ICSI cu succes?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Badjoke felicitarii!!! Sa traiasca sa fie sanatoasa si cuminte si cu siguranta va bucurati de ea.
Am o prietena ca are si ea prin ICSI o fetita de 2 ani.
Deci reusite sunt Elise.

Si eu voi face FIV + ICSI in primavara acestui an. In dec. am inceput procedura dar am intrerupt-o din cauza hiperstimularii ovariene.
Prin ICSI ai certitudinea ca ovocitul si s-au intalnit.

Succes!!!


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

ce fericita sint!!!!

deci uite ca se poate!!!

badjoke, spun "la taiere" pentru ca barbatu-meu are azoospermie si trebuie sa ii extraga sperma din testicule (prin punctie si nu stiu ce incizie).


Sa iti traiasca minunea!

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

quote:
Originally posted by Elise

ce fericita sint!!!!

deci uite ca se poate!!!

badjoke, spun "la taiere" pentru ca barbatu-meu are azoospermie si trebuie sa ii extraga sperma din testicule (prin punctie si nu stiu ce incizie).


Sa iti traiasca minunea!

Elise, nu te supara ca te intreb, dar cati spermatozoizi are sotul tau?
Al meu cand si-a facut prima oara spermograma i-a iesit ca are azoospermie. Apoi (fara tratament), dar repetand spermograma in mai multe locuri, i-a iesit oligoastenospermie cu 33% spermatozoizi din care o parte aveau numai capul bun, iar alta parte doar coada!!

Elise



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:



Elise, nu te supara ca te intreb, dar cati spermatozoizi are sotul tau?
Al meu cand si-a facut prima oara spermograma i-a iesit ca are azoospermie. Apoi (fara tratament), dar repetand spermograma in mai multe locuri, i-a iesit oligoastenospermie cu 33% spermatozoizi din care o parte aveau numai capul bun, iar alta parte doar coada!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by badjoke



Elise, nu te supara ca te intreb, dar cati spermatozoizi are sotul tau?
Al meu cand si-a facut prima oara spermograma i-a iesit ca are azoospermie. Apoi (fara tratament), dar repetand spermograma in mai multe locuri, i-a iesit oligoastenospermie cu 33% spermatozoizi din care o parte aveau numai capul bun, iar alta parte doar coada!!

Mami si NiKo (24 sept 2004)





Foarte exact nu stiu citi are, dar are citiva - numai ca sint "prea mici" (adica nematurizati, nu au coada formata...etc) si nu pot sa
fecundeze singuri ovulul.
Pina facem ICSI (incepem prima sapt. din feb. tratament..adica incep) - investigam si de ce ii elimina asa mici... sau, ma rog, daca ramin la stadiul asta, de ce ramin.
Sint mai multe posibilitati: sa nu creasca, sa se elimine prea devreme prin sperma, sa fie si mari dar blocati undeva pe traseu...si sa nu poata iesi decit astia (daca e obturat canalul)...etc.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Elise eu stiu ca ICSI are sanse de reusita 70% - in sensul de a fecunda si a se diviza corect embrionii (depinde foarte mult si de calitatea reala a ovocitelor la icsi) iar apoi ramane sansa universal valabila de 30-33% de a reusi intreaga procedura fiv+icsi - adica de a se solda cu o sarcina dusa la termen.
Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Elise ca si la FIV si la ICSI exista SANSA DE LA DUMNEZEU data fiecarui cuplu de acolo de SUS.
Eu nu am reusit desi dupā dr. aveam SANSE FFF. MARI pentru ca am facut ICSI cu 15 milioane ,eu am 29 de ani si nu aveam nici o problema grava care sa impiedice sarcina.
Citat din dr.:daca m-as culca cu alt barbat as ramane ca iepuroaica.Asa ca am ajuns la concluzia ca toate astea sunt niste aberatii pentru ca fete ca mine nu au reusit si fete cu probleme fff. mari au reusit,sau fete care au soti cu probleme si care in final au reusit natural.Ce mai putem spune decat ca sansa e la DOAMNE DOAMNE si ca daca el vrea dorinta devine realitate.
Va pup dulce pe toate si va doresc din suflet sa va impliniti visul cat mai curand indiferent prin ce metoda.

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Multumesc mult!

Asa am zis si eu...ca un copil, indiferent de metoda de concepere, tot de la Dumnezeu vine...noi facem tot ce depinde de noi, doctorii fac si ei tot posibilul...dar rezultatul final e de sus.

E la fel de adevarat ca "de sus" am tot asteptat o sarcina naturala n ani...si n-a fost sa fie.... Dar poate asta e. Poate chiar trebuie sa incercam TOT ce se poate incerca....

Ce sa spun?
Eu oricum a inca un conflict intern nerezolvat care tine de imposibilitatea de a intelege DE CE majoirtatea femeilor pot avea bebici asa simplu si eu nu.... Eu ce am facut? Sau ce n-am facut, de nu pot?!

Dar incerc sa nu ma mai gindesc la asta.

Elise

Mergi la inceput