dependenta de bixtonim/rinofug...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

si eu am fost dependenta, nu m-a ajutat nici operatia pt. deviatia de sept nazal, insa eu foloseam numai din primavara pana-n toamna, iarna nu era nevoie. Intre timp am facut trat. homeopat antialergic, si am renuntat la picaturi.

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magga spune:

doamnelor, sa stiti ca vitamina C in cantitatzi consistente (de la 1000mg la 2000mg pe zi) este antihistaminic natural. puteti sa o asociati cu nozomer sau alte minuni cu apa de mare ... de obicei primele semne zdravene de ameliorare se vad dupa 3 saptamini. curaj

googalitzi si voi vitamin c antihistaminic pt mai multe detalii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

saluty tuturor...
si sotul meu e dependent...dar nu de bixtonim sau rinofug...ci de Olinth...stiu ca mai bun...si face mai putin rau...dar oricum nu e bine..
de fapt el nu e dependent pentru simplu fapt ca nu-l deranjeaza ca are nasul infundat...insa pe mine ma deranjeaza tare sa aud cum vorbeste infundat...cum sforaie noaptea...si eu i-am indicat intial olinth...deci eu sunt de vina...recunosc...
insa deja e prea de tot ca treaba se repeta...si stiu ca pana la urma e dependenta...pentru ca isi pune in fiecare seara...in special iarna si toamna...o sticlutza il tine cam 2 saptamani..si daca nu-si pune in perioada asta...se infunda nasul..
nu stiu ce sa fac...ca deja e o obsesie si pentru mine...si pentru el ca il tot pun sa-si puna...si nu-mi place situatia asta..
am incercat sa nu-si puna o perioada...dar nu a mers...si refuza orice alt tratament naturist sau de alt fel...
si cum nu suport nasul infundat...si eu imi mai pun din cand in cand...dar f rar...dar nu-s dependenta

anda

"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Eu sint dependenta de aprox..... 23 de ani...
Am incercat si eu sa scap in fel si chip, inclusiv nu am folosit deloc mai bine de 2 saptamini, timp in care nu am putut dormi si nici minca cum trebuie. Dupa 2 sapt. aratam zombi, asa ca m-am lasat de... lasat, adica m-am apucat din nou de Bixtonim. Asta este...
In sarcini a fost si mai rau decit de obicei, mai ales la a doua sarcina, cind am avut o perioada in care foloseam Bixtonimul cam un flacon la 2-3 zile. Dar macar puteam respira! Ca picaturile lor, de aici, sint apa de ploaie la alergia mea!



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Motanel ce bine imi pare sa auz asa vesti bune..te urmaream pe la subiectul celalalt dar nu aveam curaj sa ma bag in vorba.
Uite na ca acu suntem doua in convalescenta :)))

Am zis mai sus de tratamentul pe care l-am ales eu. Picaturile respective se numesc PINOSOL ..eu le-am luat de la o prietena care a trecut prin acelasi cosmar, dar am inteles ca sunt extrem de ieftine si se gasesc la plafar.
Problema este ca sunt extrem de scarboase, iti curge uleiul ala prin gat..beac..dar fac minuni. oricum sunt 100 % convinsa ca este si o chestie psihica dependenta asta
deci fara ambitie nu se poate

quote:
Originally posted by motanik

Prezent, am avut si un club si acolo erau si metodele prin care au scapat unele dintre noi de dependenta.

Eu sunt mai bine acum. Dependenta de 10 ani, dar de vreo 3 luni al meu sotz m-a pacalit cu ser...a diluat bixtonimul cu ser cate putin pana am ajuns in prezent sa am in sticluta cam 80% ser si 20% bixtonim. Si mergeeeee! Sper sa reusesc in timp sa pun doar ser!

Succes!

--------------------

Andra
Noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171" target="_blank">La numai un anisor, are diabet...Ajutor!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59084" target="_blank">Cine este Alex? haideti sa il cunoasteti!




Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!
www.happy-family.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noemi marian spune:


Grea boala!Sotul meu e dependent de vreo 15 ani,dar la el pb e un pic mai complicata:are deviere de sept+alergie la praf de camera si polen si fin si nu mai stiu ce.Tratamente antialergice a facut,dar....
nenorocitul ala de praf de camera(acarienii de fapt)il fac zob.Ni s-a recomandat sa ne mutam la peste 2000 m altitudine pt ca acolo nu sint 'paianjeni' din aia.Daca nu putem ,singurul lucru pe care poate sa-l faca sa-si tina in friu rinita alergica este sa-si alterneze picaturile si sa-si faca niste sedinte de acupunctura primavara si toamna,plus un aspirator cu filtrare cu apa.Daca stiti voi si alte metode dati-mi o idee.

Noemi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaisia spune:

A, ce am uitat sa va zic, e ca m-am operat si cu laser acum vre-o 2 ani. A fost degeaba... Adica dupa operatie am facut un tratament si cred ca ala a avut efect aproximativ o luna, apoi m-am apucat iar de bixtonim. Cand i-am spus medicului ca nu mi-e bine, mi-a sugerat sa fac operatie...cu dalta si ciocanul. A zis: " o incercam si pe asta...ce sa mai faem". M-am simtit ca un cobai, am refuzat macelul...mai ales ca am vazut cum aratau cei operati. In plus, mi-a zis ca nu-mi garanteaza ca-mi va fi mai bine dupa. Ce ma fac????

Ana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

si eu am fost dependenta de bixtonim.
il beam efectiv pe nas.
il aveam peste tot in toate buzunarele.intram in panica cand nu imi gaseam sticluta magica.
am crezut ca daca iau alte picaturi scap de bixtonim.am luat de toate.a mers la un momendat cu rihinxyl.dar nu a tinut mult.
si am practicat chestia asta din '92 pana anu trecut 2004 cand am ramas gravida.
dupa vreo luna si ceva mi-am dat seama ca s-ar putea sa nu fie taman ok ca servesc ratie de picaturi si orice fel.dar bixtonimul era the best of the best.
de alungul vremii am incercat tot felul de chestii.chiar si bixtonim diluat cu ser fiziologic si incet incet marit cantitatea de ser.a tinut o vreme.apoi la prima raceala o luam de la capat chiar daca incercam altceva.
rinhynxilul ala era bun ca turnam mai rar dar cam tot acolo ajungeam.

deci am ramas gravida am realizat ce fac, m-am dus la farmacie am cerut ceva de nas ptr femei gravide mi-a oferit pinosol, am zis nu multumesc!nu mi-a placut!e prea gretos.
si zice tipa "nazomer cu propolis", nazomer sa fie.
m-a avertizat ca efectele se simt dupa vreo 3 zile
3-4 zile am turnat nazomer cu propolis la greu, e sarat e naspa, dar cu asta am scapat.
toata sarcina nici o problema.
de atunci daca mi s-a mai infundat nasul de 2-3 ori dar nu cred dar imediat nazomer cu propolis. nu am gasit o data nazomer forte dar parca nu a fost asha bun dar si-a facut treaba.
nu prea se mai intampla sa am probleme cu nasu si nu imi explic de ce.
dar sunt extrem de incantata ca am scapat de picaturile alea blestemate.

importante au fost cele 3-4 zile de lupta.salivam dupa putin bixtonim.doar un pic.dar am rezistat eroic.



jo si alexandra

Mergi la inceput