orez cantonez

orez cantonez | Autor: daniela_b

Link direct la acest mesaj

Mi-am cumparat o carte cu retete chinezesti. Am dat destul de mult pe ea, vreo 700.000, intr-adevar retetele sint deosebite...Problema este ca nu apare pe nicaieri cum se face orezul cantonez sau, ma rog, orezul...adica nu se specifica denumirea orezului folosit: jasmine sau basmathi? Sau vreun alt tip de orez? Si nici nu stiu ce se mai adauga ulterior.
Vreau sa stiu daca cineva il pregateste si cum anume...In carte respectiva sint retete ultrasofisticate si probabil de aceea nu explica si acest fel simplu, considerindu-se ca asta stie toata lumea...

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Hai sa iti spun cum fac eu orezul cantonez.Eu folosesc orez basmati,e foarte parfumat.Se fierbe orezul ,se scurge bine de apa apoi se adauga mazare verde,sunca taiata marunt si o omleta facuta din 2 sau 3 oua,taiata si ea bucatele.Se amesteca totul cu 1 sau 2 linguri de sos de soia(poti sa pui si mai mult in functie de cantitatea pe care o faci si de gust).
Pofta buna!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

daniela b
uite ce am gasit eu pe o pagina lina de retete cu orez ( in italiana):

500 gr. orez cu bobul lung, mazare fiarta, 2 felii de sunca taiata cubulete,3 oua, sare, ulei, piper

pui intr.o cratita orezul cu apa rece care sa il acopere cu 1 cm sau 1 ca si juamtate.
Fierbi la foc mediu .
Cind incepe sa clocoteasca dai foul la minim, amesteci f bine dar cu delicatete, acoperi cu capac si fierbi cam 15-18 minute.
Separat bati ouale cu sare, faci 3 omlete pe care le tai bucatele.
Cind totul e gata pui intr-o tigaie mare 4 linguri de ulei, Prajesti mazarea fiarta la foc mediu, apoi faci focul mai mic si adaugi sunca, omleta bucatele si orezul.
Adaugi in timp ce e la foc mic sarea si piperul dupa gustamestecind mereu .

In general singura mentiune despre tipul de orez e ca e lung si fin... Apoi am mai gasit o paginuta unde spune sa folsesti orez Basmati sau Thai...
Bafta !


Cristina

Noi doi... si nu numai


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

Buna, eu fac in felul urmator:

Toc carne de pui(file) cubulete mici, toc 2 cepe, cativa catei de usturoi marunt.
Le pun toate in cratitza cu putin ulei si mestec la foc mic sa se rumeneasca.

Cand puiul e prajit(albit) adaug 2 bucati mari de praz taiat inele, vreo 2 cuburi de pui de gust, si las sub capac la foc mic sa se moaie prazul(poti adauga putina apa pe fundul unui pahar).

Intre timp pregatesc orezul dupa instructiunile de pe pachet.
Prajesc vreo 4-6 oua asa batute cufurculitza in cratitza ca si la papara.

Cand e gata orezul amestec totul, orez/pui cu legume/oua.

Se serveste cald in combinatie cu sos de chilli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

aici in restaurantele chinezesti se foloseste orezul cu bobul scurt cand se fac orezurile prajite. motivul e ca acesta absoarbe aromele mai bine decat basmathi. dar eu acasa le folosesc pe amandoua cu succes.

"The harder you work, the luckier you get"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

quote:
Originally posted by Corina

Hai sa iti spun cum fac eu orezul cantonez.Eu folosesc orez basmati,e foarte parfumat.Se fierbe orezul ,se scurge bine de apa apoi se adauga mazare verde,sunca taiata marunt si o omleta facuta din 2 sau 3 oua,taiata si ea bucatele.Se amesteca totul cu 1 sau 2 linguri de sos de soia(poti sa pui si mai mult in functie de cantitatea pe care o faci si de gust).
Pofta buna!!

Corina si Anna nazdravana!!






Cum ii zice la sosul de soia si la ce raion il gasesti? Mi-ai facut pofta rau!

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si surzii o pot vedea"

POZE POZE POZE
POZE NOI POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Cum ii zice la sosul de soia si la ce raion il gasesti? Mi-ai facut pofta rau!


soy sauce scrie cam pe toate sticlele chiar si cele din ro. il gasesti la raionul de condimente ( impreuna cu ketchup-ul ) sau la raionul de produse orientale. Nu cred ca este magazin sa nu-l aiba asa ca intreaba un angajat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Merci Michelle!

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si surzii o pot vedea"

POZE POZE POZE
POZE NOI POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Oana eu am vazut sosul asta la raionul Delice du monde acolo unde se gasesc produsele specifice fiecarei tari.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Oana, acum ar trebui sa fie cam peste tot in promo,e anul nou chinezesc la sfirsitul lunii... in franceza se zice sauce soja


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Merci fetelor. Da' ce gust are? Stiu ca cer cam mult!

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si surzii o pot vedea"

POZE POZE POZE
POZE NOI POZE NOI

Mergi la inceput