dependenta de bixtonim/rinofug...

dependenta de bixtonim/rinofug... | Autor: anaisia

Link direct la acest mesaj

As vrea sa mai vorbim despre rinita vasomotorie si dependenta de bixtonim/rinofug.... Am citit ce s-a mai scris pe aici si m-am bucurat ca mai exista oameni ca mine. Incepusem sa cred ca nu mai am nici o sansa. Asa...,vazand ca altii au reusit, am gasit forta de a incerca. Sper sa ma tina... Cred ca sunt 8 ani de cand "halesc" bixtonim,rinofug si altele...nici eu nu mai stiu cate am mai incercat. Am bagat tot felul de antihistaminice in mine, am facut injectii cu diprophos, am luat dexametazona...ani la rand...asa de capul meu (dupa ce mi-le recomandase un medic initial). In fine...le-am incercat pe toate. Rezultatul a fost ca ptr. scurte perioade de timp 2-3 luni maxim, dupa tratament cu diferse-diferite, am reusit sa stau fara picaturi. In august am luat aerius si am facut injectii cu dexametazona...si inca ma simt binisor.Adica, chiar daca am nasul infundat dimineata si seara, reusesc sa stau fara "licoarea magica". (recunosc ca mi-am mai pus asa...o data pe sapatamana cand a fost neaparat nevoie). Nu stiu insa cat ma mai tine?! Anul trecut in vara am facut la fel tratament si cum a dat frigul, am cedat ispitei...rinofug. Acum vreau sa fiu tare, sa nu mai cedez!!! Vreau sa incerc cu ulei de catina si apa cu sare asa cum am citit aici pe forum, dar cred ca cel mai mult am nevoie de incurajari de la cei care au reusit si nu numai... M-am saturat sa fiu dependenta de o sticluta nenorocita si sa nu ma simt niciodata in largul meu ... Am uitat cum e sa respiri normal..., nu ma mai suport asa...
Ajutati-ma!!! Voi cei care ati reusit, povestiti-mi cum ati supravietuit, pas-cu-pas...va rog... Amintiti-va cum ati fost si voi. In perioadele de "glorie" ma trezesc noaptea de 2-3 ori si-mi administrez licoarea..., la serviciu la fel-nu pot sa stau fara. Dimineata imediat ce ma ridic din pat stranut,imi curge si mi-se infunda automat nasul..., asta daca nu ma trezesc din somn gata infundata. Astept sfaturile voastre...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Ai citit si marturisirile de la Clubul dependentilor ne-anonimi, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43155" target="_blank">aici?
Mult succes.
Eu inca n-am reusit. Pe o insula pustie Bixtonimul mi l-as lua cu mine!



www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

foaaaaaaaaaaarte bun
nelipsit de 17 ani de zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabandol spune:

si eu am fost dependenta de bixtonim 8 ani de zile.din fericire am reusit sa scap de dependenta cu ajutorul unei studente la medicina care mi-a zis urmatoarele:sa incep sa diluez bixtonimul cu ser fiziologic.prima sticluta cu 5 ml, a doua cu 10ml, apoi imparteam sticluta in 2 si puneam in fiecare jum cate 10, 15, 20 ml....si tot asa pina am ajuns la ser fiziologic pur.acum imi pun nas o data la 2-3 sapt cand e aerul uscat tare....si numai ser fiziologic.
merita incercata metoda!!!!!la mine a dat rezultate extraordinare
spor maxim
pupici,
oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cherry22 spune:

Am fost dependenta de bixtonim 6 ani, nu-mi lipsea sticluta din buzunar, ajunsesem sa folosesc una si ceva pe zi, eram disperata daca nu-mi luam "doza". asta pana intr-o buna zi, cand mi-am zis:gata cu drogatul! si nu am mai folosit deloc. primele doua-trei zile nu mi-a fost bine, simteam ca ma sufoc, mai ales noaptea, nu aveam aer. dupa aceasta perioada critica, am inceput sa ma simt din ce in ce mai bine. acum nu folosesc picaturi de nas nici macar cand sunt racita si am nasul infundat.
sunt vreo 5 ani de cand m-am lasat de spotul asta. cu vointa, se poate!
va pupacesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisia spune:

Crede-ma si eu am mai incercat, dar nu am reusit...pana la urma am revenit la sticluta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Din pacate nu nu esti singura!
Eu am scris la subiectul cu dependenta, mai demult. Intre timp mi-am luat inima in dinti si m-am pus la dezintoxicare...am si eu multi ani de bixtonim in spate.
Saptamana asta se face fix 1 luna fara bixtonim...eu am ales un tratament cu ulei de pin, adik picaturi pe baza de ulei de pin. Absolut scarboase!!!!!!! Dar cu rezultat se pare. Am pus 1 sapt doar din astea iar acum am o luna fara nic un fel de picaturi.
E greu, in primele doua sapt imi venea sa plang de nervi, simteam ca ma sufoc brusc, noaptea era groaznica, d efapt nu am dormit vreo patru nopti, imi venea sa plang din orice.inca mai am stari din astea oribile, inca mi se infunda nasul, dar stiu ca sunt puternica si nu mai folosesc nicioadata asa ceva. Inca mai mai accese de panica cand imi dau seama ca nu am picaturi in casa. Ar fi trebuit probabil sa iau si un antialergic, dar vad ca rezist si fara el. ce am observat insa in ultima vreme - mie mi se infunda nasul mai ales la caldura, nu la frig.
ce nu inteleg eu este insa faptul ca desi sunt atat de multi oameni dependenti nimeni nu ia nici o masura, pe nici o cutie nu scrie clar creeaza dependenta! ar trebui interzis acest produs, ar trebui sa fie facut ceva. cand am fost in spania am ramas fara bixtonim si la farmacie acolo nu iti da nimic fara reteta. I-am aratat omului prospectul de bixtonim si cand a vazut ce contine, mai precis efedrina, nu i-a venit sa creada ca eu cumpar chestia aia la orice colt de strada in Ro!

Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!
www.happy-family.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Si eu am fost dependenta (dar pentru scurt timp) si m-am lasat deodata.Intr-o seara am zis gata!!!!Am aruncat sticluta si m-am culcat.Simteam cum imi pocnesc urechile de tare ce mi se infunda nasul.A fost un adevarat cosmar noaptea aia.Intr-un final am reusit sa adorm si cand m-am trezit deja imi era putin mai bine.Si dupa cateva zile nu am mai avut nimic.Si nici nu am mai folosit vre-odata picaturi de desfundat nasul si nici nu voi recomanda sau sa dau la familia mea asa ceva nici macar pentru 3 zile . Prefer solutiile gen Vaporub sau Karvol, deci cele sub forma de vapori.
Sanatate.

Mihaela si bb Amalia

POZICI CU NOI
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55265" target="_blank">O poveste minunata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Eu ramasesem cu dependenta de Olinth in urma unei raceli. Dupa 2 luni am spus stop si nu mi-am mai puis niciodata picaturi in nas. Incearca ser fiziologic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Prezent, am avut si un club si acolo erau si metodele prin care au scapat unele dintre noi de dependenta.

Eu sunt mai bine acum. Dependenta de 10 ani, dar de vreo 3 luni al meu sotz m-a pacalit cu ser...a diluat bixtonimul cu ser cate putin pana am ajuns in prezent sa am in sticluta cam 80% ser si 20% bixtonim. Si mergeeeee! Sper sa reusesc in timp sa pun doar ser!

Succes!

--------------------

Andra
Noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">La numai un anisor, are diabet...Ajutor!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59084" target="_blank">Cine este Alex? haideti sa il cunoasteti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Am fost si eu dependenta da Rinofug si Bixtonim(mai mult imi placea Rinofugul) mai bine de 4 ani. Asta pana am ajuns la ORL la Sp Militar la DR Mocanu care mi-a dat un tratament si dupa o luna eram ca noua. N-am crezut ca se poate dupa 4 ani de chin.
Sinupret pastile
Aerius pastile
Un spray inhalant(nu mai stiu cum ii spune)
Nazomer

Toate astea, de mai multe ori pe zi, 1 luna. Smecheria de fapt era cu sprayul inhalant care dupa ce il aplicam(nazal) puneam imediat nazomer si nasul ramanea desfundat cca 12 h. Dar nu da dependenta. Eu am renuntat la Rinofug dupa prima zi de tratament.
A, la primul consult intai si intai mi-a facut o radiografie la sinusuri. Daca deja sunt blocate se recurge la altceva. la mine erau fff inflamate.

_
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">SA O AJUTAM PE SABINA

POZE EDUARD & MAMI & TATI
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard
cornelia_laura mamica lui bb Eduard (21 06 2004)

Mergi la inceput