Obiceiuri si credinte populare

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

daca te speli duminica pe corp, pierzi toate kg acumulate in timpul saptamanii


Atunci eu de ce nu sunt slaba moarta?


,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Dia, probabil ca ar trebui sa stam toata ziua de duminica in apa

Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerash spune:

quote:
Originally posted by doruletz

- Daca mireasa nu voieste sa aiba copii, doi, trei ani, sa se sprijine in usa bisericii in atatea degete cati ani nu voieste sa aiba copii






era nu demult la Femina Intim un subiect cu metode contraceptive, uite, am gasit idealul , simplu & ieftin!!!

Nu înceta niciodata sa zâmbesti, nici chiar atunci când esti trist, pentru că nu se stie cine se poate îndragosti de zâmbetul tău!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

Mersic fetelor!f interesant!

mie mi-a placut aia cu vandutul boului...

- Cand vrei sa vinzi un dobitoc, sa speli noua linguri, apa s-o pui pe usa sa cada-n ciur si apoi in strachina, si cu ea speli boul; apoi cu boul de funie si cu pielea goala dai ocol de trei ori casei

am zisca mor de ras!si sotul meu la fel!!!

Alina
mamica de Diana aproape 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Cine va canta in apusul soarelui va face buboiae in cap

Cu calugarul nu fa negustorie. Da-i si fugi.

Cand te-o musca cârcâiagul (40 picioare) sa te dea in scârci 40 de oameni daca vrei sa nu mori

Cand te musca paianjenul sa te dai in scrânciob

Unghiile nu se taie decat joia si sambata; altfel pe cea lume le cauti prin gunoaie mari cat muntii

Cand iti tiuie urechea ti-a dat dracul o palma

Sa nu te uiti noaptea in oglinda ca iti pier vederile

În vinerea seaca, in zori de ziua, cine vrea sa fie sanatos peste an sa se duca la fantana si sa-si toarne 3 cofe de apa in cap. Moldova

Din cartea 'Credinti si superstitii ale poporului român' de Artur Gorovei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by irlandeza

De Pasti, Craciun si Anul Nou sa-ti intre in casa intai un barbat sau baiat ca sa-ti aduca noroc, cica femeile aduc ghinion.



Mare adevar! Asta ca sa vedeti cu ce ne confruntam noi zilnic!

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput