Saratele?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Spuneti-mi si mie va rog, se poate inlocui margarina cu unt? sau cu altceva?
As prefera untul ca-i mai sanatos decat margarina....


Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:




Iustina,de care forma?

Adriana
http://community.webshots.com/user/adrianamo
[/quote]
Pai eu am forma de foarte multa vreme de cand eram mica ,mi-a ramas de fapt de la mama si o folosesc cu sora mea pe rand .E o chestie cu manere ,care se desface in doua ,pui o bila de aluat si o presezi bine si iese asa cu patratele .
Nu stiu daca m-am exprimat cum trebuie dar sunt foarte racita si obosita ,imi cer scuze sper ca m-am facut inteleasa .
Iese ca niste rotite ,se gasesc si prin magazine ,sigur stii cum arata .Sau asemanatoare cu cea de nucusoare .Sper ca nu te-ma bagat in ceata .
Te pup ,Iusti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

quote:
Originally posted by denis

Spuneti-mi si mie va rog, se poate inlocui margarina cu unt? sau cu altceva?
As prefera untul ca-i mai sanatos decat margarina....


Denisa



Banuiesc ca da... eu n-am incercat cu unt.

Carmen siIustin (5.06.2004)
Album Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Fetelor am facut azi saratelele. Saru' mina pt. reteta au iesit fabuloase. Rindul viitor o sa fac cu blue cheese ca asta e cel mai aproape de brinza noastra de burduf.Acum sa lamurim odata pt. todeauna, Denisa. MARGARINA esete SANATOASA si untul nu!!!!!Motivul este ca untul este produs animal, e plin de colesterol iar colesterolul se duce drept pe artere si contribuie la atacul de cord. Punct. Eu stiu persoane care nu gatesc cu unt nici sa le bati. La fel si brinza, frisca si smintina si laptele (mai putin cel degresat, caci ii scot si colesterolul). Orice produs animal contine colesterol. Margarina e vegetala, nu are colesterol. E drept ca untul are gust mai bun dar nu-mi veni cu prostii ca e mai sanatos. Pt. gust poti pune putin unt (cam cit o nuca) si restul margarina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

E adevarat ca margarina nu are colesterol, ca e vegetala, dar se face din ulei de mancare obisnuit, hidrogenat folosind diversi catalizatori, toti foarte draguti. Barbatu-meu care a lucrat in diverse fabrici de ulei din diverse tari (si lucreaza si acum) nu ma lasa sa cumpar margarina si nu mananca niciodata; mai bine putin unt decat multa margarina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Merci Llaura pentru sustinere.
Nu putem evita de tot uleiul hidrogenat (il gasim in destule napolitane si multe alte produse...) dar daca tot facem ceva in casa, macar sa fie cat mai sanatos.
Concluzia, pot inlocui margarina cu unt? Raman acelesi cantitati?

Merci
Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Denisa, si eu folosesc numai unt, si in toate retetele pun exact aceeasi cantitate de unt in loc de margarina.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Denis, ti-am mai raspuns o data. N-ai citit?
....
fiecare face cum doreste...n-are sens sa dezbatem acum problema colesterolului....pana la urma e vorba de saratele, nu?

Carmen siIustin (5.06.2004)
Album Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

si io sint pentru unt.... si pentru saratele!!! :)

Sint 36 ani de cind sper la o viata mai buna pentru Romānia. Sint 16 ani de cind am crezut ca Romānia mea se va ridica din bezna in care au intemnitat-o "unii". Sint 15 ani si 6 luni de cind aripile sperantei mele sint frinte.
Vizionati si judecati singuri, voi, cei care nu stiti ce a insemnat acest zbucium....
Revedeti filmele revolutiei, voi, cei ce ati fost atunci in strada!!!
asteptati.... se baga marfa pe server... stati la coada virtuala

http://chatonel.free.fr/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Multumesc frumos de reteta Carmen,si scuze ca n-am mai raspuns...
Era exact ce cautam,foarte bune si fragede...au tinut chiar si dupa revelion,fara sa se usuce prea tare.
Atata doar ca mie mi-a intrat mai puina faina,poate din cauza ca si branza a fost mai putina si bine uscata..

Adriana
http://community.webshots.com/user/adrianamo

Mergi la inceput