Saratele?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Merci mult pentru retete si raspunsuri...si scuze ca n-am mai raspuns nici eu...Cu sarbatorile astea...
Am incercat reteta, le-am, facut cu unt, dar mi-au iesit cam tari...cred ca am pus cam multa faina..
Mai incerc


Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Merci mult pentru retete si raspunsuri...si scuze ca n-am mai raspuns nici eu...Cu sarbatorile astea...
Am incercat reteta, le-am, facut cu unt, dar mi-au iesit cam tari...cred ca am pus cam multa faina..
Mai incerc


Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunicuta spune:

Va dau si eu o reteta rapide pentru saratele-fara aluat preparat in casa -un pachet de aluat(pentru pateuri-Morarita- din acela inghetat din supermarket) se desgheata dar nu complet -sunt 2 foi in pachet se unge fiecare foaie cu ou batut se presara dupa preferinta cascaval,sau brinza rase ,chimen sau mac si putina sare se taie cu rola sau cutitriglat- forma si marimea dorita si se pun la copt in tava e aragaz unsa cu margarina.se fac repede si se maninca si mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Bunicuto,stiu de aluatul frantuzesc,e super si pt saratele-de fapt se cheama saleuri daca-s din aluat de ala- si pt pateuri cu tot felul de umpluturi,eu mai fac si niste melcisori cu scortisoara din el,cosulete cu crema de vanilie,sau tort cu gem si frisca..
Dar acum voia sotul meu sa-i fac saratele ca la mama acasa..cu branza de oi,nu te pui cu gustul omului...

Adriana
http://community.webshots.com/user/adrianamo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

Hai sa va dau si eu o reteta saratele luata dintr-o revista( asta cand am fost in Romania) sper sa va placa. eu am preparat-o si mi-a placut chiar f mult.
SARATELE DIN CARTOFI
125g faina, 125 g unt ( eu am facut cu margarina),125g cartofi, 1 ou, un praf de sare si zahar, 50g mac negru.
MOD DE PREPARARE
Cartofii se pun la fiert, iar cand sant gata se paseaza.Se amesteca impreuna cu untul sau margarina, faina, sare , zahar. Din aceste ingrediente se formeaza un aluat uniform, din care se taie fasii late do o jumatate de cm si lungi de cel mult 10 cm.Bastonasele se ung cu ou si se aseaza intr-o tava pudrata cu faina la distanta de 2 cm unele de altele.Deasupra se preseaza mac. Se coc la cuptor la foc potrivit, pana cand se rumenesc. pofta buna

POZICI

Mergi la inceput