ICSI cu succes?

ICSI cu succes? | Autor: Elise

Link direct la acest mesaj

Pls, pls... spuneti-mi daca a facut cineva de pe aici ICSI cu succes - stiu ca la FIV simplu rata este cam de 35%...dar la ICSI?!

E mai mica, e mai mare?

Elise

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

elise draga, eu sunt un exemplu de esec, dar cunosc o familie in care sotul avea azoo, au facut biopsie testiculara, ICSI, si acum au o fetita de vreo 2-3 luni de zile. Deci se poate. Bafta multa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Tabitha, tu ICSI ai facut? Unde?

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Elise: am facut ICSI, dar nu in tara, ci la o clinica in strainatate. Asta e. Exista insa si cazuri de ICSI reusite, chiar daca sotul are azoo, asa ca fii optimista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Multumesc.
Cred ca o sa incerc...pina iese ceva.
Si pina o sa fiu eu primul caz fericit de ICSI de aici si o sa postez la "povesti de succes"

Stii tu...ca mai vb. de asta.... o sa tot incerc pina la 70 de ani, daca e cazul si m-or tine banii si sanatatea.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Elise - noi am facut ICSI cu oligoastenospermie severa si am reusit in sensul ca s-a prins, dar... nu a fost sa fie

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by luli

Elise - noi am facut ICSI cu oligoastenospermie severa si am reusit in sensul ca s-a prins, dar... nu a fost sa fie

Behind every love is a great story

Luli



Pai de asta imi e si mie cel mai frica....
Sa imi fac 1000 de sperante si dupa aceea sa constat ca s-a dus.
Desi se poate intimpla la fel de bine la o sarcina normala.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Elise - eu datorita tratamentului cu menogon trebuia sa fac tratament impotriva sindromului de hipercoagulabilitate dar nu am facut pentru ca am ascultat doctorul... eu neavand antecedente... si acum va tb sa fac, asta e. Orice interventie prezinta riscuri insa diferenta e la costuri, uneori cele sufletesti sunt mult prea greu de dus....

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Luli... ai dreptate, e foarte mare investitia sufleteasca.
Eu nici n-am inceput inca tratamentul (e EL in investigatii, inca) si tot nu pot sa ma gindesc la altceva.
Mai am putin si devin medic: am citit toate tratatele de specialitate in RO sau Eng. de pe net... si de la toti prietenii mei care sint medici.
Am ajuns chiar la concluzia ca e mai importanta virsta mea decit calitatea gigeilor lui pt. reusita ICSI, deci imi vine sa-i spun sa-si intrerupa investigatiile, sa mearga la taiere si SA O FACEM ODATA.
O sa mai am rabdare vreo saptamina.
Nu mai mult.
Si daca o sa reusesc , si daca nu, echilibrul meu sufletesc oricum a disparut in neant....
Si am vreo 2 ani numai de cind tot astept bb.
Sint femei care fac asta de 10 ani.
Nu stiu cum or rezista....


Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

luli, scuza-ma ca te intreb, dat de ce "nu a fost sa fie"? Ce s-a intamplat dupa? Sa inteleg ca datorita tratamentului cu menagon trebuie sa faci tratament si pentru hipercoagulabilitate? Te intre pentru ca mie nu mi-au iesit analizele bine la timpul Quick si mi s-a recomandat tratament cu anticoagulante orale.

Mi-ka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

quote:
sa mearga la taiere si SA O FACEM ODATA.
O sa mai am rabdare vreo saptamina.
Nu mai mult.
Si daca o sa reusesc , si daca nu, echilibrul meu sufletesc oricum a disparut in neant....
Si am vreo 2 ani numai de cind tot astept bb.
Sint femei care fac asta de 10 ani.
Nu stiu cum or rezista....



Elise, nu inteleg de ce spui " sa mearga la taiere "?!!!
ICSI presupune injectarea unui singur spermatozoid la nivelul ovocitului cu ajutorul micromanipulatorului. Aceasta manevra complicata se va face sub control microscopic.
Eu si sotul meu am facut FIV+ICSI cu reusita. Acuma avem o fetita de 1 an si patru luni.
Intr-adevar noi am incercat timp de 9 ani sa avem un copil. Si am reusit prin FIV, de prima data, cu toate procentul de reusita era de 33%. Dar parerea mea este ca atata timp cat mai exista si aceasta ultima solutie, este bine sa te agati de ea si sa gandesti pozitiv.
Si poate Dumnezeu va ajuta sa aveti copilul mult dorit.
Iti urez atat tie, cat si fetelor care apeleaza la aceasta metoda, multa bafta si Dumnezeu sa fie cu voi!


Mergi la inceput