la ce varsta.... un BEBE....???

la ce varsta.... un BEBE....??? | Autor: lavinai

Link direct la acest mesaj

nu inteleg de ce majoritatea femeilor cand le spun ca imi doresc sa am un bebe reactioneaza ceva de genul " asa de tanara? dar cariera, distraztiile, iesirile, unde raman?"!!e prea devreme sa iti doresti la 22 de ani un copil?? voi proaspetele mamici la ce varste ati ramas insarcinate?
eu sunt in ultimul an de facultate, iar la vara am licenta, care de altfel este singurul lucru care ma retine ca, daca nu era cu licenta, bebe era deja!!! oare exagerez eu? oare au dreptate cei din jur-carora li se pare asa de "oooaau" sa iti doresti un bebe la 22 de ani?
mamicilor va rog frumos sa-mi raspundeti!!!!!!
va multumesc!!


P.S. are vreo influenta faptul ca in ziua de azi cuplurile se casatoresc dupa o anumita varsta si fac copii mai tarziu???

Lavinia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

quote:
Initial creeata de lavinai
oare exagerez eu? oare au dreptate cei din jur


P.S. are vreo influenta faptul ca in ziua de azi cuplurile se casatoresc dupa o anumita varsta si fac copii mai tarziu???

Lavinia



Bine ai venit pe forum!

Eu cred ca ei exagereaza. Fiecare isi face propria impresie despre viata si apoi se raporteaza la ea, si la fel si cu ceilalti.
Nu conteaza la cati ani am avut eu copilul. Nici la cati ani m-am maritat. Ci ceea ce conteaza cu adevarat e ca tu iti doresti acest copil, si daca si cel pe care l-ai ales sa fie tatal copilului tau simte la fel, nu pot sa stea in calea voastra prejudecatile altora. Cand faci ceva cu drag, cu daruire, nu regreti niciodata nimic. Eventual ca nu ai facut mai repede. La fel e si cu crestrea unui copil. Da, iti va schimba viata, iti va ocupa cea mai mare parte din timp, dar oare nu asta e cel mai minunat? Ce regret eu? Ca bebe are doar 9 luni, adica l-am facut atat de tarziu. Si sa stii ca si mamica fiind te poti distra si-ti poti trai viata. Un copil nu te va incurca, daca stii care sunt adevaratele valori si prioritati in viata.
Succes la liceenta si sa iti aduca barza cat de curand doriti bebelusul mult dorit.


POZICI:
RACHEL, Saturn_2005, Happy birthday,Albert!, Omuletul_meu_drag, Omuletul_meu_drag_2, Omuletul_meu_drag_3, Omuletul_meu_drag_4, Omuletul_meu_drag_5, BABY_LAND

Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Nu cred ca varsta este prea frageda,dar cred ca bb trebuie sa vina atunci cand ambii parteneri sunt de acord si cand exista macar un venit lunar stabil si substantial.
Eu aveam 25 cand am nascut iar sotul 30.
Iar despre petreceri,wow,nasii nostrii au:ea-36,el-38,doua fete-una-14,cealalta-7 si vreau sa va spun ca se petrec weekend de weekend mai ceva ca-n tinereturi...asa ca o sa vina si vremea petrecerilor.
Cred ca e mai bine cat esti tanar sa ai copii(binenteles daca nu exista probleme medicale care sa te impiedice sa ai copii),fiindca altfel vezi lucrurile,ai mai multa rabdare,poate chiar si mai multa energie.
Asta este parerea mea.

Sabina este acasa,va multumim! www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57651" target="_blank"> aici

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze vechi poze noi

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

nu e prea devreme, insa e ceva definitiv. Daca l-ai facut, nu poti renunta la el. Deci gandeste-te bine, si daca esti convinsa ca asta vrei, fa-l
Eu i-am facut tarziu, la 30 si 35 de ani, pt. ca nu s-a putut mai repede.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
pozici poze noi Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

eu cred ca e f. bine sa fii mama tanara,ai mai multa rabdare, e bine ca diferenta intre generatii e mai mica,iar daca asta iti doresti-succes si astept sa te felicit cat mai curand,cand ne vei da vestea cea mare!


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

va multumesc f. mult pt raspunsuri!! si eu gandesc la fel ca si voi!!
nu stiu poate sunt prea tanara, dar eu cel mai mult imi doresc in viata sa fiu mamica, sa devin mamica, nu sa am o cariera,...etc. dar se pare ca pt. multe femei (nu generalizez)in ziua de azi, cea mai importanta este cariera profesionala, poate de aicia si reactia multora (ex. colege de facultate) de asi dori un copil dupa 30 de ani!(bineinteles ca aici nu este vorba despre cele care nu reusesc sa faca un bebe din probleme medicale).
ma bucur sa vad ca nu sunt singura care gandeste asa.
va multumesc inca o data de raspunsuri si ami astept si alte pareri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Cand va fi sa fie, sa aveti parte de un prunc sanatos, frumos, cuminte, destept, intelept, harnic si baftos !

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by lavinai
eu cel mai mult imi doresc in viata sa fiu mamica, sa devin mamica, nu sa am o cariera,...etc. dar se pare ca pt. multe femei (nu generalizez)in ziua de azi, cea mai importanta este cariera



Fiecare isi stabileste singur prioritatile.
La urma urmei nu trebuie sa-ti pese de ce spun colegele - fiecare cu viata lui!

Cand am citit ca esti studenta in ultimul an mi-am amintit de o colega de facultate care a venit la licenta cu burtica - a luat examenul si la scurt timp dupa asta a si nascut! Ca sa nu mai spun de alta colega care s-a maritat in anul I si in anul II era deja mamica...
Succes la licenta si la facut copilasi!

Eu am ramas insarcinata la 27 de ani si de la 25 de cand m-am casatorit mi-am dorit un copilas, n-a vrut sa vina chiar de la inceput.
Sincera sa fiu, la 22 de ani nu simteam nevoia sa devin mama (acum nu-mi imaginez cum am putut trai atata timp fara Robert, baietelul meu!!! - de fapt cred ca e simplu raspunsul: nu-l cunoscusem inca pe tatal lui). Daca tu simti nevoia asta si daca ai intalnit si barbatul potrivit, cel mai bun lucru e sa actionezi si sigur n-o sa-ti para rau!


Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

si eu am avut o colega ce era insarcinata la licenta; peste cativa ani ne-am intalnit in parc, fetele ei se plimbau pe role (intre timp a mai facut una), iar copilul meu era in carucior, inca nici nu umbla. am invidiat-o putin...


Somewhere on this globe, every ten seconds, there is a woman giving birth to a child. She must be found and stopped.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

va multumesc la toate pt. sustinere, si chiar vroiam sa va intreb daca ati avut colege care sa vina la licenta cu burtica!!!!
eu de abia astept sa treaca timpul mai repede sa ne putem pune pe treaba!!
va multumesc la toate mamicile!!!

javascript:insertsmilie('')

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Eu pe primul l-am facut la 29 si al doilea va veni (sper) la 30.

Sincer, nu-mi statea gandul nici pe departe la 22 de ani la bebe, eram prea ocupata sa-mi gust libertatea (ma angajasem, aveam salariu bun), sa cheltui banii si sa colind cu prietenii.
Acum, cand vad ce frumos e sa ai un bebe, imi pare rau ca nu l-am facut mai devreme. Nu la 22, ca n-as fi fost in stare, dar macar pe la 26-27.

Intr-un cuvant, fiecare il face cand simte ca e cazul. Daca tu il doresti la 22, nu pot decat sa te admir. Probabil ai o maturitate pe care eu nu o aveam la varsta asta.
O sa fii o mamica tanara si frumoasa!!

Mergi la inceput