orez cantonez

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cait spune:

E greu de explicat gustul Oana eu una nu pot sa-mi dau seama dar ce pot sa-ti spun ca este f sarat(poate doar al meu) si in concluzie eu l-am cumparat dar nu-l folosesc ca nici la salata nu-mi place.

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

e o combinatie de gust dulceag+ sarat+ prajit ( aceeasi senzatie pe care ti-o da prajeala din cafea) . Am gustat acum dintr-o sticla si astea au fost senzatiile. Ideea e ca n-are cum sa nu-ti placa in mancare pt ca e un gust relativ neutru, dar unic. Oricum gustul difera pt ca unele sunt light altele dark altele fermentate mai mult altele mai putin. unele au arome, cele pt sushi au si lamaie in ele. Oricum fiecare casa ar trebui sa aiba sosul de soia . Practic poti sa-l folosesti in loc de sare in mancaruri pe baza de carne sau leguminoase ( fasole linte etc) . eu marinez carnea de pui( taiata fasii sau intreaga) de exemplu intr-un amestec de oret de orez ( merge si otet balsamic sau de mere) + 2 lg sos de soia+ 2 linguri sos de rosii + ulei + apa + usturoi + piper . dupa jumatate de ora poti sa prajesti carnea in putin ulei impreuna cu marinata. e super . evident pe langa pui mai poti sa adaugi ardei verde ,morcov,zuchini , ceapa, ciuperci , mazare, telina verde,conopida, broccoli ce ai prin frigider.( prajite separat la foc iute doar pana se inmoaie ) pe care le adaugi peste pui cand e gata prajit. Si gata mancarea chinezeasca


Ce imi place mie mult e Oyster Sauce , sosul de stridii. 1 lingura e suficienta ca sa-i dea mancarii chinezesti , acel nu stiu ce care te face sa golesti farfuria chiar si cand simti ca-ti plezneste burta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Multumesc pentru sfaturi. In final mi-a iesit exact ca la restaurantele chinezesti...sint foarte multumita pentru ca eu sint o mare "mincatoare de orez", cred ca am fost chinez intr-o alta viata, consum cantitati industriale...
Din pacate, raionul de "chinezarii" de la metro e cam saracacios si nu prea gasesc tot ce-mi trebuie ca sa gatesc si "pui in 5 culori", "porc cu urechi de lemn", etc...
Insa mi-am cumparat toate sosurile pe care le-am gasit. Tot e bine avind in vedere ca ma dau pe spate dupa exotice...

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput