la ce varsta.... un BEBE....???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

yo il vreau Acum la 21 ani....nu cred ca un copil iti fura libertatea.Eu acum l-as vrea dar nu se poate....ca sunt altele mai importante de facut inainte pt ca bb sa aibe o viata buna.Dar in max doi ani e programat!
ASa ca daca ti-l doresti fa-l!









poze foarte noi
bubulinele
'Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramine constanta.'
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Lavinia, eu cred ca unele dintre noi au instinctul de mama prezent in exces. De cand eram mica visam la ziua in care o sa am si eu un copil si se pare ca Ziua se apropie cu pasi repezi. Peste 2 saptamani implinesc 24 de ani si suntem hotarati sa incepem sa lucram la conceperea unui bebelus. Si eu si sotul ne dorim fetita, dar asta este pe locul doi, important e sa fiu eu in stare si el sanatos.

Sunt sigura, pot sa bag mana in foc de pe acum, ca o sa regret ca nu l-am facut mai devreme. De-asta nu mai vreau sa aman momentul...

Ai grija de tine si fa ce simti! Nu-i lasa pe altii sa decida asupra vietii tale si a copiilor tai!

POZE
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Lavinia,eu am nascut primul copil la 22 de ani imediat ce mi-am luat licenta.L-as fi facut cu siguranta la 18 ani daca as fi gasit la timpul respectiv barbatul potrivit si nu ar fi fost conditiile din Romania asa nasoale...

Uite,aici in Suedia am prietene cu 3-4 si chiar 5 copii care acum la 30 de ani si ceva studiaza la facultate si isi iau diplome!Acum cind ma gindesc mai bine,la 29 de ani ma simt mult mai motivata sa fac o facultate decit eram atunci la 20 de ani!In plus,am impresia ca unele lucruri le-as intelege mai bine si mi-as da mai mult silinta decit am facut-o pe timpul ala!

La capitolul distractii,noi mergem in fiecare vara si iarna in vacanta 2-3 saptamini,aici sotii au grija de copii daca nevesticile merg cu prietenele undeva intr-o seara,sau copii ii lasam la vecini din cind in cind in weekend si petrecem 2 zile asa cum vrem noi(si ei îi lasa la noi pe ai lor bineinteles!)...Cit despre cariera,nu am nici un fel de ambitii si consider ca familia este intotdeauna pe locul 1!

Daca in Romania ar fi fost aceleasi posibilitati n-as fi ezitat o clipa sa fac sau sa nu fac la 18 ani!(ex:concediu platit si indemnizatie de maternitate pe perioade de pina la 3 ani pt.ABSOLUT TOATE mamicile indiferent daca lucreaza,nu au lucrat niciodata sau sunt studente),locuri gratuite la gradinita asigurate tuturor copiilor,asistenta medicala gratuita,cluburi gratuite pt cei mici...etc).

Ai mei din Romania au reactionat suparati cind le-am zis ca dorim sa avem o familie cu 5 copii inainte de a implini 37 de ani...Asta fiindca ei nu inteleg deloc ca in alte tari atributul de a fi mama este cu adevarat pretuit si nu este conditionat de situatia financiara!

Nu cred ca sunt cea mai in masura de aici sa-ti dau sfaturi,scriu doar ceea ce simt eu...Ideea principala ar fi ca avem timp de invatat toata viata,insa pentru facut copii mi-e teama ca exista o anumita limita de virsta...

iti doresc numai bine
Mariana-->1976
Monica-->1998
Matei-->2001
bb-->feb.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Eu am 21, la anul am nunta, eveniment care ma bucura si ma implineste. Fac parte din aceeasi categorie ca tine, care isi doreste enorm un copil. L-as face si azi, l-as fi facut si ieri la fel de bine. Daca ar fi fost dupa dorinta mea, il faceam in anul 1 de facultate, ca pana la licenta se aranja si el copacel, copacel. Acum is in anul 4 si mai am inca un an. Sunt rationamente financiare care ma impiedica, insa. Dar dorinta exista, si mai devreme sau mai tarziu, voi actiona.

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/album?.dir=/2c7b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Eu l-am nascut pe Alex la 22 de ani, fiind in anul 2 de facultate. Initial am vrut sa continui facultatea, dar m-am gandit ca mai bine aman 2 ani, si-mi cresc copilul cum trebuie, asa ca am amanat facultate 2 ani ptr cresterea copilului. Peste 6 zile Alex al meu implineste 2 anisori, si eu mi-am reinceput facultatea. Am copilul deja destul de maricel, si eu ma simt mult mai pregatita sa-mi continui studiile.
Dar cel mai important este, ca sunt o mamica tanara, care si-a dorit enorm un copil, si nu m-a impiedicat nimic sa-l am.


Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

La 23 de ani mi-am dat licenta ,acasa ma astepta o Galagie de 9 luni:)
la 22 si 3 luni am ramas insarcinata.



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

vai, fetelor ce bine ma fac sa ma simt povestile voastre! parca inteleg ceea ce vreti sa imi transmiteti!! va multumesc din suflet!! ma gandesc ca pana dupa licenta nu mai este asa de mult, iar pana atunci, ma voi pregatii: am inceput deja cu dentistul, in vara vrem sa ne facem analizele, as vrea sa renunt la cola pana atunci( ca beau in exces...), etc. iar daca ar fii sa se intample pana atunci voi fii foarte bucuroasa!!!
va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

nu uita sa incepi sa iei acid folic inainte de a fi insarcinata.

michelle7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

La 24 de ani si 3 luni am ramas insarcinata...la 25 am nascut.


Geani de Daria(03.04.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Fata draga femeile care iti spun ca e devreme stiu ce inseamna sa cresti un copil!!! nu vreau sa "rain on your parade" dar eu te-as sfatui sa te gindesti foarte bine. In primul rind nu dai detalii daca esti casatorita, unde stati, din ce o sa traiti, lucururi care conteaza inainte de a avea un bebe...Eu am trecut de 40 ani, pe fiu-meu l-am avut la 22 si noroc cu mama care m-a ajutat enorm caci altfel nu stiu pe unde scoteam camasa. Atunci cind l-am avut gindeam ca si tine; eram super incintata ca o sa fiu o mamica tinara cu copil mare si ca asta ne va face sa ne intelegem tare bine... AIUREA! Acum cind fiu-meu e aproape de virsta la care l-am avut eu pe el consider ca m-am grabit, ca era mai bine sa il fi avut pe la 28 ani si sa mai ma fi distrat putin intre 22-28. Anii astia sint cei mai frumosi din viata, cu ei nu te mai intilnesti. Mama vei fi toata viata dar tinara si frumoasa nu. Daca ai fi fiica mea tot asta ti-as spune. Calatoreste, distreaza-te citeste, daca nu o faci acum, atnci cind? Cind ai copil NU mai poti sa faci multe lucuri. Singurul teatru la care vei merge va fi cel de papusi etc... Din momentul in care ai copil viata nu-ti mai apartine. Fireste ca il iubesti enorm si fireste ca o sa mergi in concediu dar distractii de genul vazut filme bune,mers cu prietenii, chiar si mersul la restaurant... nu prea. In primul rind vei avea viata ta inapoi in fiecare zi dupa ora de culcare a copilului cind vei fi atit de obosita caci nici de sex nu o sa-ti mai arda in unele zile, daramite de filme sau altceva. Si ti-as mai spune ca nu trebuie sa fii la mina barbatului caci nu stii niciodata ce se intimpla in viata, doamne fereste, daca ramii singura?! trebuie sa ai o cariera, sa poti razbi in viata. Si apoi gindeste-te bine, un copil e o responsabilitate uriasa, cea mai mare responsabilitate pe care o vei avea in aceasta viata, nu e o papusa sau catel sau pisica... Te-ai gindit cine vede de el? Cit timp? Din ce o sa traiti? Apoi un copil costa si costa chiar foarte mult. Haine, dulciuri, gradintite, activitati extrascolare, bla, bla... pina la facultate. Scuza-ma daca iti cam fac morala aici dar efectiv am trecut prin asta si e f. greu. Frumos dar tare greu...Fac o paranteza aici. Cele care ti-au raspuns au copii mici! Eu am vazut si partea cea mai oribila a meseriei de parinte: adolescenta. E oribila! Iti vine sa-ti smulgi parul din cap si sa-ti spui, de ce naiba m-am grabit sa ma marit/sa fac copii?!?! Pina acum sincer iti spun nu cunosc nici un parinte cu copil de 18 ani care sa nu-si fi spus macar o data lucrul asta! Si copilul meu e bun si tot a facut timpenii... Meseria de parinte e tare grea. Esti sigura ca esti pregatita?

Mergi la inceput