa nu faci baie in ziua de Sf Ilie (in Iulie) sau sa speli, ca e pericol de foc
-in dimineata de Pasti sa te speli cu apa in care a stat un ou rosu ca sa fi rosu in obraji tot anul; ultimul care se spala ia banii din vasul in care a stat oul
-sa nu pupi un om care tocmai s-a impartasit ca ii furi harul primit prin impartasanie; trebuie intai sa doarma si apoi il pupi. La fel ptr copilul proaspat botezat.
-a 2 a zi dupa botez copilul se spala cu apa in care au fst puse flori ca sa miroasa frumos toata viata (altfel cica ar mirosi a transpiratie); tot ptr asta se spala si interiorul gurii copilului ca sa nu ii miroasa gura urat
-copilul dupa baie de "a 2 a zi" de la botez, se ridica la tavan de catre nas, ca sa creasca inalt (cred ca pe mine au uitat sa ma ridice )
-daca pui unei gravide sare in cap, se observa unde duce prima data mana: la nas=> va face baiat, la gura si barba=> fetita
-dupa formatul burtii la o gravida se stie sexul copilului - burtica f rotunda, ca o minge, e burta "de baiat" (cica de la spate nu s-ar observa ca femeia nu e gravida); pe de alta parte burta latita - cu ingrosarea soldurilor e burta " de fetita" (nu stiu cum arata burta de gemeni care nu au acelasi sex)
-in casa lauzei nu e voie sa intre persoane care au facut sex in noaptea precedenta, ca ii dispare laptele!
-copilul nu se scoate din casa pana la botez,
-lauza nu trebuie sa "fie vazuta de soare" pana nu ii citeste preotul, ca e "necurata"
-lauza nu are voie sa intre in biserica pana "nu i se citeste"
- femeile in perioada X nu au voie sa intre in biserica
-daca cazi pe 01 Ianuarie - te vei casatori in acel an (nu e adevarata)
-fetele nemaritate trebuie sa isi scrie numele in pantofii miresei, iar mireasa trebuie sa scuture pantofii de pragul bisericii ca sa se marite toate fetele trecute in pantofii ei;
-prinsul buchetului => casatorie imediata
-pusul voalului unei mirese => casatorie imediata
-daca bei apa la rasaritul soarelui si iti pui o dorinta, se va implini


Am obosit.., daca mai vreti, ma mai gandesc si revin.


Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

Fetelor multumesc!

foarte interesant Lummy!
dar cum de stii atatea!si le-ai probat?

Alina
mamica de Dianaaproape 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

le cam stiam, iar pe unele acum mi le-am amintit. Multumim spic de grau
ralu-trancu, de unde sa gasesc eu miel, ca stau la bloc.
Dar daca mangai un "mielusel" cu 2 picioare????...asa sa-ti mearga bine tot anul.E valabil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Stiu si eu una (noroc ca nu a scris-o Spic de grau ) jucatul camasii miresei in noaptea nuntii.Am auzit ca inca se mai practica.

,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Din cartea 'Credinti si superstitii ale poporului român' de Artur Gorovei (folclorist roman de la inceputul secolului XX):

- Primavara când auzi prima data brotacelul cântând sa te dai de trei ori peste cap asa e bine - Teleorman

- Cand vrei sa vinzi un dobitoc, sa speli noua linguri, apa s-o pui pe usa sa cada-n ciur si apoi in strachina, si cu ea speli boul; apoi cu boul de funie si cu pielea goala dai ocol de trei ori casei - Valcea

- Pruncul sa nu fie alaptat fiind mama despletita caci capata bube in gura - Moldova

- Copilului mic sa nu i se dea sa guste rachiu ori vin pâna nu implineste un an ca se face betiv

- Nu e bine a pune copilul mic, ce nu a implinit un an sa se uite in oglinda caci cand va fi mare va iesi curvar - Ialomita

- Cand mamele isi pupa copii in spate, e semn ca ei se vor face curvari - Valcea

- La copiii mici sa nu li se taie unghiile pana la trei ani ca se fac hoti.

- Un copil cand incepe sa vorbeasca intâi si zice tata, ma-sa va mai face un baiat; de zice mama va ma face o fata.

- Fetele mari sa nu manânce lapte din tigva ca li cresc tâtele cât tigvele de mari.

- Fetele sa nu sufle in fluier ca li cresc tâtele mari.

- Cand te lai (speli) lunea e rau de urât - Suceava

- Nu-i bine de laut (spalat) martea ca-i rau de napaste - Suceava

- Nu-i bine de laut in zilele de sec c'apoi cand mori te uita nescaldat - Suceava

- Nu e bine sa te speli noaptea pe ochi ca orbesti - Dolj

- Dupa ce te speli sa nu te stergi niciodata pe masa de pânza caci te besi intotdeauna; ajungi besinos de nu mai poti tinea besinele - Valcea

- Daca te spurca cârsteiul toata vara te besi - Valcea

- Cand sadesti ceapa sa nu te besi ca se face iute - Valcea

- Sa nu te uiti la altul cand se pisa ca-ti crapa degetele - Valcea

- Cand te doare varful limbei, ai mancat ceva spurcat de soarec. Ca sa-ti treaca, da cu varful limbei de parete - Suceava

- Nu e bine fata sa taie pui ca se face baiat - Tecuci

- Daca mireasa nu voieste sa aiba copii, doi, trei ani, sa se sprijine in usa bisericii in atatea degete cati ani nu voieste sa aiba copii

- Daca se ingroapa oala cu gura in jos femeia nu va mai face copii.

- Baiatul care nu-i deprins sa suduie macar de mama se va insura cu mare greutate, ca cica are mai multe coaste de femeie

- Sa nu scuipe cineva un caine caci pe lumea ailalta il linge

- Omul neputincios il cunosti numaidecat ca are limba galbina

- Sa nu te pisi in balta ori in apa curgatoare ca moare ma-ta - Valcea

- Daca iti iese popa in cale e semn rau si trebuie sa arunci dupa el cu fân, paie bete, pietre, orice vei gasi la indemana.

- De intalnesti popa e rau; iar daca vezi iepure e rau de tot. De iti iese insa un lup in cale atunci iti merge bine.

- Daca iti iese ursul in cale, e a moarte

- Cand bagi varza sa nu te pisi, caci se trage zeama - Valcea

- Când ti sa pisa cânele pe pareti, insemneaza ca unul din soti nu prea trage cu casa; cateaua vesteste patima femeiei, cânele pe-a barbatului. Când cânii simt asa ceva, apoi la cel necredincios sot nu se gudura când intra in ograda - Tecuci

- Omul blastamat, si mai ales de preot, nu mai putrezeste nici dupa 7 ani, si atunci trebuie scos si razamat 40 de zile de zidul bisericii, si trecatorii sa-i zica: "Dumnezeu sa-l ierte!" - Moldova

- Cand auzi de prima oara pupaza si n-ai mancat, te-a spurcat, si tot anul iti miroase gura a cuibar de pupaza

- In ajunul Bobotezei e rau de moarte daca aperi pe popa de câini. - Valcea

- Cand tuna merge Sf. Ilie la plimbare cu trasur cea mare. roatele au zimti pe ele si mergand sparg cerul lasand sa curga apa -Tecuci

- Daca se naste copilul cu testicule mari, i se pune in scaldatoare o nuca mica si scad. La fete se pune ca sa nu li-i creasca mari tâtele - Tecuci

- Cand sezi (stai jos) sa nu lasi pe altul sa sada la spatele tau ca pe lumea ailalta il duci in spinaare - Dolj


Mai sunt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

Primavara când auzi prima data brotacelul cântând sa te dai de trei ori peste cap asa e bine - Teleorman


La asta m-am tavalit pe jos de ras!


Nu e bine sa te speli noaptea pe ochi ca orbesti - Dolj


Asta e de coma!



,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Doruletz stiam cateva din ele

quote:
-Nu e bine a pune copilul mic, ce nu a implinit un an sa se uite in oglinda caci cand va fi mare va iesi curvar
-La copiii mici sa nu li se taie unghiile pana la trei ani ca se fac hoti.
- Un copil cand incepe sa vorbeasca intâi si zice tata, ma-sa va mai face un baiat; de zice mama va ma face o fata.
-Fetele sa nu sufle in fluier ca li cresc tâtele mari.
- Cand te lai (speli) lunea e rau de urât
- Cand sadesti ceapa sa nu te besi ca se face iute
-Un copil cand incepe sa vorbeasca intâi si zice tata, ma-sa va mai face un baiat; de zice mama va ma face o fata.
-Sa nu te uiti la altul cand se pisa ca-ti crapa degetele (eu stiam ca iti apar pielitze pe langa unghii
-- Cand te doare varful limbei (sau cnd ai afte), ai mancat ceva spurcat de soarec
-Sa nu scuipe cineva un caine caci pe lumea ailalta il linge
- Daca iti iese popa in cale e semn rau
-Cand auzi de prima oara pupaza si n-ai mancat, te-a spurcat, si tot anul iti miroase gura a cuibar de pupaza


Mai stiam:
- copii avortati, sunt mancati de mama pe lumea cealalta
-daca visezi pe cineva care e mort, sa ii dai de pomana
-in timpul vietii sa dai mult de pomana (haine, mancare), ca sa ai pe lumea cealalta
-cnd vezi ca face un caine pipi, se iti scuipi pe degete si sa le dai pe la fund, ca altfel faci pielitze la unghii
-daca te uiti impreuna cu cineva la unghiile de la maini, sa iti aduci aminte sa le scuipi si sa le dai pe la fund ca altfel de vorbeste lumea de rau
-ce faci in noaptea de Revelion si in prima zi a anului, aia vei face tot anul
-daca iti speli vinerea parul, vei ramane vaduv(a)
-daca trebuie sa te intorci din drum, sa te asezi 5 minute si abia apoi sa pleci ca sa nu-ti mearga rau
-daca vezi Salvarea, e de rau
-daca te speli duminica pe corp, pierzi toate kg acumulate in timpul saptamanii
-gravidele sa poarte in buzunar o planta care seamana cu parul cretz (imi scapa numele), ca sa iasa copilul cu parul cretz
-daca auzi cucuveaua, va murii cineva
-cnd moare cineva trebuie spart un vas ca sa fuga moartea
-in casa mortului se acopera toate oglinzile ca sa nu se oglindeasca mortul cnd iese din casa, si sa il vezi apoi in ele
-tot despre mort - i se pun niste bani in cosciug ca sa plateasca vamile prin care trece pana pe lumea cealalta
-daca vezi pisica neagra, te dai 3 pasi inapoi si scuipi (tot inapoi), ca sa nu-ti mearga rau
-sa anunti cat mai repede ca esti gravida si sa spui la multa lume ca sa nu fie copilul tacut
-sa pui busuioc sub perna in noaptea de Boboteaza, ca sa iti visezi alesul
-sa nu lasi rufele nou-nascutului noaptea afara ca vin ielele si ramane copilul handicapat
-daca noaptea auzi ca te striga cineva afara sa nu raspunzi ca pot fi ielele si te pot lasa surd sau mut sau stramb
-copilul care e cuminte cnd e mic, va fi obraznic cnd va creste


Ma mai gandesc...


Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Mergi la inceput